Disk

Ahoj všem, nedávno jsem si koupil do počítače další disk WD Blue 1TB. Disk běží jak má, jen věc, která mě znervózňuje je, že po vypnutí počítače se disk podle zvuku stále ještě točí a je to doprovázeno vibracemi. Je tento projev normální? Druhý HDD v počítači tohle nedělá nebo minimálně není slyšet. Na disku není systém, jen data. Díky

Odpovědi na otázku

Pokud se disk točí, není počítač vypnutý. Disk ve vypnutém počítači setrvačností může dojíždět maximálně pár sekund.

Čemu říkáš vypnutí ???

Jdu do menu a kliknu na vypnout

To může být nastavené na "Rychlé spouštění", kdy se po vypnutí ještě zapíše RAM. Pak ale už musí disk "stát", řekněme po 30 s. Taky vypni "Fast boot" v UEFI, to je podobné.

Jestli je to WD10EZEX, tak je to normální. Je mezi nimi hodně kusů, co vibrují. A to až tak, že je nutno sáhnout ke krajnímu řešení: https://ulozto.cz/file/ORtgIbnVV210/vid-201...

Nějaká argumentace k mínusům?Pokud s něčím nesouhlasím, tak to vyargumentuju proč.Na nejmenovaném kořenovém Linuxovém webu mínusy zrušili právě z těchto důvodů. Miliony mínusů bez jakékoliv argumentace. Takže zůstaly jen souhlasy a kvalita diskuze se zvedla o XXL %.Takže i tady bych mínusy zrušil. Buď vyargumentovat nebo nic.

Kdybys napsal, že normální jsou vibrace, nejspíš jsi ty minusy nedostal, nebo alespoň ne tolik. Ty jsi ale napsal, že je normální "to", tedy vše, na co se tazatel ptá, a on se ptá na jev, že se disk nepřestane točit po vypnutí a tento jev rozhodně normální není.

Jenže EZEX má povětšinou vibrace nadprůměrné. Takže ano, je to normální, protože je to vlastnost, nikoliv vada.A jak v bedně poznáš nejsnadněji, že se disk točí? Nikoliv, že slyšíš motor, ale podle hluku vibrací, doprovázející točení disku. Podle toho poznal, že se disk točí.A že se disk po vypnutí nepřestane točit, je normální jev. Říká se tomu setrvačnost.

Pokud je PC skutečně vypnutý, nemá se v něm nic točit. Disky jsou v tu chvíli bez proudu.

To jo, ale disk se po vypnutí ještě chvíli točí setrvačností.

Jistě, zvlášť pokud má zapnuté "Rychlé spouštění", které zbytečně protahuje vypínání (u pomalých HDD i o 10-20s). Ale tak jak to píše, jsem to pochopil, že ten disk nevypíná vůbec.

Z toto jeho ".... že po vypnutí počítače se disk podle zvuku stále ještě točí a je to doprovázeno vibracemi.." jsem si vyložil, že to vypne a disk se točí, kdežto ten druhý ne.Z toho jsem dovodil, že to vypne na vypnuto a ten druhý tajný disk se také točí setrvačností, ale nevibruje, tak je slyšet jen ten EZEX. Jsou to dobré disky, ale ty vibrace jsou fakt strašný.Mimochodem: ve Woknech Rychlé spouštění je něco jako Uspat na disk v Linuxu? Tj. RAM se uloží na disk a po zapnutí se nahraje obsah RAM a pokračuje se tam kde se skončilo před vypnutím?

Ano, je to založené na hibernaci (uložení RAM na disk a vypnutí), ale je to omezené jen na systém. Takže na rozdíl od hibernace to pro uživatele vypadá jako vypnutí. Všechny aplikace se vypnou a uloží se jen systém, aby mohl rychleji naběhnout.V praxi je to ale hovadina, která přináší jen zbytečné problémy. Prodlužuje to vypnutí PC, ale zrychlení startu je minimální. U SSD to nejde skoro změřit, u HDD to změřit sice jde, ale koho u extrémně pomalého HDD vytrhne 5s při jedné minutě zapínání systému?A problémy? Kromě toho, že některý HW v tomto stavu dělá nějaké blbosti, třeba se nevypíná úplně a někde třeba něco svítí nebo se to blbě probouzí, tak systém výborně reaguje na transplantace orgánu při spánku. Když se pak probudí s jiným CPU, než se kterým usnul, dochází k nesmyslným stavům. Stejně tak je zajímavé, když se vyndá disk, nakopíruje na něj něco v jiném a vloží zpátky. Systém nová data nevidí! Až po restartu. To, že se pak lidi diví, proč jim PC ukazuje, že běží už dva měsíce, přesto, že ho zapnuli před 10 minutami, je ten nejmenší problém. Při běžné hibernaci by asi (skoro) nikoho HW měnit nenapadlo, ale že se tohle "vypnutí" chová prakticky stejně, už každému nedojde. Zvlášť pokud neví, že to OS dělá. Je to věc, co deaktivuji na každém PC hned po instalaci OS.

Mockrát děkuji za rozsáhlé vysvětlení a rozšíření mých znalostí.Na Linuxu je to komplet, včetně aplikací. I to funguje. U Ubuntu většinou ne. Na lenovím ThinkCentre mi to padá do restartu i při zamknutí obrazovky, neřku-li při použití suspend a hibernate. Takže akorát zapnout a vypnout. Což na NVMe není žádná katastrofa to nastartovat celý. Pak i nejdůležitější programy při vypnutí si pamatují poslední svůj stav a obsah, takže nějaká forma uspávání se neuplatní.Také to linuxhovým ovečkám neříkám, že to jde používat a jen znají vyp/zap. Protože na některých konfiguracích, po uvedení do původního stavu před vypnutím, se všechno obnoví, akorát je to zamrzlýýýý a stejně následuje restart a všechno znova. I to uspání do RAM vypínám. Copak vím, jestli to jejich RAM udrží bezchybně delší čas? A nemám zapotřebí furt někam lítat a ještě poslouchat kdesi cosi.

Ve Win je prakticky 5 možností:Spánek - vše v RAM, PC jen spí, rychlé probuzení a všechny programy jsou, jak byly (při ztrátě napájení, vše fuč)Hibernace - RAM na disk, PC se vypne, po pomalejším naběhnutí je vše, jak bylo (při ztrátě napájení není problém)Hybridní režim spánku - vše v RAM, ale i na disku, PC jen spí, po rychlém probuzení je vše, jak bylo (při ztrátě napájení se RAM načte pomaleji z disku a není také problém). V tomto režimu je prakticky hibernace jako záloha spánku pro výpadek napájeníVypnutí s aktivním "Rychlím spouštěním" - vypnutí všech programů + hibernace OS - "výhody" už jsem popsalStandardní vypnutí.https://abload.de/img/jn0jezjqq.pngMezi režimy jde jasně volit ve startu. Problém je jen s tím "Rychlým spouštěním", protože to vypadá úplně stejně. Je tam jen "Vypnout", stejně jako když je to neaktivní, takže to mate.

Díky.

V linuxu (ubuntu) je u novějších verzí (14.04++) potřeba tu hibernaci řádně nastavit. Pak funguje bez problému. Ostatně, v defaultu je vypnutá/nedostupná.Hlavní přínos vidím při dualbootu ubuntu/windows kdy při hibernování (obou OS) je "přepnutí" systémů mnohonásobně rychlejší než pokud by se klasicky restartovalo.

Díky. Na ntb HP není s tím problém. Ale co jsem měl Lenovo, tak nic. OpenSuse nemá problém na ničem.

Jen opravim. Disk je bez napeti. Proud vznika odberem zarizeni.

Vypnutí Windows, to je standardně hibernace, tedy stav S4. Pokud se ve stavu S4 nevypne hlavní napájecí větev, ke které je připojený disk, je to chyba. Vadný zdroj, vadná deska nebo rozvrtaný bios.Pokud to je 2,5"disk, nemáš ho připojený k USB napájení? To se při vypnutí počítače (podle nastavení biosu) nemusí vypínat.