» Poradna » Ostatní

Dokončení TDA2050 symetrický zdroj: pro krakonoše, Pytlíka, Pozitrona, Juwu2...

Rád bych dokončil myšlenku se zenerkama, co jsem načal v zamknutém tématu:http://www.zive.cz/poradna/tda2050-symetrick... Moje schéma: https://ctrlv.cz/shots/2016/01/26/d1di.pngMyslím, že jsem se předtím nevyjádřil dost jednoznačně. Schéma je hodně zjednodušené, možná by se na omezení špiček hodil zapojit do série nějaký zpožďovací prvek a připojit TDA2050 relátkem až po ustálení napětí. Další prostor na vylepšování tam samozřejmě jsou...

Odpovědi na otázku

Samozřejmě druhou zenerku obráceně - aby bylo napětí ořezané stejně v obou půlperiodách. Je to rychlokresba, tak snad nepřehlídl víc prasáren.

Prasárna, v druhé půlvlně to bude jako dioda - dvě zenerky v sérii "proti sobě". Popíši půlvlnu - jedna bude diodou, druhá "zenerovat".

Nebo až za usměrňovačem.Ovšem nejlepší by bylo trafo se sekundárem 2×12V(ef).

Neříkám, že je to kdo ví jak úžasné řešení, ovšem na otestování toho TDA by to mělo stačit.

V tomto zapojení na střídavé straně bude zenerka v jedné půlvlně v závěrném směru, v druhé půlvně v propustném! Buď to musí být za usměrněním, nebo dvě v sérii "proti sobě"

a nestačilo by dát 2 zdroje symetricky vedle sebe?

Moc nízké napětí, přes dráty by tekl větší proud (a tazateli by shořelo něco jiného, protože to určitě neměl domenzované).

Já tomu rozumím, že při kladné periodě bude horní zenerka ořezávat a v záporné bude ve zkratu (a u dolní obráceně). Taky proto jsem tam dal 100ohmový odpor (nepředpokládám, Že by bylo trafo tak tvrdé). Ten návrh byl jen pro otestování funkčnosti - jestli tazateli odpaluje zesilovač trafo, nebo zapojení (které tam raději ani neuvedl).

http://leteckaposta.cz/186782458 opravdu narychlo od ruky, tak se to dělalo. To trafo by mělo být pochopitelně dimenzován aspoň na 100VA!Mimochodem, nevítaný a nežádaný příchod odporné hnusné zrůdy jakoukoliv diskusi na nějaké úrovni zrušuje: http://goo.gl/qMJwDd , ta odpornost ať si snižuje ss. napětí kondenzátorovým děličem jak chce!

Nevím, jestli je dobrý nápad dávat 100VA trafo k nf. zesilovači s PMPO 50 W a doporučeným maximálním výkonem 25 W.Když nad tím tak přemýšlím, tak dvě zenerky v sérii proti sobě by byly asi nejlepší řešení na krátký test.

Co je to za "zoufalost" ? Proč ty zenerky nedáš aspoň až za ten můstek?Takto budou ty odpory připojeny v jedné půlvlně na plné sekundární napětí z trafa...

Pokud by byly za můstkem, mohly by rozkmitat zesilovač (on to tam psal tuším krakonoš) nebo by bylo potřeba provést další úpravy - třeba vložit Pí filtr.

V tomto případě je zcela jedno, jestli je to před můstkem, nebo za můstkem. Žádný sklon k rozkmitání, žádné dodatečné úpravy (krom toho, že by byl potřeba pouze jeden prvek a ne dva).Místo zenerky bych dal transil. On je vlastně také zenerkou, ale je dělán tak, že se rovnoměrně otevírá po celé ploše přechodu, takže je méně náchylný k lokálnímu průrazu a běžně se sežene na vyšší výkon.Ale ještě raději bych zbastlil nějaký stabilizátor s malým úbytkem, který by navíc přídavně filtroval, což se hodí.

Když nad tím tak přemýšlím, tak pro stabilizaci by se dal použít tranzistor v zapojení se společnou bází a stabilizátor, něco takového http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/stabil2_soubory/i... Ale dost to celou konstrukci prodražuje. 7824, 7924, minimálně jeden tranzisor pro kladné a jeden pro záporné napětí...

Ano, to by bylo konečně potřeba, aby už to někdo udělal.Líbí se mi tento směr, ikdyž s poctivým stabilizátorem se srovnávat nemůže, ale jde to s dobou a ta je spořit, spořit, spořit, ááále jen né s penězi.Samozřejmě vstup nemusí být napětí z rozvodné sítě ale z trafa:http://pandatron.cz/

Konečně z tebe vypadlo něco užitečného

Viď? Mě se ten nápad taky líbí. Na svých zesících mám sice pulzáky z krámu ale kdybych na něco šáhnul tak na tento systém.

Tyhle šváby se dají bez problémů napájet i nesymetricky. Jednak to vyjde o dost levněji, jedno napětí se snáz uhlídá a hlavně: při výpadku jedné z napájecích větví, jako u symetrického zdroje, nehrozí zničení švábu a reproduktoru. Navíc, většina starších zapojení jede na nesymetrické zdroje, takže pokud u nějaké starší věci odejde diskrétní koncový stupeň, lze ho nesymetricky zapojeným TDA snadno nahradit.

Je nutno si uvědomit, že pokud vychází z trafa střídavé napětí (2x) 24 V, nabijí se filtrační kondenzátory na napětí 24 x 1,5, čili 36 V. Je to sice napětí naprázdno, ale na zničení struktury obvodu to bohatě stačí. K tomu si připočtěte špičky v síti a povolené kolísání +/- 15% a rychle zjistíte, že pokud má ten obvod mezní napětí +/- 25 V, smí transformátor dávat max. 2 x 16 V, čili raději 2 x 15 V. Pokud budete ctít využít výkon integrovaného zesilovače naplno, je jediná možnost a sice dvojice stabilizátorů 78S24/79S24. Dále je nutno dosadit mezi výstup a obě napájecí větve antiparalelní diody a ve zpětné vazbě omezit vhodným kondenzátorem zisk od 20 kHz výš.