» Poradna » Počítačové sítě

Domácí server

Zdravím,Koupil jsem si od zaměstnavatele vyřazený stolní PC a uvažuji, že bych z něj udělal domácí server. Primárně mi jde o to, mít v podstatě síťový disk, ke kterému budu moct přistupovat ze všech PC, která doma máme. Udělat si takový osobní "cloud". Mám i veřejnou IP adresu a tak bych rád měl možnost se příležitostně připojit i z venku. Kamarád mi už server předpřipravil, ale nedotáhl to do konce. Takže v PC je nainstalovaný Linux a s tím já pracovat neumím. Co byste doporučili jako řešení? Dotáhnout to s tím serverem do konce, nebo (někdo mi radil) využít router, ke kterému se dá přes USB připojit externi HDD?Pokud varianta router, jaký byste doporučili?Děkuji za rady, tipy a nápady :)

Odpovědi na otázku

Není lepší si pořídit rovnou nějakou NASku? Já si pořídil Synology a jsem nesmírně spokojen. A stálo to pár peněz.

Navíc, rozdíl v ceně NASu a starého PC z práce zaplatí v elektrice co staré PC sežere za rok...

Díky za tip. jelikož se v tom zatím vůbec neorientuji, mohl bys mi to Synology trochu přiblížit?

Predelavat stary pc na fileserver je mozne jen za urcitych podminek, jinak je to nesmysl ve vsech smerech...a) chci fileserver s vice nez 4 diskamab) umim si to realizovat po sw strancec) dostal jsem ten pc zdarmad) je to jen na odzkouseni reseni a pc v dohledne dobe nahradim novym a uspornym strojemPokud neco z toho nesplnujes, tak je pro tebe reseni dany pc prodat, vyhodit nebo pouzit na neco jineho a na sdileny disk/fileserver/NAS si poridit bud NAS krabicku (pro 1-2 hdd) nebo HP microserver (pro 4 hdd) nebo usporny novy pocitac (pro vice nez 4 hdd). Kdybys splnoval aspon bod b), tak by se dalo rict, ze si chces potrenovat znalosti, ale jinak je to nesmysl...

Děkuji za reakci (i ostatním přispěvatelům)A) nechciB) neumím..vlastně nevím jestli neumím, protože jsem to ani nikdy nezkoušelC) skoroD) o novém úsporném stroji neuvažujiVychází mi z toho koupit NAS. Chtěl jsem se teda "větší" investici (víc než 1000 Kč za co jsem koupil ten PC) vyhnout a proto jsem si myslel, že předělání starého PC na fileserver bude pro mou potřebu to nejlepší (nejlevnější) řešení. Spotřebu energie jsem v úvahu nebral.Pokud tedy radíš pořídit NAS, můžeš mi dát nějaký tip? Nemám v tom vůbec žádné zkušenosti. Rád bych tam zálohoval fotky a videa, případně abych se i z TV (není podmínkou) mohl připojit a přehrát si film, který tam bude uložený.

No jako muzes NAS krabicku nahradit danym PC. Akorat jelikoz to SW neumis, tak budes muset nekoho prekecat a asi mu za to neco dat (ja osobne jsem uz davno vyrostl z prace za flasku, ale treba nekoho najdes) a opravdu bych to nepodcenoval, zvlast pokud chces na ten sdileny disk pristupovat z vnejsiho sveta (internetu), jelikoz staci jedna fuserina a tvoje data koluji vsude po internetu a nebo ti to nekdo jenom smaze.Problem toho PC proti NAS krabicce bude i v tom, ze spotreba elektriny bude vyrazne vyssi a tak za elektrinu rocne zaplatis klidne o nekolik tisic Kc navic a tomu se rika setrit na nepravem miste.NAS krabicku ti poradim jen zbezne (treba Synology DS216j), ja se pohybuju prave v te vyssi kategorii, kde je treba 10 a vic HDD a tam jsou tyhle krabicky drahe, nevykonne, pomale a SW neschopne.Jinak tve pozadavky (zalohovani pocitacu a sdileny disk treba na filmy) jsou celkem bezne, rozumne a realizovatelne. Jen u toho zalohovani to jeste bude zalezet na principu a SW ktery pro takove zalohovani zvolis.

vygoogli si XPEnology.V podstate premenis akykolvek(skoro) PC na Synology NAS.Pouzivam doma, funguje uplne vynikajuco.jedine, co nefunguje su sluzby spojene so Synology. Fungovat by tam mal aj OwnCloud, ale osobne ho nemam vyskusany.

Oprava, nefunguju sluzby spojene so Synology Cloud, nakolko tie sa viazu na s/n vyrobku od Synology a to ty nemas, ze :D