Disky do NASu

Ahoj, rád bych si koupil NAS, ale nechci kupovat nové disky. Rád bych použil svoje staré. Mám smůlu nebo to půjde? A jsou některé NASy vybíravější než jiné?Seznam kompatibilních modelů je naprd, jsou tam jen ty nové.Dík.

Odpovědi na otázku

jake disky? pokud je to sata, tak fungovat budou. otakza druha je zivotnost. a jaky nas?

Budeš kupovat bezvýznamný NAS jen proto, že si takovou kravinu pořídil soused..???

co je na NASu bezvýznamného?

Nevieme, aky NAS chces kupit a ake disky mas. Takze netusime, ci "to" pojede.

Jde mi o jednoduché sdílení dat v síti a jednoduchou zálohu, takže by stačil jednodiskový. Ještě jsem nic nevybral. Zatím jen zjišťuji, jestli je moje předtava vůbec reálná. Tedy, že bych vyhodil plotnový 1TB disk (sata) z PC a šoupnul ho do NASu, aby k datům byl přístup i z jiných zařízení a když je PC vypnutý.

To samozřejmě udělat můžeš, pokud NAS bude sloužit skutečně jen jako záloha.To znamená, že data budou primárně na PC a v případě poruchy disku na PC budou uložena (zazálohována) na NAS.Na NAS pak doporučuji zapnout pravidelnou SMART kontrolu disku, abys věděl, že se s diskem v NAS něco děje.

Primárně mi jde o přístup k datům (multimedia), záloha by byla jen "jedna z mnoha". Takže pokud by se s diskem něco stalo, tak by to nebyla žádná katastrofa.Ještě jedna věc mi není jasná. Tuším, že to nebude tak jednoduché, jak jsem napsal, že vyndám disk z jedné krabice, dám ho do druhé krabice a pokračuje se dál. Bude třeba disk pro NAS nově naformátovat?

Pořád jsi nesdělil typ NAS.Většina NAS (všechny profi NAS) používá proprietání FS => nový HDD po vložení musí vyčistit, vytvořit partition a naformátovat.

Co je na beznych linuxovych popr BSD filesystemech proprietalniho?Ano, disk vytazeny z Win PC s NTFS bude samozrejme potreba preformatovat, pripadne vycistit a zaradit do pole.

Urcite ano, pokial ho nemas aspon ako Ext3 alebo iny format, ktory Linux nativne vie pouzivat...Ale zasa, nevieme aky NAS a ake podporuje File Systemy.

Pánové, vy jste na mě hrozně přísní. Nic vybraného nemám. Ale jak jsem psal, tak nepotřebuji žádné extra funkce. Takže nějaký obyčejný jednodiskový bude stačit. Synology, Zyxel?

Synology nebo Qnap. Žádné Asusy, Zyxely, D-linky a jiné chujoviny ...

Ok, dík za tip.

Pokud chces vyuzit disku ruznych velikosti, ktere ti doma zbyly - na to je idealni unRAID (NAS operacni system), kteremu nedela problem pouziti ruznych typu a kapacit disku, pouze za dodrzeni jedine podminky. Pokud jsi nekdy postavil PC zvladnes postavit i toto. Idealne na nejake Intel Atom ITX desce. Za rozumne penize ziskas do budoucna jednoduse skalovatelne uloziste. NAS neni zadna magicka krabicka jak to tu mnozi prezentuji