Jak to je tedy je ?Co si o tom myslíte ?Měl jsem za to, že dobře je obráceně :)Na konkurenčním serveru v jednom z posledním článku uvádějí, že:"vždy nejprve zapojit síťový adaptér a teprve poté kabel do spotřebiče (telefonu, tabletu)Totéž platí i obráceně: když je zařízení nabité, měli byste nejprve odpojit kabel z nabíjecího rozhraní telefonu (většinou USB-C) a teprve poté vytáhnout síťový adaptér ze zásuvky.""Například výrobce Huawei upozorňuje, že může dojít ke ztrátě dat, snížení výkonu, zkrácení životnosti baterie, zamrzání a restartování telefonu, blikání a šumu na displeji, poškození obvodů a dalším problémům"
kdy může dojít ke ztrátě dat a kde na to Huawei upozorňuje ? Dej sem manuál kde to píšou...
To píšou - citují v tom článku.
Prezraď ten článok, konkurenčný web! Pretože píšu voloviny.
Pisou to na tom nejmenovanem webu spravne.Ze je to v praxi celkem jedno, to je pochopitelne vec uplne jina.(S tim manualem tezko rict. Bud jste to nepochopil, nebo to prekladal pitomec, nebo soudruhum v Rude Cine uz uplne mrdIo. ;o) )
To píšou - citují v tom článku.Server je uveden níže :)
Vždyť na tom konkurenčním webu to bylo vysvětleno, co jsi nepochopil ? https://www.chip.cz/co-zapojit-pri...=100005801
Ale dá se tomu věřit.Před lety jsem četl, že to má být přesně obráceně :)
Da se tomu verit. Neni duvod, proc to delat obracene. Tolik teorie.V praxi je to naprosto jedno.(Situace muze byt jina, kdyz misto nabijecky budete pouzivat nejaky strasny kram. Pak to roli hraje.)
@Mysel_1 - Dávám za pravdu."V praxi je to naprosto jedno." Nikdy jsem (s drtivou většinou) takovou prkotinu neřešil.
Dodatečně. Poznal jsem několik uživatelů, kteří užívají mobil jako stacionární. Vždy vytahují nabíječku ze zásuvky. Káblík USB trvale připojen. Žádné problémy. Pokud ano, tak dle mne něco je závadné (nejspíše nabíječka na vyhození).
Len pre tvoju informáciu! Tieto problémy sa vyskytovali pri starých mobiloch, kedy nabíjačky boli tvorené pulzným zdrojom a stabilizátorom. Vtedy prepätie mohlo preraziť cez stabilizátor. Ale dnes? Značkové nabíjačky (nepočítať do toho FAKE značkové nabíjačky od šikomokých!) KOMUNIKUJÚ so smart mobilom, pretože práve ON si pýta, koľko chce. A na toto potrebuje riadiacu elektroniku v nabíjačke a tá je už pred prepätiami lepšie chránená. Takže či skôr mobil a potom zásuvka, alebo naopak - je absolútne NEPODSTATNÉ.
Staré mobily neměly pulzní zdroj, ale klasické trafo 😉
Myslíš určitě staré nabíječky k mobilu a ne staré mobily, že.😉 Jen si se upsal, že. Já jen aby si někdo o tobě nemyslel, že si myslíš, že to trafo je v mobilu.
Asi na tom něco je ... nicméně nějakých 20 let to dělám většinou obráceně 🙂
I já 😀
Jednoduše tam napíšou všechny, byť i velmi nepravděpodobné scénáře. Úplně stejně jako je to třeba v příbalovém letáku u léků. Pokud se náhodou někomu něco přihodí, můžou říct že byl informován.To pořadí, nejdřív zásuvka pak telefon, je logické. Moderní nabíječky s telefonem komunikují a pro správnou komunikaci musí být pod napětím. Při strčení do zásuvky, může krátkodobě dojít k určitému výkyvu napětí a proudu z důvodu nemožnosti komunikace se zařízením, které může poškodit telefon. I když u moderních spínaných zdrojů je ta pravděpodobnost malá a jsou docela blbuvzdorné.
jo stejně by se mohlo napsat že pokud bude někdo často jezdit autem, tak se zvyšuje pravděpodobnost že umře při autonehodě - proto je lepší tomu předcházet a autem vůbec nejezdit. 🙂 atp. atp.Navíc baterie v telefonu se začne dneska nabíjet až si nabíječka s telefonem vyjedná parametry nabíjení (hlavně napětí - 5, 9, 18V atp.), tudíž nějaký špičky při zapojení v první milisekundě po zapojení nehrajou roli (pokud by tam vůbec byly)
"Čím častěji se této chyby dopouštíte, tím vyšší je riziko následných škod. Pokud tedy každý den zapojujete mobilní telefon v nesprávném pořadí, riskujete, že se sníží životnost baterie a hardwaru. Přepětí často poznáte podle slabého bzučivého zvuku při zapojení zařízení."v tom článku jsou podle mě nesmysly s bludy. Při používání moderních zdrojů nic takovýho nemůže hrozit. Žádný přepětí tam není (a i kdyby, tak nabíjecí obvody v telefonu to zase řeší)Doma má každej většinou nabíječku už v zásuvce když to strká do telefonu, ale často vídám opačný případy - lidi si to zapojej do telefonu a pak jdou k zásuvce a strčí to tam.. kdyby to byl problém už bysme tu měli nějaký problémy v těch milionech případů. Ale nemáme protože na to výrobci myslí v konstrukci nabíječek.
Takže já to dělám skoro správně. Jediné s čím se nezdržuju je to zapojování/odpojování síťového adaptéru. Ten prostě trvale sedí v zásuvce a já jen připojuju/odpojuju ten USB kabel.
A víš, kolik MW ty všechny zastrčené zdroje sežerou a kolik je to tun CO2 🙂Mobilů je asi 5 000 000 000, při 0,1 W (asi je to víc) je to 500 MW, kdyby to všichni nechali zastrčené.
No, při přepočtu na celkovou globální spotřebu je těch 500W bezvýznamný muší prd 🙂
No ve skutečnosti se jedná o 500 000 000 W (0,1 W * 5 000 000 000 nabíječek), co už muší prd není.
Je to výkon jednoho slabšího reaktoru.
A co ty osoupane zasuvky? To je taky problem a nabic i ztencene nabijeci vidlice.
Tak prioritně se má řešit to, co nejvíce vyprodukuje to tvé CO2. To je jako řešit ekologii nějakými víčky od flašek a neřešit, kolik CO2 vyprodukují letadla nebo výletní lodě. 😃
Primarne je treba neresit CO2 a venovat se necemu uzitecnemu.
Ano toto ví každý, kdo alespoň okrajově štrajchnul základy elektrotechniky. Je to naprosto logické. Že se nejdřív zapojuje adaptérem a potom zařízení platilo už za dob, kdy žádné mobilní telefony ještě nebyly.
Je to tak a důvod to má zcela jednoduchý, aby se ustálilo výstupní napětí. Nicméně je fakt, že v dnešní době je to jak na straně zdroje i na straně telefonu tak ošetřené, že pravděpodobnost nějakého problému vzniklého opačným postupem, je limitně blízká nule.
jenže obvod kterej v dnešních pulsních zdrojích (nabíječkách) je, nepustí ven jiný napětí dokud není "ustálený" (což samo o sobě je špatnej výraz). Takže je zbytečný operovat s tím jak se to má /nemá dělat. Výrobci musí předpokládat že uživatelé jsou idioti a tak se k tomu budou i chovat a srát na nějaký doporučerní - proto to musí bejt naprosto blbuvzdorný a taky je (protože závady pak musí řešit výrobce a to nechce).Dneska je tedy naprosto jedno co se zapojuje první. Hotovo 🙂
Je to spise hypotetické. Kdyz zapojis telefon kabelem do adapteru a ten pak do zásuvky a ten adapter bude spatny, nebo bude problem s elektrinou, muze se stat ze by do telefonu pustil neco co se mu nemusi libit. Kdyz zapojis prve adapter a dojde k nejakemu katastrofickemu scenari. Znici se jen ten. To je aspon muj vyklad toho co citujes.
Ano, je to tvůj výklad - a je to nesmysl.
To je v poradku ze je to dle tebe nesmysl.
to co si napsal je fakt asi nesmysl 🙂
Vem si kolik je na světě jednoduchých lidí, co to neřeší... A máš nějaké globální problémy? Nemáš....
Výrobca uvádza v návodoch na použitie také vety, aby sa nedostal kvôli spotrebiteľom pred súd a nemusel platiť vysoké odškodné. Je to dobrá prevencia, pretože súdy so spotrebiteľmi sú naozaj drahá záležitosť. Stačí si prečítať pár manuálov a väčšina viet tam slúži na ochranu výrobcu pred súdmi.
Zasúvaním konekroru micro-USB, alebo USB-C pri nabíjačke zapnutej v sieti vzniká počas zasúvania konektira do telefónu iskrenie opaľujúce veľmi jemné kontakty v konektore telefónu, čo nakoniec povedie k poškodeniu konektora. Preto je potrebné naskôr pripojeť kabel z nabíjačky do telefónu a až potom pripojiť vabíjačku do siete. Po ukončení nabíjania ako prvé odpojiť nabíjačku zo siete a až potom odpojiť kábel z telefónu.
Prostě jsou 2 způsoby, jak to dělat správně/dobře 🙂
To je ale hrozná blbost... Žádné jiskření tam nezvniká z jednoduchého důvodu. Telefon pouze detekuje připojení nabíječky, ale samotný nabíjecí proud spustí až za nějakou chvíli po připojení. Takže tam nemá co jiskřit.
To neplatí pre všetky telefóny a nabíjačky. Mne takto opálilo pozlátenú microvrstvu zlata na telefóne Samsung.
No rozhodně ne jiskřením při zapojování. Když už, tak například tím, že v konektoru je nějaká nečistota, která způsobí přechodový odpor a následně poškození konektoru.
Ešte doplním, že najhorší stav je odpojenie kábla z telefónu počas nabíjania. Vtedy tam môže tiesť dostatočne veľký prúd na to, aby došlo ku iskteniu.
Ano, při odpojení teoreticky ano. Při zapojování rozhodně ne. Ale o odpojování není řeč.
Je mnoho takých, ktorí odpoja kábel z telefónu a nabíjačku ponechajú zapnutú v sieti. Pre impulzný zdroj je práve režim činnosti bez záťaže veľmi nevýhodný, čo môže zvyšovať riziko jeho poškodenia a prípadne aj spôsobenie požiaru.
Ale prd, kam na ty nesmysly chodíš. Dnešní spínané zdroje jsou konstruované na trvalé připojení k síti a mají při tom naprosto mizivou spotřebu i riziko požáru. Představ si, kolik spínaných zdrojů je trvale zapojených jen v jediné domácnosti a kolik je celkem domácností. A žádné hromadné hoření bytů se nekoná.
Odkiaľ na tie, podľa teba, nezmysly chodím? Skúsenosti zo servisu. Netuším či si niekedy otvoril nabíjačku ku telefónu a pozrel na jej obsah. Žiadne bezpečnostné prvky, hlavne v tých lacnejších, tam nenájdeš. Našťastie na väčšine z nich je obal z nehorľavého materiálu, takže ak dôjde vo vnútri zdroja k fatálnej poruche a zdroj vyhorí, tak to ostáva vo vnútri obalu. Preto samotných požierov je na šťastie málo, ale na 100% sa to vylúčiť nedá.
Trochu si nastuduj, jak ty zdroje fungují 😉 Ano, nějaké noname zdroje z Aliexpressu jsou ošizené jak to jde a těch by se člověk mohl bat. Ale pro značkové, které mají platnou značku CE, to neplatí. Ty mají všechny potřebné ochrany a počítá se u nich s trvalým provozem. Taková nabíječka, když je bez zátěže, je naprosto studená, má teplotu okolí a spotřebu zlomky W. Jak jsem psal, v každé domácnosti běží s velkou pravděpodobností trvale několik spínaných zdrojů a žádné hromadné požáry domácností se nekonají. Třeba jen u mého minulého zaměstnavatele bylo trvale v zásuvkách cca 1500 zdrojů pro notebooky a za 5 let co jsem tam byl, počet požárů čistá nula. A k tomu další stovky trvale zapojených zařízení...
Na individualne i cinskym statem bezne padelane CE se vubec neodkazujte. Zbytecne pak vyvolavate v laicich dojem, ze takove oznaceni ma nejaky prakticky vyznam. Pritom je to v praxi jen reklamni ozdoba.
No proto jsem výslovně psal o výrobcích, které mají "platnou značku CE" 🙂 Samozřejmě se to netýká fake značky CE = China export 😀
O impulzných zdrojoch viem určite viac ako ty. Pracoval som v servise a rišil som problémy s impulnými zdrojmi mnohokrát. Ak je impulzný zdroj bez záťaže na výstupe nie je dôvod aby sa zohrieval. Ak by sa tak stalo ide o závažnú poruchu. Najviac čo škodí impulzným zdrojom je prepätie. A v nabíjačkách ku telefónu ochrana proti prepätiu nebýva. Jednoducho z úsporných dôvodov.Táto diskusia ale nie je o požiaroch, ale o tom v akom pozadí je doporučené pripájať telefón ku nabíjačke.
Obávám se, že nevíš 🙂 Jinak bys tady nepsal takové nesmysly, jako např. o jiskření konektorú USB při zapojování do telefonu. A navíc teď zase popíráš sám sebe, viz. co jsi napsal ve 17. 5. 2025 • 22:46. Máš v tom zmatek a už sám nevíš, co píšeš...
Telefónov a nabíjačiek je veľké množstvo typov. Preto moja reakcia na dotaz je všeobecného charakteru. A čo sa týka iskrenia pri pripojení nabíjačky neviem dokázať, ani vyvrátiť, ale pri trení kontaktov s rôznym vzájomným potenpotencialom taký stav nastať môže. Moja odpoveď je najprv pripojiť kábel do telefónu a až potom nabíjačku do siete. Pri vypnutí opačný postup. A čo sa týka požiarnej bezpečnosti, tá sa na 100% dá zaručiť iba odpájaním nabíjačky zo siete ak sa nepoužíva. V ČR operátor Kaktus sťahoval určitý typ nabíjačky z trhu práve preto že nevyhovovala jej bezpečnosť.
Když zasouváš konektor USB, tak je na kontaktech rozdíl napětí 5V. To vážně nejiskří.
Blbost
Nevím, já to neřeším, nabíječku mám připojenou trvale, takže jen telefon dávám na MagSafe stojánek.
Hm. Po pár dnech mi diskuse připomíná diskusi řidičů, zda startovat se sešláplou spojkou nebo nesešlapovat. 😉 A další podobné.
Kdo něco ví o technice motorů, tak ví, že nesešlapovat 🙂
Kdo ví něco o autech tak ví, že většinu dnešních aut bez sešlápnuté spojky nenastartuješ.
Odpoviem ti, aj keď je to mimo tému. Pri nezošlapnutej spojke štartér roztáča nielen motor, ale aj primárnú časť prevodovky, ktorá tiež kladie určitý odpor. Pri zošlapnutej spojke štartér roztáča iba moror a prevodovku nie. Rozdiel je poznať hlavne v zime, alebo pri nižšej kapacite batérie. Toto platí len pre autá s manuálnou prevodovkou. Autá s automatickou prevodovkou aj spojový pedál nemajú. Tam je prevodovka pri štartovaní od motora odpojená.
Ano, přesto je pro auto technicky šetrnejsi startovat bez vyšlápnuté spojky v neutrálu 🙂
Proč?
start studenýho motoru se spojkou má jasný technický dopady na životnost axiálních ložisek na hřídeli u některejch typů motorů (kde to byl problém) - ale tady se stačí řídit tím co doporučuje výrobce auta v manuálu ke konkrétnímu typu auta. To se zapojením nabíječky je něco jinýho. Špatnej příklad 🙂
Já teda ještě neviděl auto, které by šlo do šrotu kvůli opotřebení axiálních ložisek. Většinou je to prostě rezavý a už neprojde STK, přičemž oprava převyšuje cenu vozidla. Anebo se pokazí něco, co nemá cenu opravovat. Např. turbo, řízení, brzdové trubky (na ty spousta mechaniků odmítá sáhnout), řídící jednotka, prasklá hlava, těsnění pod hlavou, atd atd. Čím větší vrána tím spíš už nikdo nedá 10 - 30 tisíc za opravu, protože další den se může takhle rozsypat něco jiného.
Celé zle. Najprv sa zapojí USB kábel do tel, potom adaptér do zásuvky a až nakoniec sa nahodí istič.
Nebuď debil
Je, viď. Protože mu tam jako poslední chybí žádost na ČEZ aby mu tu elektriku pustili. To je přece poslední krok při nabíjení mobilu.Kámo nepoznáš ironii? lubo není debil, jen vtipkuje.
Múdry Zahupaw :).
Nedolejzej.. 😀 Každý má právo napsat podle někoho jiného hloupou, špatnou, nesprávnou odpověď, radu, ale nikdo nemá právo toho druhého urážet a chovat se k němu jako hulvát.
ty ho moc dlouho neznáš, viď?
Já luba? Neznám ho vůbec. Některé jeho příspěvky jsou v pohodě, některé jsou podle mě blbosti a můžu si o něm myslet co chci, ale to mi přece nedává právo psát jak hulvát.Beru, že když se tak bavíš mezi kámošema u piva, tak ten slovník může být drsnější a projde ti to. Ale v kultivované diskuzi snad ne.Jo a lubo určitě nepíše na ostatní sprostě, kdyby ano tak bych se ho nezastal.
On především píše neuvěřitelné nesmysly.
Jinde možná, ok, to se s tebou nepřu. Ale tohle byl jen vtip a určitě by stačilo napsat cokoliv jiného než nadávku."Debil" je v českém jazyce velmi hrubý a urážlivý výraz, který se používá k označení člověka, který je vnímán jako hloupý, zmatený nebo mentálně retardovaný. Dříve se to sice používalo v lékařství, ale ty určitě nejsi lékař a ani lékař nesmí nemocnému připomínat, že je nemocný a používat to proti němu.
Použil jsem ho naprosto správně.
Tak jo, tak já se tedy soustředím na tebe jak budeš reagovat na lubovo příspěvky a argumenty mu je budeš vyvracet a tím ho vlastně znemožníš, že mu dokážeš že nemá pravdu.
Niektorí viac ako invektívu napísať nedokážu.
Neodsuzuj lidi hned, ale dej jim šanci. Katikakus tě bude hlídat a bude ti argumenty oponovat tak si musíš být jistý tím co napíšeš. Uvidíš, že se změní a už nebude hulvát a jen nadávat a stane se z něj ten správný člen týmu poradny.
1. Pomýliť sa dokáže každý. Všetci sa učíme celý život. Kľudne nech ma opraví ak sa pomýlim.2. Ak niekto používa v 1. rade invektívy, tak je to preto, lebo je taký. Invektívy v bežnom písaní nie sú o momentálnom zlom rozpoložení (v hneve človek povie aj čo by nemal), ale o charaktere.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.