» Poradna » Ostatní

Domácí zálohování - jakou technologii

Páskové médium je asi kanón na vrabce a pro domácí použití drahé. Nebo je to jediná možnost? Na co zálohujete?Požadavky:1) záloha každý den- asi stačí CD-RW s rozumným systémem otáčení médií,2) archivace na dlouhé časy- fotografie (a podobné věci) za poslední rok, abych je měl i po dlouhé době (řekněmě 3roky) funkční.

Odpovědi na otázku

Tak obecne maji CD delsi zivotnost nez DVD(krome DVD-RAM). Na zalohu jsou pry nejlepsi CD-RW, zapis ma delsi zivotnost nez CD-R.

NA kazdy den zaloha? Tak potom jedine druhy disk v RAID poli.Vsetko palit je zbytocne, pokial sa jedna o obdobie do tych 3 rokov...

Na každý den záloha - myslel jsem jako připsání nových soubůrků (maily, texty, zdrojáčky...) na RW a otáčet jich několik. Při ztrátě dat budu mít alespoň včerejší práci.Druhý disk v RAID nezazálohuje například při úderu blesku, nebo nějaké HW chybě řadiče. Neber to jako paranoidnost, ale jako pečlivost.

Pokud myslis RAID1, tak ten nema se zalohovanim ABSOLUTNE nic spolecneho. Slouzi pouze k zabezpeceni funkcnosti systemu v pripade selhani nektereho z disku. Pokud si neco mozna omylem, ale technicky zcela korektne smazes, tak ti RAID jako zaloha moc platny nebude, protoze ten mirroring ti to vesele smaze i na druhem disku. O poskozeni radice ani nemluve, to obvykle vezme vetsinu tech disku sebou.

až ti shoří zdroj a vezme ssebou disky a desku, tak můžeš výskat radostí nad RAIDem a jeho bezpečností..  RAID není záloha, to je jen redundantní uložení dat, kterým se chráníš vůči výpadku disku a částečně vůči výpadku řadiče.

To jsme se ale vsichni pekne shodli

Ad fotky: Taky jich "pár" mám, ale to jsou věci, který jsem jednou udělal, takže jsem je vypálil na CD-R a to schoval do šuplete. Víc na něj nesáhnu, dokud bude disk žít. A na ty, které nezabírají celé CD, používám právě CD-RW. Až se naplní, přepálím to na CD a dále již tak, jak je popsáno výše....Na denní zálohy je CD-RW ideální, pokud těch dat bude víc, zase udělej zálohu na CD-R (např. zálohu za měsíc, rok,...)

A seš si jistej, že ty CD v šuplíku, na který nesaháš, budou po letech funkční? Otázka tedy zní, nízká životnost je způsobena jejich používáním (ošoupáním), nebo časem (nějaká oxidace na povrchu)?Zatím díky všem za názory.

Obojím - pochopitelně. Ovšem zatím jediná média, která se mi nepodařilo po několika letech přečíst, byly starý zlatý Traxdata (oloupala se záznamová vrstva).

záloha každý den ? a to chceš pálit, mazat a verifikovat každej den jedno RW a mít jich třeba sedum ? to je dobrý cvičení pro masochistu. zálohuju na starší počítač který připojím k el. napětí jednou týdně. myslím že na riziko blesku to stačí. a důležitý věci 1xměsíčně na dvd-r. kdo nemá vhodný starší počítač může použít externí rámeček na usb2 pro 3,5hdd s vlastním napájením -viděl sem do litru.a že dvd-r nevydží x let ? buď v klidu u tý magnetický pásky ti taky nikdo nedá písemně 20 a víc let tak bych si tím tak jistý nebyl...jedině snad tesat do kamene nebo každej rok vypálit novou sadu médií -a to jde z hdd snadno.na synchronizaci používám dirsync od archersoftu

Páska taky není nesmrtelná. Jak mi řekl kamarád informatik, zažil jednoho týpka co přišel reklamovat streamer, že nemůže obnovit data po pádu hardu a přitom poctivě každý den zálohoval. Když se v servise podívali na pásek, tak se začali svíjet smíchem. Pásek byl průhledný. Ten týpek pravidelně 2 roky přepisoval denně jeden pásek.

To zase kolega zažil, že v jedné firmě zálohovala sekretářka. Záloha se nevlezla na jeden pásek, tak si to anglicky vyžádalo druhý. Sekretářka tomu nerozuměla, tak tam nechala ten první, odklepla to a přepsala. Takže měli jen menší konec zálohy. Sranda ještě byla, že jim klekl jeden zrcadlený disk. Tak tam ten kolega donesl nový, namontoval a nechal ozrcadlit. A ono to ozrcadlilo ten prázdný na plný. A vzhledem ke stavu záloh firma přišla o veškerá data.

Záleží jaké objemy dat chceš zálohovat. Pokud je toho hodně, můžeš na tu denní zálohu zvolit i další disk a dát ho buď do externí USB/FireWire krabičky (dá se i koupit přímo v kupě) a nebo jen šuplík do 5 1/4" šachty (což je levnější).Na dlouhodobou potom CD-R nebo DVD-R. Životnost 3 roky by měly mít snad všechny.