» Poradna » Počítačové sítě

Domásí síť - jak propojit 3 routery?

Dobry den, mám doma hlavní router a do něho zapojeny druhy přes kabel, a potrebuju připojit ještě třetí ale ten nemuzu připojit do toho hlavního, lze tedy ten třetí router zapojit do toho druhyho který je zapojeny do hlavního? Nebude tam ztráta rychlosti? Děkuji //"Napište titulek co nejpřesněji. Jen podle titulku se ostatní rozhodnou, jestli si váš dotaz přečtou."//

Odpovědi na otázku

Fakt provozuješ 3 routery ??? Nemáš na mysli WiFi AP ??? Ztráta rychlosti ani ne, ale ping bude delší.

No nevim nejspíš jo 3 routery, takhle to bylo zavedeny dávno tak to neměním. Mame doma 3 sítě, každý router vysílá pod svým názvem svoji

Takže se bavíš o WiFi ??? Ty 3 sítě mezi sebou nijak nekomunikují?Klidně to zapoj, jak míníš, uvidíš ... rychlost by to nějak zásadně ovlivnit nemělo.

Ne ty routery vysílají signál pro mobily a počítače k tomu připojeny ale mezi sebou ty routery jsou připojeny kabelem

A to mají být 3 oddělené sítě? Třeba pro 3 rodiny?

Router staci iba jeden.

Jeden router a k němu 2x AP. Pokud mají Gbps ethernety ani nebude vadit, že to zapojíš za sebou.

Pokud neřešíš komunikaci zařírení, připojených k jednotlivým wifi-routerům, mezi sebou, tak můžeš použít tři wifi-routery zapojené z LAN jednoho do WAN dalšího. Podmínkou je, aby jim nekolidovaly IP-adresy, tedy první wifi-router bude mít LAN adresu třeba 192.168.0.1, druhý 192.168.1.1 a třetí 192.168.2.1

To není pravda, klidně může mít každý router LAN 192.168.0.x. Problém by to byl, kdyby řešil právě onu komunikaci mezi sebou, pak by bylo lepší mít na každém routeru jinou LAN.

Už druhý router zkolabuje, protože bude mít stejnou síť na LAN i WAN

Rozsah LAN může být omezen, standardně domácí wifi routery nemají velký rozsah (ani by nezvládli komunikaci mnoha zařízení). A pokud se nejedná o domácí router, WAN může mít klidně jiné.

Ne takhle to opravdu není.. nejlépe je kombinovat i třídy adres a shoda bude prakticky jen na WAN IP adrese z DHCP serveru routeru, na který bude napojen další router.. pokud tedy chce vytvořit 3 sítě na 3 routerech a 3x NAT.. sice to není běžné, ale fungovat by to mělo.. 2x NAT je zcela běžné provedení.. 1. NAT ISP.. 2. NAT vlastní router a vlastní vnitřní síť.. Kombinovat lze různě dle požadavků..

aku maju dalsie routre (okrem hlavneho s DHCP) LAN adresu je uplne irelevantne vzhladom na funkcnost, lebo aj tak ich DHCP musi byt vypnute. Ja ich tiez nastavujem na ine rozsahy, kludne ich ale mozes nechat na jednom ako pises ty. Dolezite je, aby neboli tie IPcky rovnake.

Já to samozřejmě také nastavuji na různé rozsahy (ani by mě to nenapadlo dávat na jeden), ale psal jsem, že je možné mít jeden rozsah (ano, nenapsal jsem teoreticky a že to je blbost, to jsem opomněl)

nieje to blbos, je to uplne irelevantne. Mozes to kludne nastavit v o IPcku vyssie, len ich potom musis vybrat z rozsahu DHCP. Pojde to uplne rovnako, len prides o 2 IPcky.

dufam, ze je jasne, ze uplinky pichas do LAN portov a WAN ignorujes

To je samozřejmě blbost...

To je popis na dlouhý lokte.. Jestli jsi z Prahy.. zapojím ti ty routery a něco tě i naučím..

Fakt 3 routery? To je pro domácí síť hodně velký úlet.

No neni to tak davno, co jsem tu mel 4 routery Jeden hlavni s hlavnim pripojenim a na nem 3 dalsi "routery/kabicky" pro 3 mobilni operatory, ale obavam, ze tohle je torsku mimo tazateluv rybnicek Proc ne, pokud pro to ma vyuziti, ale pochopitelne pro tazatele je "router" = "wifi krabicka".

Ja to mám zhodou okolností rovnako, 3 routery za sebou (192.168.0.1, druhý 192.168.1.1 a tretí 192.168.2.1) a funguje.

Jistě že to funguje. Jen pokud pro to není nějaký smysluplný důvod, bývá to blbost, která zbytečně komplikuje některé věci, jako třeba sdílení dat v rámci sítě.

Zůstává otázkou, jestli vůbec chce sdílet .. Možná chce vytvořit cíleně oddělené sítě a každou z nich na jiném routeruVytvořit a oddělit sítě lze i na jednom routeru + třeba switch(VLAN)... Třeba má podnájemníky někde ve vedlejším prostoru.. ???Tazatel moc nekomunikuje.. To, co napsal v odpovědích je kapánek málo.. Tipl bych k tomu, že ani neví co chce..

Na to jsem se ptal už nahoře (12:31), dokud to neujasní, nemá smysl sem psát nic.

Cituji:"Ne ty routery vysílají signál pro mobily a počítače k tomu připojeny ale mezi sebou ty routery jsou připojeny kabelem"Ja to osobne chapu tak, ze je provozuje jako AP a nerozumi tomu. Tak si nejspis komplikuje situaci nevhodnym zapojenim a spatnou konfiguraci.

..i to je možné..

Nejde o to že by to nefungovalo, ale v domácí síti pro to v 99,999% případů není důvod.

To není moc chytré řešení