» Poradna » Počítačové sítě

Domácí síť ethernet

Zdravím. Řeším následující problém. Router mám v pracovně a od něho vede cca 10ti metrový ethernet kabel do další místnosti, kde ovšem potřebuji nějakým způsobem připojit k internetu 3 zařízení. PC, TV a Network receiver. Existuje nějaké zařízení (switch, splitter, hub?) do kterého bych připojil ten 10ti metrový kabel na jedné straně a na druhé vyvedl tři krátké ethernet kabely do těch jednotlivých tří zařízení? WiFI signál od toho routeru je nedostačující... díky moc Michal

Odpovědi na otázku

Doporucujete korektně tento z nějakého důvodu nebo mohu klidně vybrat nějaký levnější?

699 je drahý ? Tak to som nevedel, ďakujem.

tak mozes namiesto neho kupit 3x100Mbit Tenda alebo Dilinko (Dlink Go) ale to je vhodne tak na okamzite vyhodenie do elektroodpadu a nie pouzivanie.

Samozřejmě, že může koupit něco levnějšího, nemusí kupovat tebou doporučovaný osmiportový, ale nějaký pětiportový, třeba za pětistovku https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg105-d389663.htm Zůstane mu pak v rezervě jenom jeden port.(Já kupuju switche v kovové krabičce, protože si myslím, že se lépe chladí a když leží na stole, tak je kabely tolik nestahují na zem.)

Mám doma TP-Link wireless router model TL-WR740N, ten by se na to náhodou nedal použít?

Dal, když v něm vypneš DHCP, tak ty 4 LAN porty fungují jako switch.

Tak to je super. A kde vypnu to DHCP?

Pokud se ptas kde vypnout DHCP tak se na to vy... kasli a zavolej si nekoho, ci pul switch,Linej si precist manual?

V nastavení routeru v sekci LAN. Viz. uživatelský manuál. Pokud ti to ale nic neříká, tak bude jednodušší koupit switch

pokud stačí jen přístup k internetu tak to může strčit do modrýho WAN portu a zařízení do žlutejch. Na zařízení v pracovně se spojit nepůjde, ale internet fungovat bude.

V pracovně nevadí, když to nepůjde.

tak klidně přívod do modrého a zařízení do žlutých. Druhá možnost viz. můj popis dole.. Ale klidně to dejte bez nějakého nastavení do modrého.Může nastat ještě problém kdybyste měl stené rozsahy sítě v pracovně a na tom TPlinku (pak by to nefungovalo správně). Kdyžtak napište..

Dal.. ALEMusis na nem vypnou v administraci DHCP.Musis ten 10-ti metrovy kabel zapojit do ZLUTE zasuvky.MODROU nezapojuj, vubec.Pak ty tvoje "kratke" zapojis do ostatnich ZLUTYCH

a nebo nevypínat DHCP a přívod strčit do morýho.Někomu jsem tenhle router s vypnutym DHCP dal a tak 1x ročně se při výpadku napájení resetne a zapne se DHCP. Celá síť je pak samozřejmě KO a laik si s tím neporadí. lepší je zapojit to jako router a nebo koupit rovnou switch.

A malá poznámka: Ty porty mají rychlost pouhých 100 Mb/s. Pokud ti ta malá rychlost nevadí...

Ten 50 mega bitový internet od O2 má rychlost cca 30, takže to asi nevadí...

a co rychlost na lokalnej sieti? Vyprdni sa na ten router (okrem DHCP musi mat nutne inu LAN IP ako tvoj "primarny" router, lebo ti to nepojde potom) Ten zyxel je 1Gbit, kovovy, nehreje sa, nikdy sme nan nemali reklamaciu, mam doma aj starsie 100Mbit funkcne, ale uz som ich vymenil za Gbit. 30€ za switch na 10 rokov snad zvladnes.

libovolný Gigový switch pokud jsem pochopil dobře dotaz

trafil si hned prve.

tady https://ctrlv.cz/JrZG to takhle nastavte a uložte. Pak můžete žluté porty použít jako switch (modrý nezapojovat). Všechno pak bude ve stejné síti.Ještě bych pro pořádek vypnul Wifi v menu Wireless settings "Enable Wireless Router Radio" na disable.

Děkuji všem jdu si s tím pohrát...

Tak sem to propojil, všechny 4 kabely do žlutého a funguje to. Do nastavení routeru jsem se nedostal přes 192.168.0.1 ale i tak internet funguje i bez toho.

musis vypnut DHCP, lebo ti to bude robit bordel. Teraz aspon vies, ze jeho IP nieje ..0.1

Tak je to 1.1 dle googlu. Zkusím to až zítra.

Bordel to dělat nemusí, pokud je IP tohohle routeru mimo rozsah jeho hlavni sítě

pokud jsi nevypnul ten DHCP server (nebo už nebyl vypnutý) tak to rozhodně bez problémů všechno ve žlutých fungovat nebude.Pokud není vypnutý DHCP server tak přívod musí být v modrém WAN vstupu...

co vobec nieje problem pre internet, len ti nepojde spravne lokalna siet medzi PC.

Čím to že se na ten TP-link nemohu dostat?

Vyřešeno.

Switch