Dostavění PC

Ahoj,po upgradech PC mi doma zbylo:Case: Fractal Design NODE 304 WhiteCPU: Intel Core i5-7400MB: ASRock H110M-ITX/acFan: ARCTIC F14 PWM PST - 1ksFan: ARCTIC F9 PWM PST - 2ksUvažoval jsem nad prodejem, ale vzhledem k tomu, že jsem jenom CPU kupoval za více než 5000 a dneska už se prodává i3 s dokonce o něco vyšším výkonem za 2000, tak bych za něj asi moc nedostal a bylo by mi docela líto se ho zbavit za pár korun, navíc bych se nejspíš musel otravovat s prodejem každé komponenty zvlášť. Takže si říkám, že lepší by asi bylo přihodit nějakou budget RAM, chladič CPU, zdroj a SSD a nechat to jako kompletní PC v rodině. Dal jsem dohromady toto:https://www.alfa.cz/basket.phpBude to fungovat nebo bych měl něco změnit? Rozpočet je samozřejmě "čím méně, tím lépe". Zdroj je schválně silnější, kvůli potenciálnímu přidání grafiky v budoucnu (původně jsem v tom měl GTX1060 a OK). Počítač půjde k ségře, která má licenci na Windows 10 ze školy, netřeba řešit. Momentálně jede na nějakém starém C2D s tuším 4GB RAM, takže si určitě polepší.

Odpovědi na otázku

Jestli chce sestra hrát, dej jí tam ještě GTX1650 Super a může pařit, imho počítač ještě dlouho na nenáročné věci a hraní poslouží.

A ten zbytek fungovat bude? O to mi šlo hlavně Pařit by chtěla, ale momentálně nemá na čem. Ale i můj rozpočet je momentálně trochu napnutý (vánoce a tak), proto počítám s tou grafikou později.

No, sranda je, že ten i5-7400 bys právě za velmi zajímavou cenu (min. 2500 Kč např. na aukru) prodal. Ono jde totiž o to, že spousta lidí má desky, kam právě ty levnější vícejádrový "F" procesory a podobný smetí, nejdou použít. A pokud nechtěj měnit i desku, tak jim nezbývá zkrátka si připlatit.

Mohl bys to dokonce udělat tak, že bys tu i5 střelil na aukru za 2500 - a koupil tam místo toho G4400 za 500, co tam borec už prodává xtý kus. Za ušetřené 2000 pak dovybavit kompl pro ségru.

Díky za návrh, ale radši si nechám čtyřjádro, ke kterému vím, jak jsem se k němu choval, než ho měnit za dvoujádro bez záruky od někoho cizího. Pokud jí tam časem budu chtít přidat tu grafiku a bude na tom chtít hrát, tak to pentium by na hry asi taky nebylo nic moc.PS: Aukro používám, účtují si docela vysoké poplatky, 2000 by mi nezbyly

Díky, ale už jsem se spíš rozhodl pro tu variantu, že z toho zkompletuju PC. Kupoval jsem ho za 5200 a než za to dostat polovinu, tak ho radši předám té ségře. Ještě nedávno jsem na něm hrál skoro všechno, je to pořád slušné CPU a když už k němu mám i tu desku a case... Pokud bych tedy chtěl PC zkompletovat, je ten košík OK? Nebo spolu něco nebude fungovat? Nebo jsem na něco zapomněl?

Košík je OK a jsi nebývale štědrej. :) Já osobně bych si to i5-7400 asi taky nechal, ale nic novýho bych ségře přes shopy nekupoval. 2x4GB DDR4 bych koupil jetý z aukra za 600, nějakej Seasonic 300-400 W taky tamtéž za 500, a chladič bych jí nechal BOX a nebo pokud má nějaký lepší s775 chladič teď, tak stačí 4 okrasné šrouby M4/20mm, 4 vrtulové M4 matky a 8 podložek a můžeš ho použít i na s1150.SSDčko ať si koupí sama.

Freezer 13 mám taky, ale znova bych do něj nešel. Já to řeším tak, že koupím na aukru nějaký jetý lepší věžový Scythe chladič pro socket 775 (jsou to chladiče prakticky bezcenné, protože nemají spony na novější sockety, ale mají klidně 5-6 heatpipes a váhu atakující 1 kg - lidi to prodávají po 2-3 stovák), na aliexpressu pak za 2 dolary cpu backplate na desku a v Hornbachu za pár kaček M2,5 šrouby. A mám pořešen chladič na s1151, který by mě ve srovnatelné kvalitě vyšel jako nový kolem tisícovky.

Děkuji za potvrzení. Chci to stihnout do vánoc, takže řešení zahrnující Aliexpress atd. nepřipadají moc v úvahu. Už tak jsem vybíral jen komponenty, co jsou už teď skladem v Ostravě (jinak by třeba ten zdroj stačil i trochu slabší). Freezer 13 jsem vybral, protože už v tom PC předtím byl, teď ho ale nemám k dispozici, je na mém novém i5-9400f. Takže vím, že to v té bedně uchladí normálně potichu (je dost malá, kdo ví, jestli by tam ten Scythe vůbec vlezl). U RAM by ten rozdíl byl minimální, než jeté za 600, to radši nové za 900. Děkuji za všechny rady, trochu mi tady jde o rychlost, proto jsem hlavně potřeboval potvrzení, že to bude fungovat. Pokud ano a nemám to vyloženě blbě, tak asi za chvíli objednám tak, jak jsem vybral.

Jak se ti pracuje se Node 304? Mám 804 a přijde mi strašně těsná i pro to, na co je stavěná.

No co si budeme povídat, blbě Bylo to první PC, co jsem stavěl a byl to tak trochu porod. Navíc jsem ho skládal přímo uvnitř a po složení samozřejmě nefungovalo. Zanadával jsem si u toho slušně, nakonec byla špatně zacvaknutá RAM (resp. mi přišlo, že dobře, normálně to zacvaklo a byla rovně, ale prostě PC nestartovalo a po vyndání a zasunutí znovu ano). Po dvou letech jsem měli na Alze nějaký výhodný bundle MB+9400f, který se mi líbil a MB byla mATX, tak jsem to koupil a zároveň pojal jako příležitost pro přestavení PC do normálnější bedny. Vzal jsem Mini C a přestože je to pořád malá bedna, skládalo se mi stokrát lépe. Ten Node 304 nebyla zpětně až tak dobrá volba

Nechci ti brát iluze, ale pokud nejsi úplný technický antitalent, tak použiješ CoffeeTime, koupíš odpovídající přelepku a k tomu QN8H.https://yadi.sk/d/i4FE9b-o3apk5bhttps://forums.overclockers.ru/viewtopic.phphttps://www.aliexpress.com/item/33008528007.htm

Tak jestli to chápu dobře, tak musím defacto:a) modifikovat UEFIb) nalepit za 10 USD nějakou přelepku, která je velká jako kráva (není to jak prohození 2 pinů na 771>775c) koupit spešl inženýrskou verzi i7 6jádra (s normálníma coffeelakema to zjevně nejde)Tak do toho jako fakt nepůjdu.

a) anob) Rusáci to dokonce řeší nevodivým lakem, zkratování dvou pinů není u některých desek nutné https://yadi.sk/d/i4FE9b-o3apk5b/pinwork_... c) Intel se chová poslední roky, jako kdyby čekal ránu z milosti. Rozdíl mezi produkční verzí Coffee Lake a jeho ES je v 90 % jen cena, 10 % jsou rozdílné biny Turba.Úskalí jsou u některých desek - některé modely od Asusu a MSI mají bug, který znemožňuje rozpoznat více než 8 vláken. https://ctrlv.cz/K923 Úplně ideální stav je nákup Core i3-8xxx (dvoujádrový Celeron nemá smysl), kdy stačí pouze provést modifikaci UEFI. Nic se nemusí lepit pouze u teppingu B0. U0 potřebuje zkratovat dva piny a přelepku nezapojených pinů).Jednotlivé steppingy jsou uvedeny zde (je potřeba kliknout na spoiler):https://forums.overclockers.ru/viewtopic.phpModifikace UEFI spočívá v přidání odpovídajícího mikrokódu, změna detekce čipsetu z řady 100/200 na 300 a přemapování linek pro PCIe. Ideální kandidáti jsou desky, které výrobce prakticky neměnil a jen prohazoval čipsety.

Mám snad nejrozšířenější desku GB B250M DS3H. Dost jsi mě navnadil. Ještě to zvážím, ale hned do toho nepůjdu.

... tvoje MB: http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-b250m... ... moje MB: http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-h77-d... ... mě teda se zdají jakon úplně jiné desky a ne podobné ... ... vůbec do toho nepůjdu ...

Projdi si jejich kanál na discordu. Je tam toho docela dost. Dokonce tam někdo rozjel Optane H10 na LGA1150 (bylo potřeba přidat rozdělení linek ve slotu).Každopádně nejmenší námaha je s B0 i3-8xxx a i3-9xxx. Ale smysl to má jen pro lidi, co přecházejí z dvoujader.

Ještě jedna podstatná věc - je vhodné si zazálohovat UUID a MAC. Pokud se to zvrtne a nepovede se flash.nejlevnější jsou programátory na čipu CH341Ahttps://www.win-raid.com/t4287f16-GUIDE-The-Beginn... a potřebují opravit napěťovou úroveň (Číňani zase něco okopírovali a nepodívali se, jak to patří ):https://www.chucknemeth.com/3-3v-ch341a-modification/