» Poradna » Počítačové sítě

Doporučení na AP wifi

Dobrý denChtěl bych požádat o radu s vytvořením přístupového bodu z budovy do budovy na vzdálenost cca 65 metrů, přes městskou ulici, viditelný úhle je cca 40°. V koncové budově nelze umístit přijímací naténu, wifi je třeba přijímat přímo na notebook a mobilu (omezení správce budovy).Výhled od místa vysílání je přímý v cestě je pouze jedna železobetonová zeď s izolací cca 35 cm. Zkoušej jsem TP-LINK CPE220, ale signál byl dle měření cca 18% což pro připojneí zařízení nebylo dostatečné. Předem děkuji za názory a hezký den

Odpovědi na otázku

jak nelze, anteny na 65m mozes dat kludne za okno.

Není přímá viditelnost, protože boční stěna objektu nemá okno.

ked nieje priama viditelnost, tak tam natiahni kabel, co ti ceze cestu nepovolia, takze mas smolu ;)

namontuj zvonka na bocnu stenu. Zalezi co ti povoli majitel budovy, ak si majitel budovy ty, tak no problem

Bez prime viditelnosti a s podminkou prijmu primo na laptopu/mobilu to neni resitelne. Na wifi zapomente a zvazte jine reseni.

ani když je v cestě je "jen jedna 35cm železobetonová zeď" ..

Na to zapomeň, na takovou dálku nikdy nebudeš mít možnost přijímat přímo na koncové zařízení. Musíš tam prostě dát WiFi klient se směrovou anténou, pokud to vadí správci budovy, tak v nejhorším to můžete nechat uvnitř za oknem.

PS: za oknem bez pokovení

Bez šance. Mysli na to, že notebook musí nejen chytit signál z 65 metrů, ale taky ho tam odvysílat sám.

No a pomohlo by ti keď by signál bol 30% ?

Signal se nemeri ve srandovnich procentech, to zrovna Vy prece vite. A samozrejme ze nepomohlo.

Na 65 m se zdí s tím, že jedna strana bude všesměrová anténa, je nereálné.Nelze.

Jak už tu bylo napsáno. Bez toho aby na obou stranách byly směrové antény je to neřešitelné.Uvědomte si že z principu komunikace sice na straně AP bude směrová anténa kde její veškerý výkon bude směřován do místa kde je ntb a tedy ten ntb ten signál detekuje. Ale komunikace je obousměrná a pokud ntb má klasické WiFi antény někde v těle (např rámeček displeje) tak ty jsou všesměrové a to co vysílají nedosáhne k tomu AP. Teoretické řešení, pokud nelze umístit AP (nebo aspoň anténu) ven, je použít AP uvnitř a doufat že signál proleze skrz zeď. Nic jiného v tomto případě nevymyslíte.

Máte tam chybu.To, co píšete, by platilo bez omezení norem. Díky omezení vysílacího výkonu EIRP je to obráceně - směrovka i všesměrka vysílají stejnou hustotou výkonu na plochu, tedy všesměrka má mnohem vyšší vyzařovací výkon.Jenže přijímací výkon všesměrka neukecá. Takže problém bude v tom, že všesměrka nebude mít signál na příjmu.Toto platí v ČR dle norem.

Zkus narvat aspon 85cm parabolu za anteny apčka. Akorat ten železo beton je sfina problem.... Dalsi moznost hodit sektorovku antenu na roh přes okno. Hlavni problem bude v tom, že bys musel použit parabolu nebo sektorovku na obou dvou stranach......

Tohle je možné pouze ilegálně, takže: prosím NE. WiFi bude utrpení jak pro vás, tak pro vaše sousedy v těch budovách kolem. Zbytečně zarušené prostředí kvůli naprosto nevhodnému použití technologií.Asi by bylo lepší dohodnout si nějaké to "geograficky omezené" mobilní připojení a neprovozovat tam žádné WiFi spojení na takovou vzdálenost. Jasně, v cestě je "pouze" jedna železobetonová zeď. Takže 5 GHz je mimo hru. 2,4 GHz je v dnešní době mimo interiér naprosto nepoužitelné.Chce to zkrátka sehnat operátora, který pracuje v licencovaných pásmech. To jsou jednak mobilní operátoři a dvak různí operátoři využívající některé kmitočty po dávno zrušených technologiích (NMT) a podobné.Správce budovy nemá jak omezit, jestli si někdo postaví na stůl bezdrátový modem od nějakého operátora. Tedy "omezení správce budovy" je jakýsi podivný nesmysl.

Tohle chce samozřejmě oboustranný směrový spoj, a ještě trošku poměřit, nebo poexperimentovat s anténami. Směrovost, konstrukce, zisk....a pozor na přestřelení vyzařování. Panelová anténka která se tváří jako venkovní APčko bude mít směrovost mizernou a zisk taky. Chce to spíš parabolu, byť nějakou menší třeba od mikrotiku a na obě strany a dobře nasměrovat. možná to dokonce dosáhne lepších výsledků odrazem než průchodem přes čtvrt metru železobetonu.