Dilema při rozhodování o nové platformě pro mé PC, poradíte Intel x AMD?

Zdravím, Jsem student VŠ a budu po osmi letech upgradovat můj počítač pro práci a občasné (někdy i docela intenzivní) hraní her na odreagování. Po tak dlouhé době je potřeba obměnit celou základovku s procesorem, ddr paměti a nová PC case nebude nikterak na škodu. Můj dotaz bude směřovat k výběru platformy a procesoru a od tohoto se bude odvíjet následná koupě. Chtěl bych si z určené cenové hladiny (max. 3000kč s možným minimálním přesahem) vybrat vhodný procesor. Počítač nemůžu kvůli výdajům na sport a školu příliš často upgradovat, takže jsem chtěl aby měl výkon určitou perspektivu co nejvíce do budoucna. Můj zrak spočinul na AMD Vishera FX 6300, dá se sehnat okolo 2500kč. Nicméně po přečtení tepelných nároků tohoto procesoru jsem si k této ceně přičetl peníze za Silentium PC Fera 2 chladič a jsem stejně na ceně 3100kč. Měl jsem také v roce 2000 AMD Duron a následně Athlon 64 X2 (2006) a tím je mi tato volba sympatická. Ovšem velmi silná konkurence mi přišla v podobě Intel Core i3 4160, který se dá sehnat za 3050kč. Prvně jsem tomu nevěřil, ale ve výkonu v benchmarcích na více jader nijak extrémně za FX 6300 nezaostává a na výkon jednoho jádra AMD poráží. A to je virtuálně čtyřjádrový.Znám úskalí boxových chladičů a nevadilo by mi dát později stejně pár stovek za lepší. Počítače mě zajímají, ale nevyznám se v nich natolik, abych si dokázal způsobile vybrat. Hrávám zejména RPG hry a strategické hry, kde se procesor více využije a také nějaké závodní hry (u těch mi ale osobně přijde, že určité ostrouhání grafiky kvůli maximalizaci FPS není na vzhledu hry tak bolestné). Má práce nevyužívá nikterak výkonu počítače. Vlastně by mi stačil ten co mám stále, kdyby mi neodcházela základní deska. Je to zejména psaní článků, esejí a tvorba prezentací, takže kancelářská práce. Spíše mě vždy limitovala rychlost internetu než počítače. Nyní ale samozřejmě nechci absolutní low-end, chtěl bych zlepšit výkon v Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Proč tu řešíš procesor a o grafice ani slovo? Ta je na hry důležitější, procesor si bude pískat tak i tak....a potom ještě RAM... jinak na školu ti bude stačit opravdu všechno...to je prostě kancelář... i3, ale spíš i5

Jedná se pouze o občasné, víkendové hraní her, grafiku tedy lze upgradovat později a nemá pro mě teď prioritu kvůli odcházející základní desce. Teď řeším CPU v hladině okolo 3000kč a jde mi o to proč si vybrat/nevybrat FX6300 nebo Core i3 4160 (popř. alternativu). Přece si jenom tak nehodím mincí, který si vezmu, když kancelář zvládne vše. Do Core i5 bych šel ihned, kdyby pro mě nepředstavovala hranice jeho ceny 5000kč docela podstatnou zátěž.

A na eBay ses díval?

intel

pentium g3258 - lze jej taktovat a po přetaktování bude lepší než i3 4160 a je také mnohem levnější

Takže tvrdíte, že než 4 jádrový Athlon 860k raději Intel Pentium G3258 (stejná cenová hladina). Podotýkám že oba se dají nataktovat.

Nikde není zmínka o GK. Athlon 860k je bez grafiky, G3258 grafiku má. Pokud máš nějakou starší GK, pak AMD by byla zajímavá volba. Pokud chceš zatím používat integrovanou, pak je Intel jasná volba.

To tady ještě dneska nebylo, Intel vs. AMD ... let's flame ....

ANi jedno, jedině Cyrix https://www.google.cz/search

Možná ti pomůže toto:G3258@4,7GHz vs i5-4440@3,3GHz:https://www.youtube.com/watchG3258@4,7GHz vs FX-8350@4,7GHz:https://www.youtube.com/watchJak je patrné, pokud budeš mít levnou grafiku (testy jsou s R9 280, která stojí cca 5-5,5k), tak G3258 stačí zatím skoro na vše. A je tu ještě jedna jistá výhoda. Až časem našetříš nějakou korunu navíc, můžeš G3258 vyměnit za pořádné i5 nebo i7 (či Xeon) a celkem levně tak zvednou výkon (levně ve smyslu, že nebudeš muset měnit celé PC, jen CPU a v té době už možná za nižší cenu jako bazar). Samozřejmě o lepším CPU má smysl uvažovat jen pokud pod to nekoupíš úplně děsnou desku za litr.

K videím ještě dodám, že hry běží ve FullHD, na plné detaily + 4xAA. Takže na procík za pár korun je to sakra výkon.

Děkuji za konstruktivní odpověď. Dostal jsem teď nabídku tři měsíce používaného Intel Core i5 3470 za rovných 3000kč s běžící zárukou, což jaksi odstranilo můj problém. Ale i tak mi byla odpověď užitečná. Než jsem sem napsal prostudoval jsem různé stránky, reviews na youtube a opravdu jsem měl velké dilema mezi Intel a AMD. Otázku jsem otevřel také ze zvědavosti nad argumenty znalých lidí jak je to tedy s AMD a Intelem v praxi. Jak vidím, tak to byla naivní představa. Takže 100x díky, více konstruktivních a ne destruktivních lidí.

Tak u toho hlavnpozor na desku. Není do aktuálního socketu 1150, ale do staršího 1155. Desky se stále prodávají, ale výběr je už minální. i5-3470 je předchůdce i5-4440/4460, s výkonem je na tom cca o 5% hůř, tedy stále dobré. Pokud pod něj koupíš Z77 desku (kolem cca 2k se určitě ještě nějaká prodává), můžeš mu 400MHz přidat a rozdíl prakticky smazat (u novějších 1150 CPU už nepřidáš nic).

Ono se to hodně zlobí. Na czc jediné rozumné desky:mATX: http://www.czc.cz/msi-h77ma-g43-intel-h77/1... ATX: http://www.czc.cz/msi-zh77a-g43-intel-h77/1... Jinak Z77: http://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty Assrock asi ne.Protože hošánečkovi je zatěžko sdělit cokoliv dalsiho, například jakou má skříň a co má vůbec za zdroj a jako GK a kolik do toho chce dát peněz, atd., pak je to stejně marné. Ale skrývat nepříjemné komentáře se hošíček naučil rychle.

Tak to už je to horší než jsem si myslel. Výběr žádný a ceny také nic moc (lezou nahoru). Ale Ashrock bych nezavrhoval, pár jsem jich už do různých PC použil a všechny zatím běhají (jedna dokonce s třetaktovaným CPU už asi 6 let 24/7). Ty Z77 nevypadají špatně. Komenty může skrývat jen přihlášený tazatel nebo moderátor. On není ani jedno.

Nahoru leze všechno a dost rychle. Asrock podle nálady, jak se jim to zadaří vyrobit, ale raději MSI. Ovšem to není všechno, který formát se mu vejde do skříně a jak dlouhá přídavná deska a případný věžový chladič, co mu to bude napájet a jak žravá bude třeba GK, atd. Tak to jo.

FX-so,ale 6350-ku (cenově o ca.400kč dražší),pokud ti nevadí trochu větší spotřeba (TPD 125 W) a chladič v boxu to dá bez problémů.Základní desky vyjdou taky levněji než pro Intel.Intel ,ale aspoň I5-tku,ovšem cenově někde úplně jinde. Spíš nešetři na MTB a grafice!! Na procáku možná,ale kvalitní MTB je kvalitní MTB! Co si vybereš je jen na tobě.Osobně bych juknul nejdřív na MTB a pak na procák a ostatní!

Neberte to Jakube osobně, ale do osmiletého PC bych tak maximálně koupil přídavný ventilátor za stovku. Každé koruny navíc je škoda.