» Poradna » Programy

Distribuce freeware her

Dobrý den,
chtěl bych udělat webový portál zaměřený na videohry. Tento portál bude rozdělený do různých sekcí, přičemž jádrem portálu bude webový pořad. Dále tam bude např. sekce s nejnovějšími trailery. Můj dotaz se však týká sekce, ve které budu návštěvníkům nabízet různé flashové hry k zahrání, popřípadě ke stažení. Řekněme, že by se stránka stala úspěšnou. Chci se zeptat, jestli může dojít k právnímu problému v případě, že bych prostřednictvím reklamy na tomto flashovém portálu vydělávával řekněme 5 000 - 10 000 Kč. Podle mě by totiž mohlo dojít k následujícímu problému. Flashové hry, které bych na portálu vystavoval, bych samozřejmě stahoval z jiných, podobně zaměřených stránek. Na těchto stránkách ale obvykle nebývá napsáno pod jakou licencí je hra distribuována. Návštěvníci mého portálu by všechny hry mohli hrát samozřejmě zdarma, ale pokud by byla vysoká návštěvnost, lidi si rádi zaplatí za reklamu u nás. Mám strach, že by se tak autorům nemuselo líbit, že s pomocí jejich dílka jsem něco vydělal. Jak jsem ale řekl, jádrem bude pořad a dá se předpokládat, že lidi budou portál navštěvovat hlavně kvůli pořadu.

Nejsem zrovna znalý v právní oblasti, a tak prosím o radu. Děkuji mnohokrát

Odpovědi na otázku

Pokud neni jasna licence, nemel byste to ani stahovat a instalovat, natoz sirit... :o)))))

A) pokud to myslíš vážně, zkusil bych o kopií her požádat přímo u jejich autora
B) hledat a vybírat pouze takové, u kterých někde najdeš formu a znění licence vydané autorem a tato nebude odporovat Tvému způsobu využití
Jestli můžeš narazit je dost těžké říct. Věřím ale tomu, že se snadno můžeš trefit do produktu, který bude v rozporu s tím, že jeho prostřednictvím vyděláváš. Jak by ale dopadl případný soud je velmi těžko odhadnutelné.

Krome toho mam pocit, ze nema smysl nosit sovy do Athen, drivi do lesa...

A v tuhle chvíli ani sníh k nám do Pardubic

nemam v planu konkurovat portalu s flashovymi hrami, spise chci prinaset prehled z ruznych koutu herniho sveta, proto chci publikovat seznam napriklad 10 nejlepe hodnocenych freeware her posledni doby.

nejsem si ted jist, dalo by se to v nejhorsim vyresit tak, ze bych odkazoval na flashove portaly a "hodil tak vinu na ne" ?

vsiml jsem si, ze spoustu flashovych portalu ma na svych webech reklamy a nezda se, ze by s tim meli problemy. ono se ale taky neni cemu divit, kdyz publikuji i zahranicni freeware hry, kdy jejich autori se s nejvetsi pravdepodobnosti o nicem nedozvi.

Ono je kolikrat dost pravdepodobne, ze to ani freeware neni.
S flashovymi hrami a informacemi o nich opravdu diru do sveta dnes neudelate. Treba se mylim... ;o)

aj freeware hry majú svoje presne stanovené licenčné podmienky a autorské práva,pokial sa nejedná výslovne o public domain,musíš si možnosť dalšieho ich šírenia formou umiestnenia a poskytnutia možnosti sťiahnutia z Tvojej konkrétnej stránky jednotlivo vysporiadať s ich konkrétnymi autormi alebo vlastníkmi autorských práv-velké,známe servery to majú určite vysporiadané ,o tom nepochybuj,macromedia/shockwave a ich dnešný vlastník adobe+ autori aj free hier združení v shareware.org a podobných združeniach to majú pod palcom rovnako dobre ako RIAA a spol...

to tedy docela pochybuji, ze servery poskytujici tisice flashovych her maji dohodu se vsemi jejich tvurci. kazdopadne, zkusim nektere tyto server na zaklade teto rady kontaktovat a zeptat se jich, jak to maji vyresene

tak si pochybuj,je to Tvoja osobná vec,ale oficiálne servery to ošetrené majú,nepochybujem o tom,že existuje obrovské množstvo stránok s nelegálnym obsahom,to by som bol velmi naivný,keby som si myslel,že všetko,čo je na internete je právne ošetrené a v naprostom poriadku,ale tí,čo to prevádzkujú legálne,to ošetrené majú,aj autori,ktorí sú združení v rôznych organizáciách a la shareware.org a podobných,v ich mene to zastrešuje práve nejaká organizácia takéhoto typu.....myslíš,že dnes ,ked za jednu nelegálne skopírovanú fotku a verejne prezentovanú môže autor/vlastník autorských práv súdnou cestou nahrabať ťažké tisíce odškodného bude niekto zbytočne riskovať,pokial nemá za sebou nejakú mafiu ?

samozrejme, ze si myslim, ze takove riskovani je hloupe a zbytecne :) proto sem pisu, abych se dozvedel, jakym zpusobem se to da "podchytit", abych se nemusel bat nejakych pravnich problemu. napsal jsem na par tech serveru, tak uvidime, co mi napisou. v nejhorsim budu muset zajit do nejake pravnicke poradny...