» Poradna » Programy

DOS programy a nové procesory - bude to OK?

Objednáváme do firmy nové počítače. Víme, že u některých PC se vyskytovaly problémy ve spolupráci nové techniky a DOS programů. Proto Vás chci poprosit o názor - neradi bychom objednali něco, s čím bychom se pak trápili.Máme účetní programy Účto od Tichého a Stereo od Ježka - oba DOS aplikace psané v PC fandu, jsme účetní firma a tyhle programy nás živí, tudíž potřebujeme jejich bezchybný provoz. Jsme zvyklí na provoz těchto programů ve Win.okně, jen občas přepneme na celoobrazovkový režim.Ty nové PC by měly mít procesory Intel Celeron 2,6 GHz nebo Intel Pentium 4 2,6 GHz, základní deska MSI 865G, grafická karta Intel Extreme Graphics II (integrovaná na boardu). Děkujeme předem za názory!

Odpovědi na otázku

Tyto programy by měly fungovat bez problémů. Účto mám na Athlonu 3000+ 512 RAM a je to naprosto v pohodě.

pozor ale na programy, které si testují výkon někajou smyčkou (typicky to byly prgy ze stareého borland pascalu apod.) -- tamje třeba na rychlých strojích ten sw opatchovat

To nie je o testovani vykonu smyckou, je to chyba prekladaca TPascalu, programator ani program (myslim tym to co programator-poutzivatel TPAscalu) naprogramil nema na tom ziadnu vinu.

co si tam matně pamatuji, je to chyba kompileru, která se promítá do všech programů jím vytvořených a jednalo se o klasický buffer overflow ve spojitosti s rychlostí CPU (tj. smyčka -- alespoň tak nějak to bylo popsáno u toho patche). Ale je to už dávno, já v té době provozoval spíš assembler na MC680x0 a MC68HC11 (tudíž se mě to nějak moc nedotýkalo)  takže se mohu plést

Tak už se nehádejte, jste jak malí klucí......  Z technického hlediska je chyba způsobena "nedomyšleným" algoritmem v inicializační části modulu Crt, kde se "kalibruje" proměnná pro provádění procedury Delay. Tato inicializace se provádí vždy, tedy i v případě, kdy se procedura Delay vůbec nepoužívá. Procedura je založena na principu, že kód běhá v cyklu, aby uplynula určitá doba. K tomu je třeba určit, kolikrát se má cyklus provést, a právě to se provádí v inicializaci. U velmi rychlých procesorů pak může dojít k tomu, že tato hodnota přesáhne rozsah jednoho slova (word), tedy rozsah 16 bitů. Důsledkem je to, že při provádění určité instrukce dělení dojde k přetečení registru, který má obsahovat výsledek dělení, což je hlášeno jako chyba "dělení nulou".

Vzdy to zavisi od toho ako je ten konkretny program napisany (ked to pisal nejaky duri-baci z hornej-dolnej co sa prave ucil programovat tak to ist nemusi), to ze je program pre DOS nema s rychlostou CPU nic spolocne.Jeden vseobecny problem je znamy - vsetky DOS programy napisane v starom TurboPascali maju problem ("Runtime error" dvestoneviemkolko) na CPU s freq. vacsou ako cca. 1GHz. Jedna sa myslim o chybu v kniznici Turbopascalu. Na taketo programy treba aplikovat patch (zohnat z inetu) aby isli aj na CPU s viac ako 1GHz.Ak nebol program napisany v TPascali (podla toho co pisete tak nebol), tak by mal fungovat. Ak si chcete byt isti, si ten program skuste na nejakom CPU >1GHz, ak pojde, tak to bude s najvacsou pravdepodobnostou OK aj na najnovsich masinach...

Ten Runtime Error kód byl tuším 200 (Division by zero) - dělení nulou v unitě Crt.Ale co je podstanější, že ta kritická hranice byla 233 MHz a ne až 1 GHz. A týkalo se to jenom Turbo (Borland) Pascalu, jiné programovcí jazyky tento bug neměly, pokud vím.Pro autorku dotazu: proč pro DOSovské programy kupovat tak výkonné počítače? Je mi jasné, že na nich poběží nejspíš i jiné aplikace, ale nebylo by lepší nechat vyhrazené nějaké starší počítače jen pro tyto DOS aplikace? Myslím že by to bylo mnohem stabilnější. Také odolné vůči různým Windows virům, útokům zvenčí a ostatním možným problémům....

myslim ze 206, a bezi to este urcite aj na P2/500MHz, ptz. jednu taku DOS utilitu som pouzival v robote na takom stroji, na 1GHz uz nesla ("R.T.Err.20x").

Ta chyba se mi objevovala i na Celeronu 300 MHz, ne vsak na AMD 350 MHz.

No já to měl osobně odzkoušeno, že na AMD K6 200MHz program chodil, ale od Celeronu 266MHz výš už ani ťuk.A na stránkách Borlandu i z oficiálních pramenů se uvádí, že se ta chyba začala objevovat po uvedení procesorů Pentium II, a ty ze začátku určitě neměly frekvenci 500MHz nebo dokonce 1GHz......

P.S: A je to dvoustovka, to len tak pro poriadok....                    ( http://www.delphifaq.com/fq/q3011.shtml )

Nové počítače kupujeme proto, že staré mašinky pozvolna dožívají. Ten můj PC už se mi kousne už tak 5-10x denně. Oprava by stála asi tak půlku toho co nový PC a pořád by to byl jen opravený starý počítač. Takže nový PC je nutnost. Přece nebudu kupovat do firmy starý PC někde v bazaru  Kromě účetnictví nám tam samozřejmě běží i jiné programy, které jsou na provoz mnohem náročnější Když už tedy budeme kupovat nové PC, tak chceme kvalitu. Dnes sice děláme na DOS programech, ale co já vím, za rok třeba přejdeme do účetnictví pod Windows?

Předchozí odpověď byla hlavně pro "hosta" a ještě dodávám: na našich starších (a dožívajících) PC chodí jen Win98 - nic proti nim, ale WinXP prof. jsou přece jen kvalitnější a stabilnější. Na jednom pracovišti mám už dva roky WinXPpro a jsem moc spokojená. Už se moc těším, až i na druhém pracovišti vyměním staré Win98 za XP O kvalitě Win98 si asi nemusíme dlouze povídat,že

Ak vam tie DOS programy uz bezia bez problemov na jednom pracovisti na WinXP a predpokladam ze tam je nejaky rychlejsi CPU (>1GHz), tak je velmi pravdepdobne ze to uz pojde bez problemov aj na dalsom novom PC.BTW. Este som videl problem s grafickym DOS programom (640x480) na konkretnem chipsete (SiS, pravdepodobne problem ovladacov), ale kedze mate vybraty Intel chipset a pravdepodobne to uctovnictvo je v textovom mode tak tento problem je irelevantny.

Ano, ty DOS programy běhají na tom novějším PC pod WinXP bez problémů, ale ten má rychlost jen cca 900 MHz. Zpočátku jsem si užila své, neboť zlobila spolupráce některých programů (nejen těchto DOSových) s grafickou kartou nVidia geForce. Ale pak jsem si stáhla nové ovladače, Microsoft uveřejnil nějaké záplaty - a od té doby už to chodí k naprosté spokojenosti.

jinak k té sestavě... CELERONY NEJSOU PROCESORY!!! TAKT CELERONU - 1000MHz = SKUTECNY VYKON kup tam Athlony... levnejsi vykonnejsi

Muj Celeron bezi celkem svizne na to, ze podle tvyho vzorce je jeho skutecnej vykon na urovni lepsi 486...

No a co takhle se domluvit s dodavatelem PC a před koupí ty dosovské programy na vybrané konfiguraci vyzkoušet???Bylo by to mnohem lepší, než se potom zlobit s nekompatibilním PC. Měl jsem v prosinci podobný problém - spustit účetnictví pod XPpro na novém PC: deska Asus s Intel 865 PE chipsetem, P4 3,0 GHz, 512 MB, grafika ATI 9600 -  spustí se  pouze v okně, při přepnutí na celou obrazovku se sekne.Pokud by dodavatel nechtěl umožnit vyzkoušení, tak si raději najděte jiného...