» Poradna » Programy

DOS aplikace žere (skoro) veškeré zdroje ve WinXP - jak tomu zabránit??

Mám WinXP SP1 a pro svou práci jsem nucen používat jednu DOSovskou aplikaci. Tu provozuji bez problémů na celé obrazovce. Trápí mě ale jedna věc: tato aplikace "žere" víceméně veškerý výkon CPU. Pokud spustím sledování výkonu (ctrl+alt+del) a poté tuto aplikaci, později alt+tabnu do Window, graf ukazuje zatížení procesoru nad 80%. Pokud je ale tato aplikace v pozadí (dole na liště), klesne zatížení na 1-2%. Zlobí mě to hlavně proto, že se se zatížením zvyšují otáčky ventilátoru na procáku na protivnou úroveň, což mi při x hodinové práci docela vadí. Dá se nějak nastavit v WinXP, aby DOSovská aplikace nespotřebovávala takové ohromné množství zdrojů? Aplikace běžela i na 386 s 2MB RAM. Mám P4 3GHz/512 MB RAM.

Odpovědi na otázku

Nechapes ako sa robili aplikacie pre DOS? Vies ze tam nebol multitasking? Aplikacia sa spustila a proste bezala, aj ked nic nerobila (napr. cakanie na stlacenie klavesy) tak tam bol proste nejaky cyklus ktory na nieco cakal, neexistovalo ziadne volanie OS ze "teraz nic nerobim", lebo ho nikto nepotreboval. Preto windowsy nemozu vediet ci DOS aplikacia nieco robi alebo nie (lebo vlastne stale nieco robi) tak jej priradzuju vsetok volny CPU cas.Najjednoduchsie riesenie je nezaoberat sa vytazenim CPU, druhe najlepsie riesenie je nepouzivat DOS aplikacie, a tretie riesenie je obmedzit nejakym sposobom cas ktory Windowsy priradia tej aplikacii, obavam sa ze to nie je mozne, ale skus jej nastavit nizsiu prioritu procesu ci to trochu neopmoze...

Windows aplikace, pokud nic nedela, je schopna to dat operacnimu systemu na vedomi.Dosovske aplikace nic takoveho nema. Jak psal MM, pri psani DOS apliakci se nepocita s tim, ze jich bezi nekolik soucasne, stuktura programu je uplne jina. DOS je na WinNT (a vyssim) emulovan, takze proste DOS aplikace bezi a i kdyz nic nedela, procesor ji musi pridelovat cas.Zkus pouzit zastupce z Win9x. Tam byla moznost nastavit, ze se ma aplikace na pozadi "potlacit". To by mozna vyresilo tvuj problem s aplikaci na pozadi.

Možná jsem se nevyjádřil přesně, NEMÁM problém s aplikací na pozadí ale spíše druhotný s větrákem na pentiu, takže:1)spustím si sledování systému ctrl+alt+del (aby bylo aktivní měření...) - vytížení se ustálí na 1-2% (když nic nedělám)2) spustím onu DOS aplikaci a pracuji v ní (na celé obrazovce)3) alt+tabnu z DOSu do woken a kouknu do sledování systému: během práce v DOSu (do toho přepnutí) tak 60-90% zatížení CPU (vlastně dvou, mám HT P4/3GHz), ale následně se to zatížení (při přepnutí ve widnowsech) opět vrací k těm 1-2%, i když je ta DOSovká aplikace spuštěna, ale je momentálně "někde v pozadí" - pouze dole na liště.Řešením bude bod č. 1) (viz výše: MM) - nebudu si toho všímat. Když totiž s onou aplikaci pracuji, samozřejmě nedělám nic jiného a jiné služby počítače v té době nepotřebuji. Akorát mi vadí ten "kravál" větráku na procesoru - při větším zahřátí je až moc hlučný (je to orig. BOX verze). Proto jsem chtěl "nějak" nastavit menší zátěž procesoru. Na P3/533MHz mi to nevadilo, tam byly otáčky ventilátoru konstantní (tiché) a procesor tak moc nepekl. Pomohl by nějaký lepší větrák místo toho originálního?Jo, a abych nebyl jak tajemný hrad v Karpatech , jedná se o českou verzi dBASE IV z roku 1990 (pro pamětníky: tehdy ještě vlastnili autorská práva Ashton-Tate a ne Borland...). Pro potřeby rychlé práce s *dbf soubory (vlastní účetní aplikace) ale neznám rychlejší (žádná klikání myší apod.)

p. Fiala mal dobru radu, pozri si nastavenia v zastupcovi (alebo defaulty pre cele win v _default.pif vo Windows adresari), ono tam je nielen aktivita na pozadi ale este jedno nastavenie - taky posuvny nastavovac pre "neaktivitu" ci ako to prelozit (mam tu nemecke W2k), ak si kliknes vpravo hore v okne na otaznik a potom na ten posuvnik vybehne ti kratky help o tom, podla mna by si mohol skusit nastavit to na vacsie hodnoty (vacsia neaktivita ).Tichsi vetrak by samozrejme tiez mohol pomoct (len aby to potom stihal uchladit)...

Mám ten samej problém, aplikace NVTDM.EXE mi žere až 100%, a nehýbe se mi skoro myš,dělá to W2K i XP, někdy se stane, že to vytížení zůstává i po ukončení DOS programu a musím natvrdo ukončit emulaci NTVDM.EXE, je to bohužel vlastnost.

Na par pocitacich kde vsechen vykon zral NTVDM.EXE jsem povypinal vsechny nepotrebny sluzby systemu (a tech je vetsina - aspon pro normalni uzivatele) a problem prestal.

"a nehýbe se mi skoro myš..."Taketo problemy ti jedna DOS aplikacia za normlanych okolnosti nesposobi, ak potrebuju Win robit aj nieco ine (a pohyb mysi ma sakra vysoku prioritu) tak samozrejme musia rozdelovat procesorovy cas medzy procesy rovnomerne (fifty-fifty ) resp. podla priority procesu, budes mat asi problem s niektorymi tvojimi nainstalovanymi ovladacmi alebo HW, alebo Windowsami (nejaka testverzia Win (ja mam sice uz dlho pocit ze vsetky Windowsy, aj tie co sa volaju release, su len nejake testverzie), alebo mozes mat posahane nejake subory, kniznice apod.)...

sorry za hrubku (pisem moc rychlo): ...medzi procesy...(aby nevznikali zbytocne diskusie gramatickych fanatikov)...

Dělá to stejně a nezávisle na pěti PC, různý hardware, 3x W2K, 1x WXP Prof, 1xWXP Home.