» Poradna » Počítačové sítě

Domácí wifi síť

Zdravím, potřeboval bych radu ohledně zprovoznění Wifi po domě. Momentálně přijímám Wifi signál od providera (50/5 Mbit) do Switche umístěného na půdě a z něj skrze klasický síťový kabel (a strop) dva staré wifi routery. Potřebuji signál wifi pro 5 místností v řadě(4x 50-70cm zdi), takový vagon... Takže první router má svoje SSID v prvním pokoji a signál vystačí do vedlejší místnosti, tady se překrývá se signálem z druhého routeru SSID2 který je umístěn ve třetí místnosti a dosáhne do čtvrté. Pátá je zatím hluchá. Do prvního , třetího a pátého pokoje vede síťový kabel ze switche. Jaké, pokud možno levné a rozumné řešení, má situace? Děkuji za nápady. Martin

Odpovědi na otázku

2x ubiquiti unifi do miestnosti 2 a 4

alebo 3x do 1,3,5 podla toho ake su rozmery resp. keby tie 2 nestacili

To je bratru asi 7oooKč , To budu mít raději 3 SSID :D

viac, lebo este potrebujes controller a v baleni nemusia byt ani poe adaptery :) takze je dober mat aj poe switch ;)

kontroler není potřeba - stačí nainstalovat na nějaký počítač - nastavit to a pak se to může vypnout - pustit občas kvůli upgrade jednotek

Nesouhlasím. Právě ten trvale bežící kontrolér zajišťuje bezešvý přechod mezi jednotlivými AP, to je ta hlavní výhoda řešení Ubiquiti. Bez kontroléru jsou to obyčejné AP.

Prechod medzi jednotlivými AP (tzv. controller) už podporuje mnoho jednoduchých krabičiek za podstatne menší financ, napríklad Asus routre a to aj tie super lacné. Technologicky je ovšem lepšie vyriešené UbiQuity.

Neni to nejlevnejsi, ale funguje to skvele, sam mam doma 2 AP a roaming pri chozeni po baraku funguje suprove a bez vypadku. WiFi je stabilni a ano, cena neni nejnizsi, ale je tam treba i suprova podopa - 1. AP jsem koupil asi v roce 2016 a do dneska jsou tam pravidelny aktualizace FW a vsechno funguje a je podporovany.Kdyz jsem koupil 2. AP, tak jsem ho jen pridal a vsechno fungovalo hned 🙂Za me muzu fakt doporucit, jsem s tim fakt spokojenej…

Chces funkcni a overene reseni o ktere se nebudes muset starat nebo to levne pytlikovat a porad neco resit?Penez za postaveni site na Unifi nelituju (router, switch, 2xUAC-AP Pro, controller bezi na NASu). Vsechno bezi jak ma, rychlost 200/200Mbit od providera mam vsude po byte (podkrovi, taktez "vagon"), v ramci lokalni site mam samozrejme vyssi rychlosti. Nikdo z rodiny si nestezuje, vse bezi jak ma, ja nemam zadne starosti okolo...

https://www.alza.cz/ubiquiti-unifi-uap-ac-lit... to by mělo stačit má to 2x2 MIMO - inteligentně si přepíná mezi 5 2,4 a mezi jednotkami . Můžeš zkusit jeden kus a pak tam přidávat další - verze Pro je dražší větší a samo s většíma anténami - jde to i kombinovat nemusí být stejné jednotky - jde to samo udělat i s jinou značkou ale aby to meshovalo tak se budeš dlouho trápit s nastavením

Co to jsou zač, ty tvoje "staré wifi routery"? Proč jsi nenapsal do dotazu jejich typ? Typ toho "switche"? Není to náhodou router bez wifi?Obecně: Máš dvě wifi-zařízení, dokoupíš si třetí. Zásada je, aby všechny měly stejný standard wifi, třeba N wifi s rychlostí 300 Mbit/s. Všechny tři ty wifi zařízení nastavíš jako WIFI access pointy (NE WIFI-ROUTERY!), nastavíš jim shodná SSID, IP-adresy jim dáš nějaké volné ze sítě providerova routeru a DHCP server necháš běžet jenom na tom providerově routeru. Kanály nastavíš na přeskáčku, třeba 1 - 11 - 1 (předpokládám, že wifi z třetí místnosti nebude rušit přes tolik zdí wifi z první místnosti).Funkčnost bude podobná, jako ubiquiti bez kontroléru. Ubiquiti s kontrolérem by fungovaly podstatně lépe, protože ten kontrolér sleduje tvoje zařízení, jak dobrý mají signál vůči jednotlivým Ubiquiti AP a případně dá příkaz, aby bylo zařízení odpojeno a ono se pak připojí k aktuálně nejsilnějšímu signálu. Ale stojí to, co to stojí.Když teď budeš kupovat nové wifi-zařízení, můžeš koupit jednu Ubiquiti, až ti časem odejdou ty staré wifi-routery, můžeš je pak nahradit zase Ubiquiti a časem třeba dokoupit ten kontrolér. A nebo na kontrolér rovnou rezignovat a pak můžeš koupit prakticky cokoliv a nastavit to jako třetí access point (zdůrazňuji ještě jednou, ne jako wifi-router).

Tak jsem to oběhl, mám wifi přijímač od providera - UBNT NanoStation M5 Loco z toho jsem si kablik dal do switche - D-Link GO-SW-8E port 1 , port 3 je první místnost - TP-LINK TL-WR340GD , port 4 je třetí místnost - Router D-Link GO-RT-N150, port 2 je zatím jen kabel do páté místnosti. Takze by teoreticky fungovalo i koupení 3x obyč. např. TP-LINK TL-WR820N a správně je nastavit? Děkuji za reakce a snad pomůže doplnění informací.

Ano, fungovalo. Vzhledem k tomu, že i tvůj switch je prehistorická vykopávka postrádající i obyčejné Gbit porty, a ty máš zjevně v úmyslu se pohybovat cenově ve stovkách Kč dohromady, nic moc jiného ani na výběr nemáš. Jen počítej s tím, že jsi momentálně cca 15 let pozadu. Když ti to stačí, není problém. Ten přijde, až ti to stačit nebude. Pak budeš znovu muset měnit úplně všechno.

Dejme tomu že bych koupil ty routery. Můžou být za switchem každý na jiném kabelu? Nebo to musí být jinak? Upřímně, nemáme bůhví jak rychlý internet a streamovat přez DLNA FullHD z PC do televize to zvládá též. Nic jiného než tohle a internet na telefonech nevyužíváme. Nejsme moc Hi-tech rodinka.

az na tie 3 SSID a switch co si vybral asi z elektroodpadu, tak to pojde. Ale vazne kup 1GBit switch napr. TP-LINK TL-SG1008P, 1x cloud key (este sa da zohnat ten stary, nove su drahe jak maria) 2x UniFi UAP-AC-LITE, ked nebude stacit, pridas treti. Cca 300€, niekto ti to nastavi, nech nezerem 400€ a mas na 10 rokov pokoj

Switch jsem koupil před asi 10ti lety, a router jeden možná i déle před... Ale dobrá tedy. Kouknu a promyslím. Děkuji všem za podněty. Je super že se snažíte poradit a zdarma. Díky moc

Můžou. Dokonce by měly. Je to ideální řešení.

Dobrá, děkuji moc.