Doladění PC sestavy (i pro střih videa)

Dobrý den,chtěl bych vás požádat o radu a doladění níže uvedené PC sestavy pro běžnou práci a občasný střih domácího videa (uvažuji o Sony Vegas nebo obdobném SW). Výsledek práce budu ukládat na NAS. Hry nehraji, ale uvažuji že grafickou kartu časem dokoupím. Jedná se mi hlavně o to, aby jednotlivé komponenty byly "vyvážené", dobrý poměr cena/výkon, aby bylo možné PC v budoucnu upgradovat a aby nebylo moc hlučné. Cena bez GK cca 35 000 Kč.ZD: GIGABYTE Z690 GAMING X (popř. GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX)Procesor: Intel Core i5-12400 (popř. i5-13600K)Chladič: Pure Rock Slim 2Paměť: Kingston DDR5 32GB 5600MHz (Kit 2x16GB)SSD disk: Samsung 980 PRO 1TB NVMeHDD disk: WD Red Plus 4TBGK: v CPU Intel UHD Graphics 730 (popř. 770)Zdroj: Fractal Design Ion+ 560W Platinum (popř. EVOLVEO G650 80Plus Gold, ...)Čtečka karet a USB vstupy: AKASA InterConnect Pro AK-HC-05BKV2 (nebo 05U3BK Pro)Skříň: ??? (Zalman Z1, Be quiet! Pure Base 600, ...) Jakou skříň nevím, hlavně praktickou, bez zbytečných světílek apod. Kterou z navržených komponent (alternativy) doporučujete nebo něco jiného?Předem díky za vaše rady!

Odpovědi na otázku

1. grafiku potrebujes, idealne nvidiu, lebo CUDA2. nejdem to pocitat, ale z toho co pises urcite 7** chipset, 13600k/137003. ramky podla dosky, imho tam mas zbytocne 300€ dosku, ale ked ti to vyda do ceny, kupuj. Stacila by ale tuf gaming b760 D4 - DDR4 su lacnejsie4. evolveo? To je vtip, ze?5. PureBase600 nevyzera zle, ale ak zozenies PureBase500dx tak to je lepsie. Mesh skrinky - to su co su cele derave zpredu ako sitko zabezpecia lepsie prudenie vzduchu6. aby to nebolo hlucne Noctua NH-D15

7. aha mas tam ze Pure Rock Slim 2 :) tak to je na i3ku ked nechces box. Inak na 13600k nema sancu ani 3 naraz keby si namontoval

PC s i5 bez grafiky za 35tis??
Nepřijde ti trochu jako vyhazov peněz?
Když už i5, tak 13600k a nV grafiku alespoň na úrovni gtx1660 bych tam pořídil.

Intel K CPU by som nebral. Aj nieK CPU už žerú toľko, že ak sa nepovolí limit, výkon je podobný ako u K CPU. Teda okrem tých slabších ako i5-12400, ktoré ide na 4 GHz bez ohľadu na nastavený limit v UEFI. Radšej nieK, napr. i5-13500 (8+8/16) a došetriť ešte na GK. A doska nemusí byť s chipsetom Z.

Pokud by stačil Intel Core i5-13500 (je o 2 tis. levnější jak i5-13600K) tak OK. A jakou k němu desku?

Jsem rád, že se do 35 tis. vlezu, grafiku chci dokoupit posléze (na podzim?)Myslel jsi např. tuto?https://www.tsbohemia.cz/gigabyte-geforce-gtx-1660...

Na střih bych bral nějakou kartu s dobrým NVENC (možná i RTX 2060 a výš, ale GK bych tam zařadil určitě). Procesor na střih bych zvolil nějakou i7 (vyplatí se, ale pro profi střih už i9, protože se to stříhá hlavně na procesoru a střih videa je často vícevláknový (možná bych se koukl i na nějaké Ryzeny, pokud to chceš jen na "práci". Ryzeny se lépe chladí a mají více vláken (ale trochu nižší frekvenci a nerozumí si s hrama) Pokud to chceš i na hry, tak Intel)). Ten zbytek. Asi celkem OK (nevim, nejsem moc odborník na zbytek), chladič bych vzal lepší, pokud to chceš nehlučné.

Takže jestli to dobře chápu, tak mi spíše doporučuješZD: GIGABYTE Z790 Aorus Elite AXProcesor: Intel Core i5-13600KChladič: SilentiumPC Fera 5 by nestačil???Paměť: DDR5 jsem chtěl, aby HW technologicky rychle nezestárnul (současné PC s upgradem mi slouží 10 let)Zdroj: Seasonic FOCUS 650 Goldhttps://www.tsbohemia.cz/seasonic-focus-650-gold-s... nebo be quiet! Pure Power 11 600Whttps://www.tsbohemia.cz/be-quiet-pure-power-11-60... nebo jiný ???

Roob, sorry, odpověď špatně zařazena ...

Načo Ti drahú dosku? Chceš veľa PCIe liniek? CPU isto iste pretaktovávať nebudeš a ako som písal, nonK CPU nemajú omnoho horší výkon ako K CPU (a údajne v 1 teste nonK mal vyšší výkon ako K, ale možno len otázka šťastia na dosku, alebo bol nonK z lepšieho kremíka - iba tipujem). Fera 5 je fajn, ale záleží na CPU pre aký sa reálne rozhodneš. i5-13600K by mal mať limit 181W a to Fera 5 zvládne, ale vzal by som 2ventilátorovú. i5-13500 má limit 154 W a to už pre Feru nebude ozaj problém (1ventilátorová by mala mať limit 180 W).

PC chci zase na delší dobu, základní deska je základ, který se nemění (to už si pak můžu koupit rovnou nové PC). Chci aby uměla wifi, bluetooth a byla technologicky schopná i za pár let. Jakou by jsi mi k socketu Intel LGA1700 doporučil?

V desktope wifi? Veď dongle si môžeš dokúpiť ak už ho musíš mať. BT na slúchadlá? Samoz. že je doska základ, ale IMHO Z/X dosky bežnému hráčovi veľa neprinesú. OC je už pasé, väčší počet PCIe liniek len ak máš HW do PCIe slotov. Ja mám B660M-A D4, ale nemá wifi. BTW, Z dosku si bral kvôli DDR4? U dosiek s B660 chipsetom nie je veľa typov s podporou DDR5. A keby si vzal lacnejšiu dosku, ušetril by si ešte aj na RAM. Predsa len niečo musíš vraziť do GK.

Máš pravdu wifi je zbytečné, ale bluetooth by bylo dobré (mobil, ...). Známý, který mi bude PC skládat mi doporučil paměti DDR5, že nové komponenty většinou bývají výkonější a úspornější. Jak jsem psal, PC bude sloužit pro občasný střih videa (důležitý procesor a dostatečná paměť), hry (zatím) nehraji ... Takže potřebuji nějakou "dobrou" (možnost upgrade) základní desku pro socket Intel LGA1700.

Aj BT sa dá dokúpiť do USB. Aj keď na doske to môže byť asi spoľahlivejšie. Nové komponenty bývajú výkonnejšie? DDR4 a B760 doska, ktorá ich podporuje nie sú nové komponenty? Ak by šlo o skutočnú možnosť upgrade, tak AM5. Dnes Zen 4 a o cca 3 roky Zen 6, ak by na hry, možno aj R7 9800X3D. U s1700 Raptor lake a zrejme konečná. RpL refresh neberiem v úvahu (nevie sa či bude a na aký socket bude, plus nebude to nič zaujímavé).

13600k je 180W procesor, fera5 je na to slaba.

2ventilátorová Fera má limit 250 W sa mi zdá a plus ako som písal, môže vziať nonK, alebo na i5-13600K tá 2ventilátorová by mohla stačiť. Teda ak pri PC ležiaci vedľa postele nechce spať. Alebo môže znížiť spotrebu o pár % aj keď ja by som šiel do nonK a 154 W Fera zvládne.

papier znesie vsetko. 250W nezvladne ani noctua NHD15 a fera by sa z naozajsnych 154W dosrala jak ty ked vypijes liter zincice a das na to parene buchty

1ventilátorová Fera nezvládne 180 W ako to udáva výrobca? Ak dobre viem, tieto limity WiQiX nespochybnil nikdy (aj ostatných ako bol Spartan a pod.). Dokonca ma raz zvozil za to, že som si dovolil tie čísla znížiť, lebo som bral do úvahy rezervu nech to nehučí/nereve. Feru mám aj na 95W C2Q a to zvláda asi do 60°C a i5-12400 s reálnou spotrebou do 80 W tiež do cca 60°C. Nechce sa mi veriť, že 180 W nezvládne. A 2ventilátorová by mala aj pri menej ako max. otáčkach.

rozmyslaj.. 360 vodnik ma s 220-230W 7950x 90+ stupnov a stoji 350 ojro. Tak urcite da 30€ fera5 180W :)

https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-5-7600x/... tu mas noctua U14S (a je urcite silnejsia ako fera), ta ma oficialne 162W a pozri si tie teploty so 105W AMD..

Ale uchladí? CPU nemá 95+°C. 105W CPU myslíš R7 5800X?

aj 7700x ma 105W papierovo, v tom konkretnom teste ma konretne 135W a pri tom 94°.

Ono "uchladí" u chladiče klidně může znamenat jen to, že to CPU udrží těsně pod hranicí throttlingu nehledě na hluk. Takže vždy je lepší vzít silnější chladič s rezervou, protože ne každý chce při jakémkoliv náznaku zátěže poslouchat větrák běžící na 100 %.

Ak nemáš neobmedzený rozpočet a nechceš 420mm vodníka, tak na spomínanú i5-13600K nemáš veľa chladičov za rozumnú cenu. Aj keď by sa u tak drahého CPU už dalo uvažovať o Noctue NH-D15, ale pri i7-13500 by som nerád dal 50% ceny CPU na chladič.

Mě Ferra neuchladila R7 5800x (105w TDP). Musel jsem vyměnit za jiný chladič a to scythe ninja 5 a s ním je to ok.

s ninja5 sme uz stavali 5800x, imho je ale rovnako nevhodna ako ta Fera. Teploty boli trochu vyssie..

hlavne ty mas 12400 alebo oc mas a ten ma tak 80W

Ani Fera 5 Dual se dvěma ventilátory to nezvládne?

https://www.hwcooling.net/silentiumpc-fera-5-kral-j... tu mas test, druha vrtula ti urobi 1-2 stupne. Hlavne si uvedom, ze v tom teste niesu teploty, ale delta = rozdiel teploty v miestnosti a procesora + to meraju mimo skrine + to merali na starom procesore, kde je vyzarovacia plocha vacsia. Nove cpu mensie jadra a preto je ich tazsie uchladit pri rovnakom TDP.

DeltaT 60°C podľa Teba znamená, že Fera neuchladí 180 W? Samoz. som zvedavý na to ako bude chladiť nové CPU s menšími jadrami. Škoda, že som nešiel do i7-12700. Hneď by bolo jasné na akých otáčkach Fera 5 uchladí nový 180W CPU (aj keď neviem koľko reálne ten CPU vyžiari tepla, 180 W nemusí byť dosiahnuteľné).

A co SilentiumPC Fortis 5, ten by to zvládl?https://www.tsbohemia.cz/silentiumpc-fortis-5_d394...

... nebo raději výkonější Fortis 5 Dual Fan?https://www.tsbohemia.cz/endorfy-fortis-5-dual-fan...