Dotaz k SSD

Dobrý den!Do své sestavy M5A97 EVO R2.0, AMD FX-6300, Kingston 8GB RAM Hyper X, Asus GTX760, 550W Seasonic G series hledám náhradu za klasické HDD. Doposavad tam mám 2X WD Blue 7200 otáček. Jeden 320GB a druhý 500GB. Chtěl bych oba nahradit SSD. Mám vybrané od Intelu 520 120GB. Jeden na OS a nějaké programy a druhý na hry. Na PC pouze hraji hry a poslouchám hudbu. Nesleduji a nestahuji filmy ani nic jiného. Data nehromadím. Mám jen na druhém disku kopie her, aby se nemusely pořád stahovat ze steamu, nebo instalovat. Je to běžně do 80GB. Jinak v PC krom základních programů jako 7zip, open office, steamu, Acronisu a adobe PDF nemám nic. Takže dle mých výpočtů, by my měl v pohodě 2x 120GB disk stačit. Je dle vás moudré použít i druhý ssd čistě na data či ne? Jaké máte zkušenosti s konkrétně zmíněným intelem 520? Díky

Odpovědi na otázku

Koupil bych SSD a přidal ho k těm dvěma co máš... a Na něj dal system samozřejmně.Pokud trváš na intelu, tak vol raději 530.

A proč ne raději 1x 240/256GB? Vyjde to levněji. V PC můžeš nechat jeden z těch disků (klidně oba) na zálohu a nastavit mu, aby byl v podstatě neustále vypnutý a zapínal se pouze pokud je potřeba na něj něco zazálohovat nebo obnovit.

A máte konkrétní zkušenosti s nějakým modelem? Jedniou záludností pro SSD může znamenat časté používání systémové obnovy z Acronisu(neodinstalovávám a jendou za čas - minimálně 2X do měsíce) to přetočím zálohou na "čisto") - takže se ptám neuškodí to? Jinak nejsme moc datově aktivní, takže největší zátěž znamená ta obnova a doinstalace aktuálních aktualizací a nových her, pak to má třebas 14 dni pokoj, sem tam pouze pár stáhnutí dat jako mody nebo nové patche atd...Ještě jsem koukal na disk od kingstonu hyperX - máte zkušenosti?

Nemáš nic jednoduššího než se podívat na testy, jeden slušný test byl nedavno v Computeru a byla tam udávaní i životnost co se týče zápisů / přepisů dat. Nemam to číslo, takže ti ted neřeknu, který výrobce a model měl nejdelší životnost ale jistě si to dohledáš, nebo někdo ochotný ti to řekne. Pak dalším faktorem je záruka. někdo dáva 2 roky.. někdo i 5.. Třeba ten Intel 530 má zaruku 5 let myslím.

Pokud by šlo o 240/256GB, tak Crucial MX100 256GB nabízí pěkný poměr cena / výkon. Pokud s tím ale hodláš dělat ty nesmysly s tím, to 2x měsíčně komplet přepíšeš (což je nesmyslná hovadina), tak koukni po něčem s 5 a víceletou zárukou (Intel 530 - 5 let, Samsung 850 Pro - 10 let, atd).

přiznávám, že to není zcela obvyklé, ale mělo to pro mě smysl při užívání klasických HDD, kdy se výkon držel na maximu takto. V podstatě to vždy byl "čistý" systém a nikde se nic nehromadilo. Musím říct, že to bylo vždy znát. Proto se ptám jak to je s tím SSD.

Na tom SSD ti ten OS a programy pojede stejne rychle za tyden i za rok bez přepisování či inovace nebo jak to nazýváš. Kup si SSD, dej si na něj OS a nejpouživanější programy.. a nevymýšlej zbytečnosti

Se SSD se na ty skopičiny můžeš vykašlat a obnovu používat jen pokud se s tím opravdu něco stane. Z 99% jsi to dělal stejně jen kvůli placebo efektu než aby to mělo nějaký smysl (za 14 dní se s OS nic nestane, pokud na to jen (na/od)instaluješ pár her).

Intel 520 ak kupis za rozumnu cenu tak sa oplati, ak je podobna ako 530 vezmi 530, pouzivam 120Gb 520 v jednom z pocitacov a 180GB 520 v notebooku a spokojnost, v dalsom pc mam starsi kingston V200+ 240GB a tiez spokojnost, manzelke som kupil 120GB V300 co ho vsetci kritizuju po tom co zmenili cipy a ide fajn, mame HW rovnake notebooky Dell E6230 a E6330 rovnaka ram rovnake cpu tak sa dali porovnat 520 je v testoch rychlejsia ale pri beznej praci oproti V300 nijak zvlast, ci ti nabootuje win o sekundu pomalsie z toho sa svet nezruti.intel ma 5rokov zaruku nie je co riesit aj ked pouziva SandForce SF-2281 z ktoreho intel vyzmykal slusny vykon, poobzeraj sa po bulk verzii stoji menej ako retail...

Rozdíl mezi jednotlivými SSD pozná v praxi málokdo a to ještě jen v určitých použitích. Rozdílu mezi HDD a SSD si všimne každý hned a to je to hlavní. Nemá tedy nějaký moc velký smysl výběr moc hrotit. Pokud ale nějaké SSD něčím vyčnívá, dávám mu přednost (třeba 5let záruka u Intelu, poměr cena / kapacita u jiných atd...).

ano preto som si vzal intel a po skusenosti ked som riesil kamosovi reklamaciu intel 520 60Gb po tom co ho ani bios nenasiel priamo z intelom a nie predajcom nakolko doklad o kupe nebol, 2-3 dni sme si dopisovali na chate a nasledne poslali DHL pre disk v piatok a v pondelok mi DHL doniesli novy HDD, slo to do holandska kde ma intel servisne centrum pre europu vsetko na naklady intelu... takze intel u mna vyhrava zaruka je zaruka....