» Poradna » TV, audio a video

DLNA server

Zdravím,chci radu ohledně DLNA serveru. mam doma 2 routery. Jeden od operátora pro internet přes kabel a Wifi. Druhý v síti připojený kabelem s usb, kam jsem připojil disk a zprovoznil DLNA. Z této druhé Wifi mám připojené 4 TV v domácnosti a ostatní zařízení pro sledování filmů. Na router se mohu připojit pomocí FTP, takže na disk přidávám filmy přímo z PC. Nechci disk pořád odpojovat a nosit k PC pokud chci přidat nebo ubrat film. Router se mi rozbil a teď řeším otázku jestli jestli koupit jiný, nebo je nějaké multimediální centrum, které by zastalo můj router a umožnilo mi připojit přes rj45, FTP přenos a dlna. Potřebuji to pro víc TV. Vím můžu si nainstalovat kodi a nasdílet složku. Ale půjde se do zařízení připojit z více TV naráz a na každé pustit jiný film ? Případně zda pak mohu přidávat filmy, aniž bych přenášel disk k pc ? Dík za případné rady.

Odpovědi na otázku

Není to odpověď co hledáš, ale já na tohle mám Plex. Postavil jsem si "server", který má filmy na úložišti. Je 24/7 připojený na síti, složka s filmy a seriály namapovaná ve windows a nemusím řešit FTP. Jediné co se u tohohle musí řešit je aby televize měla možnost připojení na server. Některé mají Plex klienta v sobě, některé zařízení potřebují android box. A prostě to funguje. DLNA jsem vůbec nikdy neřešil. Je to prostě mnohem jednodušší pro provoz i správu

Jenom ještě poznámka... samozřejmě, že to není úplně zadarmo. Ideální je mít na serveru Plex Pass, server samotný by měl mít procesor Intel alespoň 8. generace (čím novější generace, tím lepší do budoucna) kvůli funkci QuickSync. Stačí tedy třeba mini PC Intel NUC, v něm zapojený externí disk a všechno sviští.

To je asi na způsob dlna přímo z PC. Problém je, že DLNA přímo z PC občas na TV nevidím a musím různě restartovat tv nebo PC. Ten plex funguje pořád ? Nemáš s tím problém? DLNA z routeru mi funguje pořád, proto se chci vyhnout PC v síti s windows. Mám doma asi 4 a víc PC. Všechny w10 stejná instalace jen jiný key. Stejná pracovní skupina a stejný router přesto některé PC v síti je a jiné není vidět.Přidat disk z PC co není vidět jde normálně zadáním cesty. Prostě PC s w10 v síti se občas nezobrazuje i když tam je a ping na něj jde normálně.

Konkrétně Plex nemá s DLNA nic společného - kromě možnosti fungovat i jako DLNA server. Já bych na DLNA zapomněl a řešil to modernějšími způsoby, ať už Plexem nebo KODI nebo něčím jiným. Plex má třeba tu výhodu, že když televize/box nepodporuje nějaký kodek, tak server to převede na něco, co ta televize vezme.Ono to vypadá, že pro ně pracuju, ale ne. Jsem prostě spokojený s tímhle řešením. Navíc s veřejnou IP se mi na ten server můžou připojit třeba i rodiče nebo kamarádi, kterým do jejich televize /telefonu/tabletu/noťasu takhle můžu nabízet obsah (nebudeme řešit jak moc to je nelegální).

"když televize/box nepodporuje nějaký kodek, tak server to převede na něco, co ta televize vezme."To umí DNLA taky.

Navic nejaky H265 ti normalnli atom v nizkoodverovem NASu asi 4 TV neobhospodari, nedokaze to podle me online dekodovat enkodovat ve 4K. Vlastni zkusenost. mam server s Intel J3455 CPU a ten to proste neda. Jeste ze mam PLEX v tv jako appku a tam se to prehrava nativne....

Mám doma PLEX na Intel® Core™ i7-3770 a na H265 4K to nestačí a to mám i PLEX Pass - takže podpora HW enkodovaní. Je to sice starý procesor, ale s nějakým atomem bych to neviděl na transcode spíš vůbec.

Presne tak. transkodovani vubec, a NASky maji taky atomy ci podobne celerony.... Ale jinak na tom atomu Server a na TV appka klienta, na TV je trosku pomalejsi odezva, ale na to co to musi tahat ze serveru se nedivim. ta TV taky neni 2x rychla, ale to nejlacinejsi Samsung 55' 4k

A transkoduje opravdu HW iGPU?

Jestli pojede HW akcelerace záleží dost na okolnostech (třeba v prohlížeči mi to nějak neběželo ale na mobilu zase jo), ale mě funguje. Alespoň PLEX trvdí že to je převod (hw). Je to Intel HD 4000.

Plex nema s DLNA nic spolecneho, az na to ze obsahuje i DLNA server pro zarizeni kam neni mozno nainstaloat Plex klienta Je zde alternativa uplne bez podplatku v podobe Jellyfin. Akorat prihlasovani muze byt diky absenci cloudove sluzby slozitejsi. Pokud bezi na dostatecne silnem HW tak umoznuje i prekodovani obsahu dle potreb klienta

dlna je bezkonkurencni kam se hrabe nejake kodi. ale musi to dlna byt na windows serveru kvuli kodekum a vykonu. ms doporucuje shark007 kodeky pro dlna je to fakt super hlavne bleskove pretaceni titulky bez problemu celkove obrovska rychlost a spolehlivost

Ano je potreba dostatecne vykonny HW pokud je potreba obsah prekodovat, Windows k tomu opravdu potreba nejsou. O spolehlivosti a rychlosti bych nemluvil, je to jeden z duvodu proc DLNA nepouzivam.

NAS kup, ak ti staci s 1 diskom, kludne DS120j. Uplne iny level ako blby router s FTP

Co myslíš že v tom NASu je? Počítač ARM se síťovkou a diskem /disky. Když si pořídí, nebo už má PC co běží 24/7, tak už jenom nastaví přenos. Jestli používá DHCP, tak je jasný že mu to z Windows občas nejde.

"Drtič | 15. 11. 2022 12:24 | Co myslíš že v tom NASu je? Počítač ARM se síťovkou a diskem /disky. Když si pořídí, nebo už má PC co běží 24/7, tak už jenom nastaví přenos ... "V dnešní době je ještě třeba se podívat na spotřebu 24/7 pro PC a NAS

No, to zase není úplně pravda, protože ty nový procesory, desky jsou vyráběné úsporněji než dříve, a ten počítač pokuď bude sloužit jen, nebo převážně jen jako diskový server, tak taky moc brát elektriky nebude.Mám 4xRPI4 a k tomu nějaký zdroje, vše s pulsní regulací, nabíjení aku pro ty RPI, napájení DVB-T zesilovačů, slouží to jako DVB-T server. Mám to v plechový krabici pro stolní PC (Desktop) a když to vytáhnu z podregálu tak je to jak přímotop.

Jen pro představu mám PC s 13 disky (z toho 1 SSD), procesor i7-3770, 4 RAM moduly, bez dedikované GPU, 2x SATA řadič (PCIE karta) a nějaké ty drobnosti jako ventilátory...... a celé to má spotřebu cca 90-110W dle zátěže. Takže s 2-3 disky si myslím že by to mohlo padnout tak na 60-70W (možná méně). Je fakt že nějaký dvojdiskový NAS bude mít třeba 20W, ale rozhodně nemá takové možnosti a výkon jako PC.

hmm, můj NUC s i5 8. generace s 3 disky v rámečku (ne v NAS) má v idle kolem 30W. V zátěži to o moc víc není. Stará i7 je neefektivní. Řekl bych, že i3 aspoň 11. generace má mnohem vyšší výkon s mnohem nižší spotřebou

i3 není nic extra. Tyhle mobilní čipy mají sice nižší spotřebu, ale také nemají nijak extra výkon. Kdybych to chtěl vyměnit tak by to znamenalo koupit desku, CPU a paměti.A kdybych o tom uvažoval tak bych asi spíš koukal po ADM Ryzen řady G. Takže výměna by stála cca 10000 a úspora spotřeby by byla řekněmě 20W což by mi uspořilo při dnešních cenách tak 1200 ročně. Takže za nějakých 8-9 let se mi ta investice vráti na úspoře, ale za tu dobu při 24/7 ten počítač nejspíš umře

Pouzivam i3-6100T, HW enkonding pomoci iGPU funguje (pouzivam Emby, Plex mi bezi taktez, ale nepouzivam). Spotrebu pouze toho NASu jsem delsi dobu nemeril, Odber za UPS, kde je zapojen tento DYI NAS (s 7 disky), PoE switch, router 2xAP, ONT se pohybuje mezi 60-80W

Děkuji za radu, kouknu na to. To vypadá přesně jako to co potřebuji. Dám tam média a ty mi to nasdílí do sítě.

presne tak. Mozes pozerat na com len chces, super je VLC. Na to nepotrebujes ziadne speciality ako dlna server alebo plex. Normalne to prehrava filmy zo zdielanych suborov (teda aj z windows PC)

PLEX a jiné multimediální servery mají oproti hloupým řešením mnoho výhod jako třeba automatické třídění a katalogizování obsahu, stahování různých plakátů informací a dodatečného obsahu což hloupá DLNA a jiná "jednodušší" řešení nemají. Také tyto servery umějí různá selektivní sdílení a jiná omezení přístupů k obsahu dle účtů atd.

tie piiicoviny (synology ma video station, ktore ti stahuje zbytocne plagaty atd) nikto nepotrebuje, a ak si odmyslis zakazanie obsahu pre deti (ano to moze byt problem) tak nepotrebujes ziadne plexy a kktiny, staci ti zdielanie cez sambu a VLC

Neříkám, že to je něco "must have", ale je to spusty drobností co někdy potěší, někdy zjednodušují správu/používání a někdy jsou jen pěkné. Samba je funkční, ale je to takové hrubé řešení. Multimediální servery jsou velice podobné knihovnám jako Netflix a spol a jsou přizpůsobené právě na účel distribuce audiovizuálního obsahu.Také je mnohem jednodušší takovou knihovnu publikovat přes internet. Taková samba bývá často blokovaná poskytovately internetu. Také zkus někomu (BFU) vysvětlovat, že si má nastavit nějakou IP do aplikace port a další věci. S PLEXEm si jen založí účet a přijme pozvánku a má vše funkční.

NAS pouzivam asi 6 rokov.. teraz mam na 2 mesiace hbo max. Keby tam bolo VSETKO, tak NAS vypnem a odnesiem do elektroodpadu. Zial nieje tam skoro nic, takze keby som to HBO mal platit, tak za to nedam ani deravy gros. Tolko k tomu...

To ze to nedokazes docenit a pochopit, neznamena ze je to kktina Samba+VLC je takove "holobyt" reseni.

len tie filmy nemusis stahovat v PC a potom drbat cez FTP niekam, rovno stiahnes v NASe - download station

A pokud jsi aspon trosku sikovny, tak ani nemusis to stahovani rucne zadavat (napoveda - torrent a na nasu bezici vyhledavac )

4TV a 4+PC a ty to chces bastlit na routeru Na tohole si postav mediaserver (treba na jednom z tech PC, tom nejuspornejsim), respektive sitove uloziste, kde mediaserver bude jednou ze sluzeb.Muzes vyuzit zde doporucovany, lec placeny Plex, pripadne Emby (drive MediaBrowser), pripadne uplne bezplatny Jellyfin. Over dostupnost klientu pro TV, ale vsechny vyse uvedene mediaservery obsahuji i DLNA pro "legacy" klienty.

No nevím na routeru jsem frčel 4 roky a bez problémů. Navíc cena nového routeru je zanedbatelná a splní to vše co potřebuji. Hledám jednoduché řešení

No je sice hezke, ale nemeni to nic na faktu ze to je takove "nouzove" reseni chudeho muze

PLEX funguje i bez placené verze bez problému. Placená verze dodává nějaké vychytávky navíc, ale pro přehrávání na TV/PC není třeba.Placená verze přidává podporu HW transcode, nějaké bonusové materiály k filmům (rozhovory s herci, behind the scene atd), myslím ještě funkci online TV přes kabelovku nebo DVB-T a pár dalších drobností. Asi nejpodstatnější je, že mobilní aplikace není zdarma a s PLEX placenou verzí jí zdarma máte (cena na Google Play tuším asi €5).

Ano neni tam HW transcoding, pak staci mene schopna TV a je problem. No a pak ze neprehrava na mobilech mimo sit... Takze je to takove polovicate reseni. Proto bych radsi zvolil Jellyfin, kde to vse funguje bez nutnosti platit za licenci.

Ono pokud nemáš dobrou dedikovanou GPU, tak na nějaké 4k transcode stejně můžeš zapomenout a FHD většinou zvládne i CPU. Na mobilech normálně přehrává a nezáleží jestli to je uvnitř nebo vně lokální sítě. Jde jen o to, že na mobilních zařízeních musíš mít placenou aplikaci jinak se po minutě přehrávání vypne.

Úplně nejjednodušší je koupit Raspberry Pi (teď docela nedostupné, tak buď bazar nebo čínskou alternativu OrangePi, Pine64, apod.). Do něj připojit disk, nainstalovat Sambu a miniDLNA. Filmy budou dostupné na síťovém disku, takže se nemusíš trápit FTP přenosy a VLC v Android TV to umí luxusně přehrávat. A pro ostatní TV to bude přístupné přes DLNA.To samé lze zprovoznit i na routeru s nainstalovaným OpenWRT.

Ahoj,vynechám - naprosto vědomě - rady ostatních - i když se snaží ti pomoci a mnohdy mají zcela pravdu!!!!V mém případě (jako laika) stačí když TV umí starý formát-typ přenosu dat - tzv. DLNA.Nemám v žádném případě patent na rozum!!!! U mne funguje server 920+ a poté v pohodě TV.... Kvalitu přenosu, ne vždy, dat neřeším, většina lidí toto nepozná a ani neohodnotí. Takže - naprosto jednoduše - jen a jen moje sÍť - NAS+různá TV = obraz :)Znovu zdůrazňuji, že nemám patent na rozum

No spis mas stesti ze televize zvladnou prehrat format/kodeky ve ktrem mas videa.