Dilema dvou externích disků

Zdravím, řeším drobné dilema se dvěma 4T externími disky, oba jsou v akci na czc.cz za 2999 Kč, jsou to tyto:https://www.czc.cz/seagate-backup-plus-porta... https://www.czc.cz/wd-elements-se-portable-4... Oba jsou na tom s parametry nastejno. Jeden od firmy Seagate, druhý od WD.Ani jedna z variant není špatná otázka je co vybrat? WD má evidentně kompaktnější balení, na druhou stranu to od Seagate vypadá jako odolnější.S oběma výrobci mám dobré i pár špatných zkušeností.Který z nich by jste si vybraly vy, kdyby jste mezi nimi museli volit?

Odpovědi na otázku

V podstatě je to úplně jedno, selhat může kdykoliv kterýkoliv z nich. Těžko se dozvíš přesnou statistiku poruchovosti a i kdyby, tak jeden disk v podstatě na statistice nezávisí :) Já jsem dřív měl raději Seagate, teď preferuju spíš WD, ale je to víceméně sympatie ke značce, než nějak racionální :) Moc jsem nepomohl, ale tady nejde nic smysluplného poradit. I kdybys vybral pozlacený harddisk, tak důležitá data stejně musíš mít v každém okamžiku ještě minimálně v jedné záložní kopii někde jinde, takže je to prakticky jedno.

No právě, vypadá to že si asi hodím mincí.

To je asi nejspolehlivější výběr v takovém případě :)

I když jsou tyto disky v akci, osobně jsem zastánce externích rámečků (např. hliníkových USB 3.0 Axagon, do kterých si můžeš vložit jakýkoliv 2.5' HDD .Když se ti podělá elektronika v těchto hotových řešení, tak už je s diskem ale hlavně s daty velký problém. Ostatně se stačí podívat na rozborky externích HDD na Youtube. V podstatě USB deska je přímo namontovaná na HDD.

Ani jeden, obě varianty jsou špatné! USB elektronika je uvnitř, takže v případě jejího odejítí (což je prý poslední dobou stále častější případ) - ačkoli disk bude OK - tu krabičku můžeš použít jako těžítko nebo podložku pod viklající se stůl. Pokud tedy nehodláš investovat pár táců do opravy (= přenesení fungující elektroniky z přesně stejného modelu) v nějaké specializované firmě na opravu dat.Správné řešení: samostatný USB rámeček + samostatný disk!

2,5ku hotový exterák bych nekupoval ani náhodou. Uvnitř totiž už dávno není notebookový SATA disk s usb převodníkem, který v případě poničení USB stačí z krabičky vyloupnout a zapojit přes jiný převodník. Dneska je tam paskvil, co má přímo na desce jen USB, takže i mechanické poškození konektoru znamená ztrátu dat = pomůže jen velmi drahá firma na obnovu.Doporučuju koupit samostatný boxík:https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa3-cerna/200... a dovnitř libovolný "notebookový" SATA disk - optimálně výšky 9 mm a ne ten tenký 7 mm (je méně spolehlivý).

Disk bude sloužit pouze k zálohování notebooku a stolních počítačů co mám doma. Ztráta dat mne tedy netrápí, pochybuji že by odešel najednou originál + tato záloha.Nebudu ho používat ani tak často abych se bál nadměrnému opotřebování.Takže dražší modulární řešení mi přijde pro mou potřebu jako zbytečnost.

No dělej, jak myslíš, jsou to Tvoje data...

Nikdy nevíš, kdy ti/někomu odejde někde nějaký disk nebo SATA konektor. Je to sice modulární, ale budeš mít klasický disk, který můžeš kdykoliv namontovat do jakéhokoliv notebooku či PC.

nebo když poničí konektor na krabičce, tak neudělá škodu 3 tisíce (musel by koupit nový exterák) ale jen 250 Kč za nový boxík.

pokud je to na domácí zálohu, tak proč si nepořídíš mnohem spolehlivější 3,5 palcovou variantu? Ty malé 2,5ky disky s velkou kapacitou jsou dost háklivé.

Ono jestli ten disk nebude i na prenaseni, na takove to obcasne prehravani videii v televizi, atd. Potom ta zaloha na disku nebude zalohou, bude jen otazkou casu kdy to nechtene premaze nebo poskodi disk mechanicky. Cim mene manipulace tim lepe 😉

Monza bych se pri tomto pouziti zamyslel nad porizenim sitovehou uloziste a proces zalohy zautomatuizoval. Pripadne tyto data hrnul treba do BackBlaze, ale tam to zalezi na konektivite (uplinku).

Pokud k zálohování domácích počítačů, tak jednoznačně vem 3,5" SATA + USB rámeček.

WD má evidentně kompaktnější balení, na druhou stranu to od Seagate vypadá jako odolnější.https://www.just4dummies.com/gmail-sign-up

Jedině 3,5" disk + USB box. 2,5" šindel nebrat.

WD má záruku 3 roky, Seagate 2 roky. => koupil bych WD.

záruka ti data nekryje. Dají ti sice nový disk, ale data jsou stejně nenávratně v řiti...

Proč mi všichni vysvětlujete, že záruka nekryje data??? Jsem odpovídal ve smyslu, že WD má výhodu na Seagate v délce záruky a proto bych ho Z TĚCH DVOU možností vybral.

protože bych se osobně u řešení určeném k zálohování snažil zvolit takové, kde je relativně co nejmenší šance, že o data nenávratně přijdu. To mi u zálohovacího disku přijde mnohem důležitější, než samotná záloha na HW - obvykle pro mne mají na disku obsažená data výrazně větší cenu než ten disk.

"přijde mnohem důležitější, než samotná záloha na HW"ech, chtěl jsem napsat"přijde mnohem důležitější, než samotná záruka na HW"