Doporučení NASu do domácnosti pro zálohu fotek a přístup přes wifi

Dobrý den, prosím o pomoc s výběrem vnodného NASu do domácnosti pro uložení fotek a přístup přes wifi z ostatních zařízení. Vůbec se v problematice neorinetuji, nejlépe mít uvnitř dva disky, aby se jeden zálohoval na druhý - nejlépe každý 3 TB či podobně. Na disku budou pouze fotky a rád bych k nim přistupoval z tabletu a počítače. Používám WIN 10 a android. Děkuji za doporučení. Rád bych nějaký NAS s lehkým nastavením a jednoduchým ovládáním...Miroslav Dušek

Odpovědi na otázku

Po zkušenosti s WD MyCloud se doporučuji podívat na nějaký NAS od Qnap, mají celkem lehké nastavení a jsou kvalitní.

Přístup přes wifi nemusíš řešit, to je záležitostí nastavení sítě. Soubory se přes wifi budou kopírovat výrazně pomaleji, než po kabelu.Asi nejjednodušší pro nastavení je řada Western Digital MyCloud. Lepší (poskytující více možností) jsou výrobky Synology či QNAP, jsou ale složitější na nastavení.Upozorňuju na nutnost mít soubory zazálohované ještě někde jinde.

NAS se připojuje k routeru. Tím je zaručeno, že i ostatní zařízení (připojená k routeru) budou mít do NASu přístup. Pokud ale nemáš router s gigabit porty, bude to přenos dat brzdit (max. 10MB/s). Řešit to jde novým routerem nebo (levnější varianta) přidáním gigabit switche.https://www.czc.cz/synology-ds216se-diskstat... https://www.czc.cz/zyxel-nas326-personal-clo... Disky si kup zvlášť jaké chceš.

V tomto pripade asi dvoudiskove synology z nizsi (levnejsi) rady, synology ma cely system a ruzne pruvodce nastavenim hezky udelane a vcelku blbuvzdorne...Ukladani lze resit bud nastavenim disku na zrcadleni (RAID1), coz je beznejsi reseni, pripadne disky samostatne a snychronizaci dat mezi nimi resit v nejakem casovem intervalu pomoci skriptu.Rozhodne to ale nelze brat jako zalohu - tu pravidelne provadejte na jine zarizeni (disk) ktery bude pripojen pouze po dobu zalovani a trvale ulozen pokud mozno jinde nez je umisten NAS. Pripadne nebo klidne v soubehu s predchozim i synchronizace do cloudu.

"a snychronizaci dat mezi nimi resit v nejakem casovem intervalu pomoci skriptu"jakyho skriptu? Na tohle je snad v Synology program TimeBackup ne?

Je to mozne, Synology nepouzivam, NASy si stavim sam. Obcasne pro otestovani rozbehnu Xpenology. Pokud je mozne pouzit vestavenou utilitu, o to lepe pro nezkusene uzivatele ;)

neplést si dohromady zálohu a archivaci, každé je něco úplně jiného - na zálohování je NAS ideální řešení, na archivaci samozřejmě ne (tedy rozhodně ne v případě jednoho NASu, navíc umístěného ve stejné budově). Optimální je samozřejmě zálohovat pomocí programu, který si vytvoří spojení na NAS jen pro sebe, šifrovaně a jen po dobu zálohování a mít vždy několik nezávislých záloh v čase (např. vždy sedm posledních dnů). Doporučuji nějakou verzi VeeamBackup.

Ještě ti tam ale chybí jedna informace, jak budeš zálohovat celý ten NAS? To že tam budou 2 disky sice trochu snižuje možnost ztráty dat kvůli poruše disku, ale pokud je to v jedné krabici se společným zdrojem a základní deskou, tak stačí i poměrně malá porucha elektroniky NASu a odejdou klidně oba disky současně. Tohle opravdu záloha není, pokud ta data nejsou ještě někde nezávisle. A to jsem vynechal i málo pravděpodnou, i když ne nulovou, možnost požáru v bytě nebo naopak vytopení vodou, případně "návštěvu" zlodějů atd.

Neni to jen o poruse, poskozeni nebo kradezi zarizeni jako takoveho... ale i treba zasifrovani dat virem, nahodne smazani, prepsani atd.

Diky za rady, a jak je to s pristupem pres internet k souborum i jinde nez mimo domov? Dostanu se na tem nas v pohode i vzdalene mimo svoji wifi? Ten synology ma nejaky svuj interni pristupovy program?

Synology má možnost přistupovat k datům odkudkoli dokonce i když nemáš pevnou veřejnou IP adresu.

Twk to je parada,. Tak to zkouknu a pujdu do toho

Všechny NAS to takto umí, i Qnap a WD

Doporučuji NAS s gigabitovým portem, gigabitový router/switch a počítač alespoň po dobu větších uploadů (prvotní nahrání obsahu z lokálního disku...) mít taky připojený kabelem do gigabitové karty v počítači. Jinak nejspíš zjistíš, že je transfer většího objemu dat k uzoufání pomalý.