» Poradna » Ostatní

Domovní telefon

Zdravím,lze nahradit klasický domovní telefon v bytě něčím chytřejším? Jde mi o to, že mám v bytě klasický telefon (bez kamery), který plní pouze funkci zvonku a ovládání otevírání dveří. Chtěl jsem se zeptat jestli existují i chytřejší telefony, které by např. šli připojit na wifi a zaznamenali mi jestli a kdy u mě někde zvonil, popř. i otevření vchodových dveří v přízemí a přijmutí daného hovoru skrze telefon bez výměny společného zvonku. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Pokud je to bytový dům, panelák, tak do toho nemůžeš jen tak sám zasahovat. Potřeba to probrat na domovní schůzi, probrat případnou rekonstrukci toho telefonu v celém domě. To nejde jen tak upravit si to pro jeden byt stylem "samo domo".

Takže ho prakticky nemůžu vyměnit ani za nějaký handsfree telefon? Jde mi o to, že všechny tyto funkce jsou snad na straně bytu né na straně zvonku...

zeptej se na družstvu/SVJ my fakt netušíme jak je tam dělaný rozvod a jaká zařízení. Např. v našem domě na to opravdu nenapojíš normální telefon. jak je to u vás nevíme

To s největší pravděpodobností opravdu nejsou...

No na straně bytu by to MOŽNÁ šlo, ale ani tam bych do toho svévolně a bez znalosti přesného typu toho telefonu nezasahoval. To není si to jen tak zapojit, taky by se mohlo stát, že bys vyřadil telefony a zvonky sousedům a ti by tě pak sežrali

Nejlíp by ti asi poradila firma, která domovní telefony a zvonková tabla vyrábí, popřípadě firma která to instalovala.Akorát jsem nepochopil konec poslední věty, cituji: "... popř. i otevření vchodových dveří v přízemí a přijmutí daného hovoru skrze telefon bez výměny společného zvonku."O jakém společném zvonku to mluvíš? Každý byt má přece svůj zvonek

Bylo to myšleno tak, že bych rád vyměnil jen bytovou část, už jen proto že ten telefon co mám vy bytě je šíleně zničený a nemám možnost zasahovat do panelu dole u vchodových dveří. Nedovolili mi vyměnit ani jmenovku.

Ono fakt dost záleží co je to za telefony. Může to být "postaru" analogový, digitální...cokoli.

ty nesmíš změnit ani jmenovku na zvonku a přesto chceš zasahovat do rozvodů? :D

jj, to si koleduje o průšvih

Chci jen vyměnit v bytě ten telefon a proto jsem se ptal jestli existuje něco modernějšího. :D očividně je každé řešení specifické a tak se obrátím na bytové družstvo, které mě jako obyčejně pošle do háje...

Chtěj jen kontakt na dodavatele technologie, a pak už to řeš jen s nimi. Proti tomu nemůže nikdo nic namítat, spíš si myslím že jsou povinni ho zdělit. Už jen kvůli tomu, že vám to prostě nefunguje a potřebujete to opravit. (Přece proč byste měnil funkční telefon. No ne? ;) )

Tohle je naprosto perfektní "hack" mojí situace Děkuji.

Píšeš že ten telefon je nějak poškozený, rozbitý, tak to navleč na to že ho prostě chceš vyměnit, to ti musí umožnit. A mimochodem se zeptej na možnosti výměny za jiný. To je družstevní byt nebo tvůj vlastní? Dům je ve správě družstva nebo tvoříte všichni obyvatelé spoluvlastníky?

Tak to hole přesně nevím... a to už tam bydlím nevím jak dlouho... byt je můj, ale barák spravuje bytové družstvo.

V bytě si teoreticky můžete vyměnit co chcete, ale záleží jestli to nové zařízení bude komunikovat s tím starým domovním rozvodem.Prapůvodně to byl klasický analog. tj. dole na vchodových dveřích panel s tlačítky a od každého tl. kabel do příslušného bytu.Nové systémy mohou mít nějakou centrální řídící jednotku ke které lze připojit jen určité typy koncových telefonů.Bez znalosti konkrétních technologií a toho jak to je zapojeno to nikdo nedokáže říct.Takže jediná správná odpověď je obraťte se na příslušné kompetentní osoby ve vašem domě, případně na správcovskou firmu.

On to stále může být analog, dělá se to stále.

Ano může to být původní socialistický rozvod, nebo to může být novější varianta analogu ale nebo taky třeba digitál nebo i IP záležitost. Možností je fakt hodně.

Bylo by to nějak identifikovatelné, kdybych ten telefon sundal a proklepnul jeho typ (jestli tam nějaký je) nebo je prostě všechno jen plastová krabice se sluchátkem a univerzálním přívodem?

Někde na krytu, nebo uvnitř něj by měl být typ.

Ano asi tam někde typ napsaný bude, ale proč se do toho hodlá vrtat. Náhodou někde něco vyzkratuje a odpálí půlce baráku interkomy. Nebylo by fakt jednodužší se zeptat přímo správce objektu ?

Rozhodně se nebudu se pouštět do ničeho v čem bych si nebyl jistý.

Podívej se na stránky výrobce společného zvonku, jaké příslušenství nabízí (zajímá tě bytová část).

...a v případě že nenabízí požadované příslušenství, tak zjistit jakým způsobem "komunikuje" ústředna a podívat se po kompatibilních zařízeních jiných výrobců. Použití vybraného zařízení pak s dodavatelem technologie konzultovat a v ideálním případě nechat instalaci na nich.

Chytřejší domovní telefony samozřejmě existují, ale zapomeň na to, že by stačilo vyměnit pouze bytovou část. To opravdu ani omylem, musel by se měnit celý systém. Až na řídké výjimky nejsou různé domovní telefony spolu vzájemně kompatibilní. A pokud ho tam máte už několik let, tak to s vysokou jistotou je nějaký starší analogový systém, který žádné možnosti připojení k WiFi a podobné vychytávky neumí. Ztrátou času o tom vůbec přemýšlet :) Maximálně si zajisti, ať ti vymění ten rozbitý bytový kus.