Disk je správně zapojený a nejede

Kupoval jsem teď novou sestavu. Skládal jsem si sám, všechno dopadlo dobře, systém funguje, všechny komponenty také, ale starej disk ze staré sestavy se nehlásí. Je správně zapojený, kontroloval jsem to, zkoušel různé kombinace Sata, i z PSU, systém mám na m2 disku, druhý 3,5 disk jede bez problémů, ale ten třetí se nehlásí ani ve win, ani v biosu. Fyzicky do něj nejde šťáva, netočí se, ale když vytáhnu a zapojím kabel z PSU, tak se rozjede, ale samozřejmě ho systém nenajde. Dokonce jsem dával dva různé kabely ze zdroje do obou disků zvlášť, taky nepomohlo. Raid jsem zkoušel. A voilá... disk se po restartu systému rozjel. S velkou radostí, jsem si na něj naházel data, ale po dalším restartu za dva dny se mi opět nerozjel. Raid už mi nepomohl, win se mi pak nechce rozjet, i když hlavni ssd disk a druhý hdd jsou jako non-raid... jenže ten třetí se mi tam už ani neukáže.Ve výsledku mi ani tak nejde o ten hdd, ale o ta data. Ale když ho zachráním, budu samozřejmě radši. Je to terra k dobru. Díky za rady

Odpovědi na otázku

S daty se raději rozluč a pokud nejsou zálohovaná, tak beztak neměla cenu a někam to odnes. Buď do servisu, nebo nějakému amatérovi, pokud se v okolí vyskytuje.

Co na to lshw? Objevil se vám jako blokové zařízení, a jen nejde mountnout, nebo ho nemáte ani tam? Jaký jste použil souborový systém?Co deska, neříká náhodou, že když připojíte M2 disk, tak přestane fungovat jedno SATA?

Bral jsem v potaz, že m2 zabere primarni sata, proto jsem to predimenzoval a dal disky do sata3 a 4, ale hlasi se jen jeden... NTFS oba dva, ale lshw? tomu moc nerozumím...ale jak rikam, na prvních deset pokusů se neobjevil ani v biosu, potom proste nahodou jo... když jsem ho v biosu, kde nebyl vidět, zapojil znovu, rozjel se a v systému po restartu jsem ho videl, ale po dalším restartu ne...

hele, provedl jsem pokus. na zapnutém počítači jsem prostě vypnul a zapnul kabel z psu do disku, a disk se rozjel, jede bez problémů, data jsou čitelná, všechno v pohodě... ale pro restartu se mi nenačte sám od sebe...

pokračování pokusu: restartoval jsem pc, disk fungoval. vypnul jsem pc, disk opět není.jde nějak nastavit, aby mi tam šel proud hned ze začátku, aniž bych musel pc pořád otvírat?zkoušel jsem i přehodit kabely ze zdroje, dát jiné vstupy (na jednom kabelu jsou dva, na druhém pět, různé kombinace nepomohly...