Divný problém se zvukem 5.1

Ahoj lidi mám divný problém se zvukem na mojem pc. Zkusím svůj problém popsat co nejpodrobněji ale je toho celkem hodně. problém mám od doby co jsem ho sestavil.Při hraní her jsem si všiml že se mi přehodí kanály u repráku, přední hraje vzadu, zadní hraje na opačné straně a podobně , + i ruzné šumění a poruchy. NEspozoroval jsem to při práci nebo přehravaní filmu ,ale jenom u hraní, dokud nespusím hry tak všechno funguje v pořádku ale po skončení hry problém přetrvá bud do restartu pc nebo ručním přenastavení v soud blaster comander.Zapojené to mám:Obraz - nvidia 3070TI přes HDMI kabel do TVZvuk - Zvuková karta (Creative Sound BlasterX AE-5 Plus) přes optický kabel do Receiver AVR-x2700H.Zvukovka na základní desce nikdy nefungovala (nevím proč ) proto použivám zvukovou kartu, původě jsem měl jinou zvukovku tak jsem myslel že je to tou ale před měsícem jsem koupil novu a problém byl pořád, pro jistotu jsem přeinstaloval i celý počitač ale bohužel problém pořád trvá.Kabely hdmi a optický jsem už vyměnil.Nemá někdo nějakou radu co by to mohlo být?

Odpovědi na otázku

Tohle se řeší u posledních řad karet od Creative neustále (karty založené na Soundcore3D).Creative tvrdí, že je za tím nějaký problém s adresováním PCIe4, popřípadě nestabilní OC infinity fabric na deskách s X570, Na druhou stranu vím, že se podobné věci dějí (i když ne v takové míře) i u systémů s Intel čipsety (u 500 řady, což by podporovalo teorii o problémech s PCIe4).Já se s takovými problémy nesetkal (ani s Ae-5/5+ ani s Ae-7), tak nevím.U Ae-7 ovšem nějaký problém s PCIe na úrovni firmware bude, protože při použití Cpuz při validaci skončí systém v nestabilním stavu (po chvíli s BSOD) a jediné, co tomu zabrání je deaktivace PCI check v Cpuz.ini.Takže zkus nastavit pro slot, ve kterém máš zvukovku (pokud to bios umožní) na nižší generaci, nebo zkus deaktivovat "Above 4G decoding", čímž se sice připravíš o podporu SAM, ale pro otestování to můžeš zkusit. Překontroluj v prohlížeči událostí, jestli nemáš v záznamech nějaké WHEA bus interconnect error.https://ctrlv.cz/J55Lhttps://ctrlv.cz/tmLBU položky errors bys měl mít 0, jinak máš problém.Mrkni, jestli nevyšlel pro tvojí desku nový Bios, ale já jsem prostě přesvědčen, že v tomto případě je na vině Creative a ne AMD.Pokud umíš trochu anglicky, tak to zkus řešit tadyhttps://www.reddit.com/r/SoundBlasterOfficial/

Ahoj Wiloni.Mám Creative Sound Blaster Z s čipem Souncore3D na Gigabyte H77 a funguje OK.Ale v Prohlížeči událostí mám u Kernel-WHEA v Errors událost s ID 20.Nevíš co to je? https://ctrlv.cz/5tgE

Dokud z toho není BSOD "uncorrectable WHEA error", tak se s tím dá žít.Každopádně to znamená chybu, které je sice opravena, ale už se to nějakým způsobem projevuje.Pokud jde o 20, tak z toho, co jsem pochopil, tak to bývá spojené s nestabilitou procesoru (většinou nízké napětí Vcore).

Žádné BSOD nemám.Karta je však v delším PCIe slotu. To by snad nemělo vadit.CPU mám i5-3470 Ivy Bridge v H77 čipsetu na Default. Nic jsem neměnil.RAM DDR3 mám dle čipu SPD na 1333 MHz /2x4GB1333 + 2x8GB1600/. Dual channel OK.Zdroj je Seasonic Energy Knight SS-500-ET 500W Bronze. A problémy s napájením PC taky nemám.Ta chyba 20 je opakovaně." Každopádně to znamená chybu, které je sice opravena, ale už se to nějakým způsobem projevuje. " - Tuto větu nechápu.

Jde o to, že v běžícím systému občas dojde k HW chybě, ta, pokud nezpůsobý pád kriticky důležitého procesu pro chod systému, může být systémovými nástroji za pomoci využití systémových zdrojů opravena (množství použitých systémových zdrojů závisí na rozsahu chyby), pak se ti objeví záznam v prohlížeči událostí v některém z protokolů (většinou WHEA, která má kontrolu a opravu chyb HW na starosti) a ty si třeba všimneš nějakého "cuknutí" (lag, stutering), popřípadě spadně nějaký právě používaný program (pokud je chybující HW využíván programem) a systém prostě běží dál, jako by se nic nestalo (chyba je "opravena" až do doby než se objeví další), nebo ji systém opravit nedokáže a pak ti prostě spadne do modré obrazovky s kódem WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (tj WHEA nebyla schopna chybu opravit).Pokud jde o umístění, tak já mám zvukovku taky ve spodním (x16) slotu.Vliv to na nic nemá.Může to klidně dělat některý z C state režimů.Ani není třeba taktovat, nebo upravovat napětí.Na některých starších deskách (ještě v dobách Core2/Q jsem byl nucen je v Biosu vypínat, protože to způsobovalo problémy se zamrzáním systému.Jak píšu, pokud ti to nezpůsobuje problémy s pády systému, tak to neřeš, ber to jako výchozí místo, kde hledat, pokud to začne nějak blbnout.

Díky ti za odpovědi.Používám totiž uspávání. Před uspáním i zapíše do hiberfile.sys cca 10GB.Tak jestli to nesouvisí s probuzením PC.Někdy mi vypadne stream Tidal Hi-Fi, ale to je asi jiná záležitost.

Klidně může být, protože při uspání dojde ke změně P/C state.Při probuzení pak nemusí stačit napětí na Vcore a dojde k nějaké korekci, než se systém rozjede.

A věř, že bys nebyl první ani v případě, že by se systém z režimu spánku vůbec nerozjel.

Vlastně je to docela paradoxní, protože v dřívějších dobách bylo problémů s režimy spánku mnohem méně, právě díky absenci těchto C state (power save) režimů. Procesory měli stále stabilní napětí a tyto problémy si tedy mohl zavinit pouze uživatel vlastním zásahem do napájení v Biosu.

Tak dnes poprvé jsem měl taky "chrastící" zvuk.Včera jsem aktualizoval "Sound Blaster Command".Ale dlouho jsem nerestartoval a provedl mnoho odinstalací SW kvůli místu a po restartu zatím OK.

Díky, zítra se na to mrknu a dám vědět jestli jsem uspěl nebo ne. Já jsem měl předchozí zvukovku taky creative série Z a četl jsem že to blblo kvůli windowsu, ale čekal jsem že u nové karty že to bude v pohodě , no snad to spravím.