» Poradna » Počítačové sítě

Digital signage on premise

Ahoj,navrhuju řešení pro obrazovku (nyní jedna, v budoucnu více), která bude trvale (kromě noci) promítat nějaký obsah - směs fotek, videí, snad i nějakých ppt/pdf informací. Původně jsem zvažoval, že se koupí televize s DLNA a já na nějakém linuxovém serveru bokem nainstaluju DLNA server a ten obsah té TV nějak vnutím. Když jsem zjistil, že za TV budeme muset platit 180 Kč měsíčně koncesionářský poplatek, tak jsem si udělal rešerši, jak se tyhle věci dělají jinde a zjistil jsem, že existuje jakýsi "protocol" digital signage. A mě se to líbí, protože by to umožnilo správci obsahu to jednoduše spravovat.Takže hledám:1) řešení on premise, které bych si mohl nainstalovat na linuxový server a bez nějakých poplatků za licence používat. Nemusí být nutně free, ale budu rád, když bude.2) Zvolit dobré promítací medium2a) buď nějakou smart TV, ale nevím, jestli se dá ten digital signage promítat jen pomocí funkcí ve smart TV, případně v nějaké aplikaci nainstalované v nějakém tom TV OS.2b) obyčejnou TV s připojeným nějakým mediálním počítačem2c) velkoformátový display jako třeba 65" NEC MultiSync E657Q, který by snad měl DS podporovat (otázka je, jestli se snese i s nějakým free serverem vybraným v 1). Ten je dražší, ale zas se z něj neplatí ten poplatek.Máte nějaké rady?

Odpovědi na otázku

Poplatek ale platíš za ten hardware - je úplně jedno, jakým protokolem do toho krmíš svůj vlastní obsah. Platíš za to, že máš TV schopnou přijímat DVB-T vysílání. Takže bys musel koupit monitory, nebo speciální reklamní displeje, které tuner nemají. Údajně by mohlo jít nechat si TV upravit = zničit jen tuner. Nicméně tu byly dohady, zda technické zničení tuneru a faktické znemožnění příjmu TV vysílání formálně stačí ouřadům / právníkům jako "akceptovatelný" důvod neplacení poplatků.

Není to jedno. Pokud máš IPTV, musíš platit poplatek. Pokud si pouštíš stream, nemusíš platit poplatek.

pokud vím, tak je těžké se "vyvléct" z placení koncesionářských poplatků, i když dejme tomu koupíš 5 televizí a promítáš na ně třeba data z firemní meteostanice, nějaké firemní info atd. Protože ta televize prostě jde přepnout na TV vysílání, protože má tuner a prý nikoho nezajímá, zda se používá s tunerem či nikoliv.Předpokládal bych, že v rámci IPTV ty poplatky budeš mít zahrnuté v ceně té služby.

V rámci IPTV poplatky v ceně zahrnuté nemáš. Ale to není těžiště té otázky.

Přesně tak. Provozovatele kabelovky či IPTV nezajímá tvoje povinnost platit koncesionářský poplatek. To je tvoje povinnost vůči ČT a stejně jako třeba poplatek za odvoz odpadu, si to musíš zařídit sám. ☺

Co já vím, tak v konečném důsledku se neplatí za tuner, ale stačí cokoli, na čem se televize dá zobrazit. Tedy i obrazovka s webovým prohlížečem.Osobně doma žádnou televizi nemám a koncesionářské poplatky neplatím, stejně jako moje firma. Ale člověk nikdy neví, je dobré tušit, odkud co hrozí...

O ten poplatek mi až tak nejde, to není těžiště otázky. To byla jen motivace proč jsem začal hledat další varianty a narazil jsem na ten digital signage. Dobře vím, jak ten poplatek funguje, třeba taky vím, že školy jsou osvobozené. Kromě toho varianta 2c je bez poplatku. Prostě to zvážíme a vybereme, co je výhodnější.Podstatná je pro mě ta serverová část a pak otázka, jestli to jde poslat přímo na smart TV, případně jestli varianta 2c podporuje tu variantu, kterou vyberu pro server, nebo musí mít jen svoje řešení.

mno, pokud pominu profi řešení, kde to bude o tom, jak to konkrétní firma udělá, tak nevidím problém v tom použít k zobrazovadlu přes HDMI počítač Raspberry s linuxem a promítání udělat přes něj. Buď nechat Raspberry promítat nějaký "webový" obsah - z hlediska klientského zařízení celkem putna, zda obsah bude z internetu nebo jen v rámci firemní sítě lokálně ze serveru.Nebo to uděláš "postaru" a necháš Raspberry promítat přímo soubory. Doporučil bych vykašlat se na Powerpoint prezentace a radši to všechno šmahem převést na obrázky a videa a pak prostě použít např. mplayer s příslušným playlistem. Pokud potřebuješ soubory nějak krmit ze serveru, buď by to šlo řešit sdílenou složkou (asi Samba) nebo nějakým skriptem třeba z firemního ftp pravidelně postahovat obsah konkrétní složky a nahradit s ním obsah toho, co má daný displej k zobrazení.

Tak ano, tohle je řešení "postaru", samozřejmě že mě to napadlo a zvládl bych to udělat. Ale to beru jen jako backup solution, není tam moc místa tam nacpat ještě počítač a možná bude časem těch obrazovek víc. Kromě toho ten digital signage (co jsem se dočetl) má obvykle i nějakou clientskou část, která umožňuje celkem user friendly ten obsah připravovat, dělit obraz, časovat spouštění atd. Ne, že by to nešlo "postaru", ale chci mít něco, co funguje nějak standardně a ne znovu vymejšlet kolesový parník.

co je na tom podle tebe takový problém? Ten "počítač" má velikost cca 4 krabiček cigaret a spotřebu totální nic, leze z něj krom napájení taky HDMI, usb a ethernet.Připojíš to k jakémukoliv zobrazovadlu s HDMI a můžeš to vesele namontovat za displej na VESA držák, na kterém nejspíš bude ten displej."má obvykle i nějakou clientskou část, která umožňuje celkem user friendly ten obsah připravovat, dělit obraz, časovat spouštění atd."Tak jasně, pokud to např. jede jakoby z webu - mimochodem, takhle se prý v Pražské MHD zobrazují informace o zastávkách apod. tak logicky ten systém - stejně jako běžný redakční systém - může snadno disponovat nějakým uživatelským rozhraním se všema těma blbostma, co píšeš. Ale to je o konkrétním komerčním řešení.Nestandardního na tom není nic, naopak se to dá velmi snadno servisovat a výměna displeje (a je jedno, zda to bude monitor nebo TV) nebo miniPC neznamená skoro žádný zásah.Vzhledem k tomu, že miniPC stojí pod 2 tisíce, tak ty náklady jsou minimální a obrazovek můžeš mít kolik chceš.

Protože chce standardní řešení. Já to naprosto chápu. Co nejjednodušší a standardní. Pražská MHD je příklad toho, jak to nedělat. Nejde o špatné řešení, je to prostě příklad toho, jak Pepa Bastlíř vymyslel chytrou obrazovku na linuxech, ale o to, kolik to stálo... a je to samozřejmě proprietální řešení, žádná jednoduchost nebo standard, aby to mohl snadno někdo převzít (i kdyby směl).

Vetsina digital signage panelu (ne televizi) uz obsahuje reseni od vyrobce. Projdi si ktery nabizi moznost provozovat server na linuxu... neni pak potreba zadne dodatecne PC

Ano, našel jsem si panel NEC, ale moc dokumentace k tomu není. Spíš mi jde o to, zda je možné to i bez pomocného počítače možné rozchodit na obyčejné SMART telce. I za cenu, že budu platit polatek, bude to pořád asi levnější.

tak podle mne, pokud bys informační obsah udělal formou videa a telka uměla smyčku, tak to můžeš z NASu přehrávat na SmartTV bez ničeho dalšího. Akorát nemůžeš měnit obsah, když panely běží a taky to na rozdíl od mnou zmíněné kombinace s RaspBerry samo nenaběhne ale musel bys to asi na každé TV zapnout.

co týče TV, tak jsem dostal přímo od ČT informaci, že pokud nechci platit, tak bych si musel nechat odborně demontovat tuner. Nelze provést svépomocí. U nás je samozřejmě stejný problém - jiným oddělením koupené TV a to bez konzultace s IT, TV signál na tom nikdy nebude, ale platit musíme ...

Ten poplatek není těžiště otázky. Buď TV za 22k s poplatkama, nebo srovnatelný panel za 36k. To dilema si vyřeším. Podstatné je, abych se nevrhal do digital signage a pak nezjistil, že to nepůjde, nebo půjde, ale za balík.

Ještě drobná připomínky, nejsem si jistý, že nebudete muset zároveň platit výpalné OSA a dalším mafiánským zlodějům za veřejnou produkci. To si zjistěte jako první.

Děkuji, to si zjistím.

Informace od CT jsou zjevne nespravne. Tuner staci samozrejme demontovat svepomoci, pote podepsat prislusne prohlaseni a je hotovo. CT v tomto pripade lze, protoze je to pro ni vyhodne.

Nejsem si jistý, že k tomu televizoru nemusí být příslušný papír s razítkem. Jinak pokud vím, ČT chce platit i za zcela evidentně nefunkční TV. A pokud vím, na žádné vaše prohlášení se nebere zřetel, prostě máte TV.

ČT chtít může a brát zřetel na co chce. Ale jediný kdo toto může rozhodnout je soud a ten by pravděpodobně dal na názor soudního znalce. A nedokážu si představit zprávu od soudního znalce, který by při konstatování, že tuner je mechanicky zničen/odstraněn současně tvrdil, že TV je schopna nadále přijímat přes pozemní vysílání. V tom by byla asi lepší klasická blbá televize bez SMART kravin, protože IPTV...

navíc pochybuju, že u současné elektroniky lze odstranit vestavěný tuner tak, aby šel později znovu namontovat. Spíš to tipuju na odvrtání, odstranění určitých součástek, což je s ohledem na způsob konstrukce a osazení prakticky nevratný proces.

Koncesionářské poplatky se platí i za zařízení schopné přijímat IPTV. Což je mimo jiné každé zařízení s podporou dekodingu videa a IP multicastu, tedy jakékoli windows se síťovou kartou a monitorem...

jo, ale hloupá televize s vykuchnutým tunerem to z logiky věci být nemůže. To je pak jen displej. A neříkej mi, že firmy platí koncesionářské poplatky za každý debilní kancl PC co má přístup na net.

Ne, za zařízení na IPTV se žádné koncesionářské poplatky neplatí. Platí se za televizi, a to ať je, nebo není schopná IPTV, a za rádio. Pokud máte nějaké jiné zdroje, dejte mi na ně prosím odkaz. Ale jsem si jistý, že žádný takový neexistuje.

Ano, můžete se soudit, a k soudu přinést znalecký posudek, který budete muset zaplatit. To je to oficiální razítko, o kterém mluvím. Do té doby po vás ČT bude poplatky vymáhat, a vy jste je povinen platit. A nečekejte, že byste vysoudil náklady na řízení. Vaše tvrzení o "nemožnosti příjmu" není nijak směroplatné, máte smůlu. Vedete silné řeči, ale taháte za značně kratší konec provazu, to si uvědomte. Já se této problematice celkem věnuji, a ujišťuji vás, že je to tak, jak říkám. Platí se za to, že máte televizi, jestli je provozuschopná, nebo ne, není rozhodující.

Kromě toho, právě končí vysílání v normě DVB-T. Myslíte si, že můžete jenom tak přestat platit koncesionářské poplatky, protože vaše zařízení není schopno přijímat DVB-T2? Zkuste to, a pak mi povězte, až se u vás zastaví exekutor.

Zkuste Xibo. Potřebujete stroj, na kterém poběží CMS server - správce obsahu. A dále budete potřebovat stroje, na kterých rozjedete playery - ty musí být u každého displeje. Jestli jste trochu zručnější, zvládnete si primitivní variantu naskriptovat i sám. Přípravíte si video smyčku, kterou někam vystavíte. Playery si pak sahají na to úložiště a pokud se soubor změnil, stáhnou ho a podstrčí VLC. Pokud to budete provozovat v homogenním prostředí (všechny diplseje mají stejné rozlišení), bude to fungovat skvěle. Pokud to provozujete na spolehlivé LANCe, varianta je i rstp stream.

Tohle vypadá nadějně, prozkoumám to. Nemáte zkušenost, jestli to funguje přímo s NEC MultiSync displayem? Podle popisu by měly nativně podporovat "digital signage".

Dost bych se divil. Digital signage není technologický standard, ale pojmenování funkce.

Tak ten panel NEC podporuje jen vlastni digital signage software a hlavně přes něj lze jen ovládat televizi, ne nahrávat obsah.

Možno MagicInfo od Samsungu

Takže jako proof of concept jsem nakocec vybral Screenly OSE, taky díky tomu, že jsem měl doma jedno nevyužite Raspbery 3. Funguje to dobře, žádné škubání, dokonce to umí stáhnout a nacachovat video z youtube. Jinak je Screenly OSE je jednoduchý software, nemá žádný centrální systém, každá instance je prostě lokální instance přímo na přehrávači. Placená verze screenly je už něco jiného, ale stojí 30 dolarů za měsíc na dvě obrazovky, což mi přijde v mojí situaci jako bitevní tank na vrabce. Xibo vypadá slušně, placená verze se dá koupit i jako old-style software "pay once - use forever" za celkem dobrou cenu, ale Xibo zas pro změnu oficiálně nepodporuje Rapsberry. Prozatím mi stačí ten Screenly, do budoucna se snažím se rozchodit Concerto signage, které je celé zdarma, vyvíjí ho Rensselaer Polytechnic Institute a komunita a je určené hlavně pro školy (což sice nejsme, ale nemáme k tomu daleko). Díky všem, za pomoc. Jinak, kdybyste někdo hledal, tak tohle je zajímavý seznam: https://www.sixteen-nine.net/2015/11/17/options-free-d...

hmm,tak jak na to koukám:https://en.wikipedia.org/wiki/Concerto_Signagetak je to přesně, jak jsem psal výše. Ta klientská část je jen webový prohlížeč, co zobrazuje "webovou stránku" s různým obsahem, který tam ty centrálně nějak "krmíš" a spravuješ.Nevím, jak moc náročný je ten jejich server, ale možná by to běhalo z normálního "kancl" desktopu s nainstalovaným Debianem.