» Poradna » Počítačové sítě

Dostane se WiFi poskytovatel do PC?

Dostane se WiFi poskytovatel do mých zařízení připojených do jeho sítě?Používá routerboard Mikrotik a já nemám na něj přístup.Mám zapojeno 2x router - zaheslováno.A z routrů zapojená další zařízení.

Odpovědi na otázku

Co to znamená "mám zapojeno 2x router - zaheslováno"?

Z jejich Mikrotiku to je do LAN a všechna kabel. zař. jsou do LAN konektorů.Takže se routry chovají jako switche.Tím pádem oni vidí všechna připojená zařízení v domácí LAN síti.Nemohou se dostat do těch zařízení?

Ještě k tomu: Mikrotik poskytuje DHCP server. U routrů je samozřejmě DHCP vypnuto.

Takže se na zařízení dostane - "vidí je".Ale dostane se do nich - co je třeba bez hesla?

Pokud je to takto, tak ano, vidí všechna tvoje zařízení v síti a pokud je nějaké otevřené, tak se do něj dostat můžou. Takže každopádně bych si tam dal vlastní router.

Vlastní router mám /2x/.Ale jak je zapojit a nastavit?

Normálně, přívod od poskytovatele zapojit do WAN vlastního routeru.

A všechna svá zařízení zapojovat až za ten svůj router.

Tak do WAN konektoru z Mikrotiku - síť jde.2 routery od stejné firmy = stejný vstup do administrace routerůZatím mám neoptimální nastavení. /2xDNS v jedné síti/Musím zjistit nastavení 2 routerů v jedné síti.

Tak jsem v druhém routru všechno povypínal a teď se chová jako "hloupý" switch.Ale. Mám zap. WiFi, zařízení se přihlásí, ale internet nejde! Je to možný?/Router je s 4G modemem - přepnul jsem ho do módu - jen router./

Režim "Jen router" není to samé jako switch. Nešachoval jsi s těmi nastaveními tak dlouho, že teď v síti místo (údajně) dvou DHCP/DNS serverů nemáš žádný?(Režim "router" vytváří novou, oddělenou síť a jestli jsi na zařízení v režimu "router" DNS / DHCP vypnul, je to chyba.)

Díky za reakci.Položka v routeru se jmenuje "Provozní mód" a obsahuje volby:1. Režim 3G/4G router2. Režim bezdrátový routerZjistil jsem ještě, že jsem "ztratil" Chromecast od Googlu - přihlásil se do jiné sítě. Nemohu ho dostat "zpět". Odpojení od napájení nepomáhá. Pořád si pamatuje cizí síť. Nepomáhá ani aplikace "Google Home" - není v mé síti.

Znovu "jedu" na 4G od O2. Nastavení pro nového WiFi poskytovatele musím lépe zjistit. /Je zapojen od včera./

Pokud vede přívodní kabel od providera do WAN a zařízení máš přepnuto do režimu "bezdrátový router", platí to, co jsem napsal: nesmíš na něm vypnout DHCP-server, jinak nemáš v síti žádný.

Díky. Já vím. Routery mám právě dva. S jedním to bylo OK. Ale druhý by měl být pouze jako switch. Na prvním jsem DHCP měl zap.. Jsou od jednoho výrobce a stejný vstup do web administrace. Proto musí pro nastavení jednoho routeru druhý odpojit. Poskytovatel - WLAN - routery LAN - LAN.

Ach jo. Dvě zařízení v jedné síti se stejnou IP-adresou a jedno z nich teď slouží jako výchozí brána... Změň druhému zařízení adresu na LAN na jinou adresu stejné sítě a pak nebudeš mít ani problémy dostat se do jeho administrace.

Routery jsou celkem tři. Poskytovatel má u antény Routerboard Mikrotik zaheslovaný s pevným nastavením na ty 2 mé routery a ještě přiděluje DHCP adresy. /Možná i vázaný na MAC adresy - 2 pevné - mé routery. Já první router do WAN s DHCP /taky/ a druhý jako switch. Tak jestli to v tomhle nastavení vůbec půjde? /2xDHCP??/

Původní nastavení bylo: Routerboard Mikrotik přiděluje DHCP všem zař. v síti a oba moje routery zap. jako switche - Vše do LAN. Já chci oddělení sítě od poskytovatele. Zatím se mi to nějak "tluče".

Protože tam máš totální bordel. Takže všechno odpoj a zapoj znovu takto: z poskytovatelova Mikrotiku povede pouze JEDINÝ kabel do tvého routeru č.1 do vstupu WAN. Ten router bude v základní konfiguraci (jako router) a mít zapnuté DHCP! Do něj už můžeš zapojovat přes kabely nebo WiFi počítače, mobily a zároveň z LAN výstupu povedeš kabel do LAN tvého druhého routeru, ale v něm vypneš DHCP a bude se chovat jen jako switch a WiFi AP. Takhle máš svoji síť oddělenou od poskytovatele a přitom můžeš mít větší počet zdrojů WiFi signálu i kabelových přípojek. Směrodatné ale je, že na začátku hned za zařízením poskytovatele musí být jeden router v režimu router se vstupem kabelu od poskytovatele do WAN.

Díky za návod. /Ale tak nějak jsem to měl./ Začnu odznova. Teď mám ještě /znova O2 4G/, tak to musím stejně přenastavit znova./Teď se na delší dobu "odmlčím" … /.

Doplním Jacka: když teď jeden tvůj "router" funguje opravdu jako "router" (jeho adresa je výchozí brána pro připojené zařízení), NESMÍ mít stejnou IP-adresu jako ten AP (Dokud to byly dva AP, to značí jejich IP-adresy se nezůčastňovaly komunikace s internetem a sloužily jenom pro vstup do administrace, tak to komunikaci s internetem nevadilo. Ovšem nechat v kolizi adresu výchozí brány, to prostě blbnout musí )

Tak Chromecast mám "zpět". /Musel jsem si "pohrát" s nastavením aplikace "Google Home".

ano a vsechno vyluxuje jak si honis a posle ti mejla abys mu poslal bitcoiny jinak to vsem ukaze.

Tak to by musel přijít ke mě domů a otočit webkamerku o 180 st.

To asi ne, ale na druhou stranu, u amatérských garážových poskytovatelů není vůbec vyloučeno, že se nějaký technik bude ve službě nudit a bude zkoušet, co kde najde. Takže je určitě více než vhodné tomu preventivně bránit.

podla popisu tam mas riadny chaos. Ja mam doma wifi od providera - to je pod strechou. z neho ide kabel do mikrotik 750 - to je moj hlavny router, kde mam v prvom rade NAT, a firewall. A vsetky veci, ktore sa tykaju lan (dhcp pooly pre rozne siete - mam 3 virtual AP), capsman (vsetky zariadenia mam mikrotik), blokovanie, monitoring... a vsetko ostatne je len ako switch.

Chaos v tom teda mám … Takové nastavení jako máš ty ani mít nebudu.Moc tomu nerozumím. Ani tomu tvému nastavení. / /

Proč, vždyť je to naprosto jednoduché. Základem je to, že od poskytovatele máš k dispozici jeden kabel (použiješ pouze JEDEN výstup z jeho routeru) a ten zapojíš do vstupu WAN svého routeru. A teprve za svůj router zapojuješ ostatní věci.

tak si proste predstav kabel od poskytovatela ide do krabicky, kde je NAT (stena) a za nou je uz cely tvoj svet. A presne tak to urob aj ty. Do jedneho routra do WAN daj kabel od poskytovatela, zapni funkciu router a vo vacsine pripadov sa to vsetko samo nastavi. Odteraz vsetko davas do toho routra do LAN portu (ci dalsie wifi, alebo switch, alebo pocitac...). dalsi wifi router prepni na switch (vypnes na nom DHCP, a kabel das do LAN, nie WAN).

No,zrovna do PC by ho to nezajímalo,vidět bordel v bedně a prach. Ale bude vědět na jaké IP se připojuješ,jaké porno sleduješ,bude znát tvůj HW a všechna zařízení co máš připojené na síti. Víc ho asi zajímat nebude. Jen na tu IP si dej pozor. Podle ní dohledají vše co jsi komu a kam napsal,pokud to překročí nějaké meze.

"Logování" připojení sleduje i třeba O2 . Mají to dáno zákonem po cca půl roku.Komu kam napsal - to jo, ale už ne co.

Ale ano. Napíšeš někam do diskuse že ten a ten je vůl,on podá trestní oznámení a za měsíc jdeš podávat vysvětlení na policii. Věř tomu. Funguje to.

Ano, ale poskytovatelé logují pouze kdy a kam ses připojil, ne obsah konverzace. To musí případně doložit ten, kdo si stěžuje že byl v diskuzi poškozen :)

Ano,detaily poskytovatel (ochotně) poskytne. Ale ono to jde i jinak. Pokud se někdo dostane do hledáčku,tak informace z jaké IP dotyčný psal ani nemusí sdělovat poskytovatel. Příklad : do diskuse nejmenovaného deníku někdo napsal " .... krade". Policie kontaktuje onen deník,ten samozřejmě sdělí z jaké IP to přišlo,policie chvíli dotyčného sleduje a při podání vysvětlení předkládá důkazy jak na stříbrném tácku. I s ofocenou konverzací. Ty nitky kdo a kdy si založil ten účet už na služebně dohledá jakýkoliv příslušník. (čerpám ze skutečného případu).

To ještě někdy za krále klacka ne? Dneska už není zas tak snadné někoho takhle jednoznačně a velmi konkrétně sledovat a odposlouchávat. Existují věci jako šifrování, VPN, https alternativní DNS a jiné funkce a služby co jsou poměrně běžné.

Tvá naivita je šílená. No když myslíš.

Všechny účty,kontakty,schránky zakládáš se svým jménem,tlf.pro ověření,platnou IP a podobně. Ani založit mail nejde "šifrovaně".

Sledují i "trafic" i když mám datově neomezené připojení.

Dostane, např. při jeho aktualizacích.....; mělo by vyskočit okno s oznámením.