» Poradna » Programy

DNG vs Jpeg, v čem upravit fotky z Adobe RGB ?

Ahojna ntb Lenovo T520 chci z foťáku fotky převést na externí hdd a při tom je upravit, stáhl jsem si na to takový šikovný program, fotky se mi tam překopírují ale já si při tom udělám ty co se mi hodně líbí, zde ale nevim jaký formát zvolit, zatím nepředpokládám, že bych si doma tisknul, ani to nechci dávat do fotolabu, kdyžtak v budoucnu,mohu zvolit sRGB či AdobeRGB, lepší je to Adobe, zachovává to více informací, tady je problém, vím že můj monitor mi ty barvy nezobrazuje, program to ale zvládne nějak přelouskat, rád bych aby ty fotky se zobrazovali stejně tak, jak to vidím okem na mobilech, fotoráměčcích a rovněž až je někdy v budoucnu vyvolám,nevím v jakém formátu je mám ukládat, všichni řikají že si mám zvolit JPG, no jo ale neni to už trochu staré ?Mám na výběr mraky formátů, který byste doporučily ?

Odpovědi na otázku

optimální je data z foťáku do PC kopírovat a zálohovat v nezměněné podobě a ve formátu, v jakém to ukládá foťák. Takže pokud možno do jiného formátu nepřeváděj a na barevný profil nesahej. Pokud si chceš s obrázky hrát, vždy to dělej s kopiemi, pokud nechceš o ty fotky přijít.

Jak široký gamut zvládne foťák? Pokud si chceš vyhrát a máš velkou kartu, tak klidně foť do RAWu a pohraj si s tím - najdeš optimální nastavení. Jen si dovoluji upozornit, že drtivá většina notebooků nemá gamut ani na úrovni sRGB.

I krakonošův zázrak s neznámou GK, ale nabušené a kalibrované?

> všichni řikají že si mám zvolit JPG, no jo ale neni to už trochu staré To je kolo taky, a porad je uzitecne. JPG zachovava min informaci. Vyhodou je, ze je vyrazne mensi. Pokud ti nic nerika pojem "gamut" nebo "prepal", bude pro tebe nejlepsi ukladat fotky do JPG za pouziti sRGB.