» Poradna » Mobily

Digitalni fotoaparat cca 13k

Zdravím, mnel jsem pujceny starsi fotoaparat Nikon d3000 10Mpx, dost mne limitoval a v kontrastu jinych fotek byl ***. Napadlo mne koupit si vlastni,kdyz mne to zacalo bavit a rodina mnela taky zájem o fotky.Chtel bych digitalni fotoaparat s kamerou , na rodinne foto a akce,turistika a dovolená - taky video. Proste hobby :) Narazil jsem na Canon 250D + objektiv (mensi,aby slo delat i selfie videa). Jedine co jsem se docetl,tak pri 4k ma problem s autofokusem (4k peknych par let nebude IN). Techniku foceni zvládam,nejedu jen na "auto". Jaký jiný model by jste doporucili na takové všestranné focení?Koupit radsi lepsi fotoaparat se stabilizaci nebo dokoupit stabilizator? Ďekuji.

Odpovědi na otázku

Kupuješ foťák a řešíš video? V čem přesně tě limitoval D3000? Jistě, v ovládání to je základní model, ale co se týče kvality obrazu rozhodně není ***, to spíš ukazuje, že techniku focení vůbec nezvládáš. Udělat dnes jakoukoliv zrcadlovkou špatné fotky, to už chce hodně neschopnosti

Myšleno,že chci fotky,ale když pojedu na dovolenou,tak chceme i nejaké videa :) Ty fotky nejsou tak detailne a ani "kvalitné",majitel radsi foti na Samsung S10.A psal jsem,ze zvládám,ne že jsem v tom dobrej :D

To tě můžu ujistit, že je to rukama, pokud ti ze zrcadlovky padají horší fotky, než z telefonu Tudíž nemá smysl shánět jiný foťák a používej dále tu S10.

Vetsine amateru padaji hezci fotky z mobilu nez ze zrcadlovky kterou neumi ovladat a maji nastavene vse na automatiku... Jen proto ze jim nejaky dobrak poradil ze pokud chce mit dobre fotky, at si koupi "tu zrcadlovku", ale uz nedorek ze se si bude muset naucit zachazet.

Zrcadlovky mají často u videa problém s autofokusem - nejsou na to primárně stavěné a čip se leckdy přehřívá. Navíc 13k je na zrcadlovku málo.Mrkni na kompakt Sony RX-100, starší série se prodává za cenu v rámci tvého rozpočtu, má stabilizaci a dá se použít i na video.

Ovšem pokud byl zklamán z kvality fotek D3000, tak tím RX-100 si moc nepomůže

mno, složitá zrcadlovka, možná s mizerným setovým sklem... ve finále může dělat subjektivně "hezčí" fotky RX-100. Navíc na focení z ruky a systémem full auto aka "point and shoot" bude vhodnější.

Tak je lepsi natácet zrkadlovkou,nez fotot kamerou,ne? Jen mne ta cena celkem ohromila a recenze na nej jsou dost pozitivni,i ta váha je super na cesty. Proto se ptám na názor,ja jsem amatér ve focení,nechci o sobe psat neco ,co nejsem.

Tady bude (zase) problém s výkladem slova: "amatér". Asi ten mobil bude stačit, i ten Sony RX 100 nebude to pravé.

13 k (za nový) je na "vážnější" focení málo. Buď nějaký 1" kompakt (starší typ) s výhodou extra malých rozměrů a váhy nebo přitlačit na APS, za asi 21 k je set Canon 77D + objektiv, kvalitou fotek srovnatelný se starším FF 6D a je taky docela malý a lehký. Na příležitostné video tě nějaký extra stabilizátor brzy omrzí ... a stabilizace v objektivu je běžná.

250D je za tu cenu skely fotak. Jestli je pro tebe hlavnim problemem autofokus pri 4K, tak blahopreju.

Když k tomu koupíš objektiv, bude tě limitovat, že máš jenom jeden. Zrcadlovka má smysl, pokud jich plánuješ kupovat víc. V relaci do 20tis. bych doporučil kompakt. https://moje.tajemno.net/kompakt-vs-zrcadlovka/

Ja by som sa v dnešnej dobe už na zrkadlovku vykašlal. Jedine CSC (bezzrkadlovku). A v tomto má Sony pred Nikonom a Canonom niekoľkoročný náskok. Canikon naskočili vážnejšie do CSC snáď pred rokom, dvomi?A tvoju špecifikáciu (cenovú) spĺňa snáď iba modelová rada RX100. Ak požaduješ nový, tak sa vojdeš do ceny v Prolaike 449 € Sony Cyber-Shot DSC-RX100 Mk.III . https://www.prolaika.sk/e-shop/sony-cyber-shot-ds... Ja by som sa ale nebál hľadať použitý na internete na bazároch, prípadne na FB skupina Sony Gang CZ, kde sa aj k novým modelom môžeš dostať za peknú cenu, lebo ten čo si to kúpil si zrazu uvedomí, že ho to limituje a ide do Sony RX10, alebo Sony A7 (I, II, III).Napríklad DSC-RX100 V som na Bazoši našiel za 500 €, čo je tvoj limit.https://foto.bazos.sk/inzerat/112603566/SONY-cy... To by mohol byť tvoj víťaz.Takže SONY cyber shot DSC-RX100 V je v tvojom dosahu, prípadne niekde SONY cyber shot DSC-RX100 VI, ak sa ti niekde podarí. Nie je to nereálne a tie mašinky sú už slušne nadupané.Zásadná nevýhoda je nevymeniteľnosť objektívu. Ale mám pocit, že toto ťa netrápi pri rodinnom fotení a dovolenkách.Ak by ťa zaujala možnosť výmeny objektívu a väčší APSC čip, tak Sony A6xxx rada.

To je věc názoru, ale já bych pohled do jasného optického hledáčku za displej nevyměnil

Akosi vám uniká cenová hranica, ktorú nastavil. On hľadáčik (aj "neoptický") je vždy lepší ako žiadny, kvôli slnku. Ale pochopte, že v tej cenovej kategórii je to luxus a v dnešnej dobe už zrkadlovky s optickými hľadáčikmi končia. Olympus bude asi "ukončený", Canon a Nikon sa trápia s predajmi a neskoro naskočili na vlak CSC, ktorý im zjednoduší a zlacní konštrukciu, takže príjmy idú dole vodou. A čo som odsledoval na fórach, tak dosť profíkov po prechode na CSC Sony A7 III, A9 I, II si to pochvaľovalo a bolo ochotných priznať, že to nie je oproti zrkadlovke nie je horšie (EyeFocus, sledovanie objektu, inteligentné preostrovanie, ...). A verím, že sa pripravujú nové procesory, ktoré prinesú funkcie, ktoré sú bežné v mobiloch.Vy sa na to pozeráte optikou profesionála, ale bežnému užívateľovi bude stačiť aj LCD ("neoptický") hľadáčik.

Mě to opravdu vysvětlovat nemusíš, věnuji se focení nějakých 30 let od dvouoké zrcadlovky Flexaret VI a sleduju vývoj techniky Problém zrcadlovky není její konstrukce, ale spíš výrobní náklady, které logicky jsou vyšší, než u elektronických "střev", takže z levnějších kategorií to částečně ustupuje, ale možnosti výběru pořád jsou. A ve vyšších kategoriích pořád své místo mají a mít budou. Olympus s tím končí, protože jejich sázka na čip 4/3 byl krokem vedle, nemohli kvalitou obrazu konkurovat APS-C nebo dokonce FF, takže pro profesionály nepříliš použitelné a pro neprofesionály příliš drahé.

mno, řeknu to takhle - vyzkoušel jsem spoustu kompaktů (od sovětských manuálů, přes dálkoměrné, až k dnešním digitálním), zrcadlovek analog i digi i pár bezzrcadel a směle můžu říct, že zrovna zmíněný RX-100 udělal dojem i na mne - fakt nechápu, jak takový malý "h*jzlík" do kapsy dokáže dělat tak slušné fotky na full auto. A když vidím, co někteří dokáží vyrobit za hrůzy ze zrcadlovky, tak nepovažuju zrcadlovku za vhodnou pro začátečníka, zvláště když tlačí takhle na cenu.

Ale jo, zrovna o tom RX-100 čtu chválu všude, kde se na něj narazí, takže o tom nemám pochybnosti. A věřim, že člověku který nepotřebuje profi výsledek s profi ovládáním, udělá tohle lepší službu, než zrcadlovka. Je asi dostatečně ověřeno, že člověk který by uměl využít možnosti zrcadlovek, dojde k tomu rozhodnutí sám.

Zabudol som napísať, že jasný optický hľadáčik máte cez jasný deň. V noci, za šera, na koncerte máte tmavý optický hľadáčik.

A EVF bude zase produkovat mraveniště, nehledě na zpomalenou reakci a překreslování. Zatím optickou soustavu optické sko => oko nic nepřekonalo.U gancovek je problém stejný, jakmile je potřeba více než jeden objektiv, je to komplikace. Gancovky jsou stále mnohem dražší než zrcadlovky, i když v začátcích bylo hujerováno, že tomu bude naopak kvůli mechanickému zjednodušení konstrukce.Takže v té ceně, mimo Sony RX 100 I ve výprodeji, https://www.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-tz100/https://www.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-lx100...

Ten elektronický nefunguje ve tmě o nic lépe Uživatel tam uvidí akorát hromadu šumu. Sice krásně světlou, ale nic v ní nepozná, natož aby podle toho mohl zaostřit

Ty si EVF videl naposledy asi v roku 2000? Na starom Canon A70, kde v chodbe nebolo prakticky nič vidieť, lebo bola tma, tak vtom EVF bolo komplet všetko vidno, aj keď zašumene. Cez OVF by si nič nevidel. Už prestaň trepať kokotiny lebo sa iba strápňuješ aký si ti profík, odborník a odkedy ty už fotíš na flexarete. Asi takú starú máš aj skúsenosť s EVF.

tohle se fakt hodně zlepšilo. Zkus si někde vyzkoušet třeba Sony A7. Nebo tu novější generaci RX-100 s hledáčkem. Docela jsem koukal.Focení ve tmě jsem teda nezkoušel, ale rozhodně to není ten hnusný zrnitý obraz s divnými barvami, jako u starých EVF.

nějaké kompromisy dělat musí. A u zrcadlovky to video stejně přes hledáček točit nemůže, takže je to jen o tom přijmout kompromis focení přes displej.

Však jasne. Preto nechápem, prečo tu JackBrno trepe o nejakom optickom hľadáčiku.

tak hledáček je fajn. Ale netrval bych nutně na optickém, poté co jsem měl možnost vyzkoušet jednu z vyšších řad RX-100 a bezzrcadlo A7, jenže je to stejně mimo rozpočet...

Nevím kdo tady "trepe", ale já to fakt nejsem A foťák bez hledáčku je k ničemu.

To vysvetľuj tým miliónom amatérov, čo s takým niečim fotia, že je to k ničemu. A čo sa týka optického vs. LCD hľadáčika, tak je to o tom, že keď v optickom prd vidíš, tak v LCD aspoň vidíš kompozíciu scény, aj keď je obraz v tom LCD hľadáčiku zrnitý.

Optický hledáček dává jasný obraz a mizerných světelných podmínek? tak to je pro mne novinka, protože právě opak je pravdou. U EVF si můžeš zapnout funkci regulace jasu a uvidíš obraz i tam, kde OVF ukáže jen pár nejasných stínů ve tmě.

Ano a EVF ti ukáže jen zašumělou plochu, i když pravda, pěkně zesvětlenou

Ty dement, ty si sa kedy naposledy pozeral do EVF? Neskutočné kokotiny tu trepeš, len aby si obhájil svoju modlu zrkadlovku a optický hľadáčik a pritom ti ušiel vlak. Vo fórach som čítal, ako profíci utiekli od Canonu a Nikonu k Sony a neskutočne si to chválili. A také brutálne fotky z koncertov mali, že s klasickou zrkadlovkou by hovno nafotili.