» Poradna » Počítačové sítě

Dočasná domácí VPN

Dobrý den, na svátky budu mimo republiku. Rád bych používal svou IPTV, ta ale funguje pouze z českých IP adres. Myslíte, že existuje nějaká možnost, jak nastavit něco jako VPN? Moje představa je taková, že doma mám počítač, který se nevypíná, počítač může být (ale nemusí) na veřejné statické IP adrese. Asi bych byl raději, kdyby veřejná IP nebyla nezbytná. No a ze svého notebooku bych se na dovolené připojil do této (snad to nazývám správně) soukromé VPN - a provoz by tak šel přes můj počítač v Praze (tedy z CZ IP adresy). Myslím, že by mě stačilo posunout směrem k nějakému SW / pomoci problém správně pojmenovat - nemám mnoho zkušeností s užíváním VPN....Děkuji za nápomocné reakce.MN

Odpovědi na otázku

Aby VPN byla funkcni, musi mit server verejnou IP adresu, jinak to nejde. Tj. pokud chces mit VPN server doma (treba na domacim PC, routeru, nebo NASu), tak to bez verejne IP adresy nepujde.Ale neni to jedine reseni. Muzes si bud zaplatit VPN u nejakeho poskytovatele, ktery nabizi "branu" v ceske republice. Nevim presne, kteri to nabizi, ja se jich stranim.Dalsi moznost je zaplatit si "VPS" (takovy lepsi "hosting") u nektereho z cestkych poskytovatelu a tam si nainstalovat VPN server. Podle navodu to zvladne kazdy technicky zdatnejsi uzivatel, i kdyz to ze zacatku vypada slozite.

Díky za tip. Zvažoval jsem nějakou komerční VPN - a asi to nakonec bude i ideální řešení. Nejspíš tam bude i nějaký ten trial. Technicky vzato veřejnou (statickou) IP mám, jen nejsem úplně šťastný z představy, že já jako ...řekněme poučený laik, nejspíš otevřu nějakou štěrbinu do domácí sítě. VPS zní (do budoucna) zajímavě... už jsem si říkal, že by bylo nejspíš na čase zlikvidovat všechny jednotlivé hostingy a převést všechno na jeden stroj, jednu administraci atd.. a VPS je ideální řešení.Děkuji ;)

Ohledně těch komerčních VPN mám jedno varování. Může se stát, že to nebude fungovat.Poskytovatelé video obsahu mají občas zablokované IP adresy VPN serverů. Před odjezdem tedy doporučuji vyzkoušet, zda to přes tu vybranou VPNku půjde.

Áha, to mě nenapadlo No, pro jistotu se zároveň vybavím nějakou tou offline zábavou do zásoby ;)Parchanti :D

Nemusis, koukni na tailscale.
Staci nejaky raspberry pi nebo jakekoliv pc.
Funguje i pres GCNAT.

Veřejnou IP-adresu tazatel mít musí, ta ale nutně němusí být přímo na serveru, stačí mít forwardovaný potřebný port/porty na ten server.

Jestli máš od poskytovatele internetu veřejnou IP adresu tak se to dá udělat přes tvůj router (pokud to umí). Některé routry nabízejí možnost VPN přístupu. Pokud bys měl routr na kterém běží OpenWRT tak tam to jde určitě a to jak OpenVPN tak Wireguard. Např. router TurrisOmnia má postaven systém na OpenWRT.

Ak máš verejnú statickú IP adresu, najjednoduchšie je spustiť OpenVpn server na routry doma a funguješ šifrovane zo svojho pripojenia.Tiež to tak používam.

sledovanitv.cz má teraz akciu za 1 korunu na jeden mesiac a funguje to v celej EU.

OK, čas přiznat barvu. IPTV je jen benefit navíc. Ve skutečnosti je ten důvod trošku jiný, ale v podstatě to ten příklad s IPTV dobře vystihuje ;))Díky za tip... I'll spread the word ;)

Dobrý den, predem se omlouvám zdali to je reklama ale kouknete na stránky https://vpn.cz.svetnanetu.cz je tam zadarmo OpenVPN s českou IP. Mohlo by Vám to pomoci. S pozdravem Martin

TV prima funguje, TV nova ne.

Díky prubnu. Jak už jsem psal jinde - IPTV je spíš jen příklad. Tohle by mohlo vcelku dobře fungovat na to co potřebuji.

to jsou fakt starosti. A co si myslíš že v tý TV přijdeš ?? Mrazíka, Popelku, Třetího prince a S čerty nejsou žerty si stáhni z uložto vem si to sebou. Zpravodajství si pustíš na ivysílání a hotovo. Nebo co by ti těch pár dní chybělo že jsi schopnej podnikat takový brikule ??

Ano, jsem opravdový ubožák. Jak jen můžu žít sám se sebou.Děkuji za skvělé zhodnocení mé osoby. To 3. plus je takový vánoční dárek, který jsem si dovolil...

promiň, dotaz zněl jako od ubožáka závyslýho na své IPTV. Během vánoc o nic důležitýho v TV nepřijdeš a za tím si stojím.

Pokud máš veřejnou IP, tak pronatovat port a na počítači spustit WireGuard VPN nebo proxy (squid).Bez veřejné IP jedině spustit TeamViewer a dívat se přes něj. Ale kvalita bude nic moc. Pak je ještě možnost bez zapojení domácího PC - zaplatit si nějakou VPN službu, která poskytuje českou IP.

Používám ProtonVPN, pravda, platím si ho, ale můžu si pak vybírat libovolnou zemi...
A iptv by měla standardně fungovat v rámci EU, tam pak VPN nepotřebuješ. Žiju mimo EU a stačí se mi přihlásit na jakoukoliv EU zemi a např O2TV funguje bez problémů.