Disk na 100%

Zdravím, mám notebook už nějakou chvilku, necelý měsíc.. ale poslední dobou se vše strašně seká a je to pomalé. Než se notebook zapne trvá to půl dne. Zapnutí chromu trvá 5 minut. Některé soubory ani nereagují když je zapnu, nebo se zasekne celý pc a nereaguje. Zjistil jsem ale, že disk mám zatížený na 100% fulltime. Netuším vůbec proč, všechny procesy co by mi disk zpomaloval jsou vypnuty mnou. Nevíte co s tím ? Dole přiložim screen. Doba odezvy skáče i na 80 ms. Díkyhttps://ctrlv.cz/hC0Z

Odpovědi na otázku

Ransomware? Doporucil bych vyndat disk a projet dobrym antivirem na jinem PC

Dole na té kartě výkon máš volbu "Spustit program Sledování prostředků" otevři ho, vyber záložku disk a dej seřadit podle "Čtení (B/s)" a pošli screen

I když momentálně ač k neuvěření, tak mi disk skáče z 0 na 99 pak na 40 a nižší a nižší a prostě už to není perma 100%. Nechápu.

No hadal bych, ze disk to ma za sebou. Otestovat pomoci HD Tune - zalozka Error Scan, tam pustit test.

Pouštím scan.

Mrkni se i na záložku Health a dej sem screem. Pokud tam budou chyby, je scan zcela zbytečný.

https://ctrlv.cz/WoMYZatím vše ok

Trochu to okno natáhni, je tam jen část.

Všude je ok. Nebo potřebuješ vidět vše ?

Když už, tak už. Jen trochu nechápu, proč tam jsou ty dva žlutě, když tam mají nulové hodnoty. HD Tune totiž žlutě značí potenciálně špatné hodnoty.

disk je v perfektní kondici a chová se přesně tak jak je navržený, proč všichni hned házejí vinu na stav hw? pomalé zápisy jsou pro disky se SMR samozřejmé

Líná mrcha.HDD v NB/PC = prehistorická hw sestava.Co s tím?Místo HDD instaluj SSD.Po deaktivaci pak můžeš připojit HDD jako externí nebo interní (pokud se vejde).

Notebook co mám, jsem tam mohl dát navíc SSD ale neměl jsem už dost peněz, tudíž HDD. Nevim jestli línou mrchu považuješ mě nebo ten hardware. Nejsem v tom znalec. :)

HDD.Nepochlubil ses hw sestavou.Pokud to není NB z minulého tisíciletí, jistě zvládne jakýkoliv SSD/SATA.Moderní NB dokonce SSD/PCI-E.

Lenovo Legion Y520-15IKBN - 4jádrový procesor Intel Core i5-7300HQ (2.5GHz, TB 3.5GHz); 8GB RAM DDR4; 15.6" IPS displej s Full HD rozlišením 1920 x 1080 bodů; grafika NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB GDDR5; disk 1TB HDD; bez mechaniky; Wi-Fi ac, GLAN, Bluetooth, USB 2.0/3.0/3.1 Gen 1 a 3.1 Type-C, HDMI, HD kamera, čtečka paměťových karet, podsvícená klávesnice, operační systém Windows 10 Home.

To je celkem slušný NTB. U toho je opravdu škoda, že je zabitý pomalým HDD. Měl by v něm být volný M.2 slot, takže řešení je celkem jednoduché:https://www.czc.cz/kingston-a1000-nvme-pcie-...

Jak říkám. SSD tam není a počítal jsem s tím, že to bude časem pomalejší a že si budu stěžovat. Měl jsem i možnost si tam dát SSD a jak jsem už napsal taky, že jsem neměl už dost peněz. Notebooky uplně stejný akorát s SSDčkem by mě stály o 2 litry víc. No nic no.Mám to ještě nechat scanovat ?

Nech to dojet. Během toho na tom nic nedělej. A pak sem dej i screen "Speedmapy". Z toho je vidět, zda nejsou některé části disku hůř čitelné. Ale pokud s ntb budeš něco dělat při scanu, bude to k ničemu, protože tam budou zpomalení kvůli tvé činnosti, nikoliv kvůli vadě disku. Takto to může vypadat:https://k36.kn3.net/F00B9C1AF.jpgPokud je disk ok, přechází to plynule ze zelené do žluté (na začátku a na konci má HDD jinou rychlost čtení). Pokud tam jsou tmavší místa, jako na obrázku, nemusí být disk úplně ok (a nebo s ním někdo něco dělal při testu).

Nic na tom nedělám aj tak to trvá 2 dny. Oh well

Error Scan v HD Tune trvá maximálně v několik hodin (podle velikosti a rychlosti HDD), takže pokud ti jede už dva dny, je HDD skoro jistě v háji.

Scan se zasekává a neodpovídá chvilkama. Disk ukazuje odezvu 20 - 6000 ms :D To asi už vypovídá o všem.

Viz Jiří Kocman. Disk nejspíš během záseků přepisu je data, která měl ve vyrovnávací paměti (respektive ty, která si zapsal "nešindelově"). SMR disk totiž mají zhuštěný záznam tak, že přepisují část předchozí stopy. To ale nejde dělat náhodně, takže si disk data k zapsání hodí někam bokem na prázdné místo a když má klid, tak si je skládá "přes sebe". Na systémový disk je to naprosto debilní záležitost.

Disk je OK, ale ten disk má SMR zápis takže bude pomalý když dojde cache, je to vlastnost tohohle zápisu, disk je o pár korun levnější protože se na plotnu vejde víc dat ale při zápisu je to utrpení, jsou to disky dobré pro archivaci, ne pro provoz.Stejné HDD bez SMR bude sice pomalé oproti SSD ale nezpůsobí to co kolegovi

Scan jsem musel zrušit. Počítač mi freeznul a musel jsem ho vypnout a zapnout. Nicméně ted je opět disk v pohodě. Není v 100% zátěži, klasicky to skáče z 0 na 60+ a pak zpátky. Nevyznám se v tom, píši jen to co vidím. Nemyslím si též, že by disk byl v háji. Tenhle noťas mám necelý měsíc a je fungl nový.

Jak tu padlo, ten disk je prostě šunt.. :)

Tak zjevně dokončil zápis. Počkej, až na něj nahraješ zase nějaká další data a zase začne vesele chrochtat a zamrzat.

ST2000LM007-1R8174to je 2.5" Seagate se SMR zápisem, takže 100% zátěž disku i při nízkých požadavcích na něj (což jde vidět při tom sledování prostředků) je VLASTNOST.Ty disky jsou dobré na archivaci, prostě jednou zapsat velký blok dat a dál s tím nepracovat, díky zhuštěným stopám se ušetří plocha plotny ale při zápisu se musí s aktuální stopou přepisovat ještě stopa s ní sousedící a když se přepíše ta, tak zase další atd... prostě to interně dělá pořádek - proto ta vysoká zátěž disku i při nízkém trafficu. Je to OK jen do chvíle než dojde CACHE.

ještě něco bližšího o tom diskuhttps://www.anandtech.com/show/10042/seagate-2-5-in...

Tak to mě ani nenapadlo, že by výrobce použil SMR disk pro systém. To se asi musel zbláznit.

Obchodní "logika" velí prodat pokud možno všechno, takže nemá smysl o tom přemejšlet. V podstatě je tento "neduh" u všech různých pc nebo noťasích. Na relativně zajímavých strojích je vždycky jeden segment (komponenta) tak blbá, že je pak ten celej produkt do jisté míry degradovanej.