Diagnostika HW počítače

Dobrý den,mám počítač, který z ničeho nic kleknul a teď potřebuji nějak otestovat, která komponenta způsobila to, že nejde vůbec zapnout. Zkoušel jsem následující - grafika by měla být ok, soudě jen z toho, že v ní je šťáva :D, vypálený slot RAM to též není - soudě podle toho, že po předělání do jiného slotu (1 RAM 4 sloty..) PC pořád nestartuje... Na MB svítí kontrolní dioda a to je tak asi všechno. Je vůbec nějak možné identifikovat problém? Třeba hodit pod napětí a projít zkoušečkou všechny komponenty? Vycházím z myšlenky, že pokud nejde vůbec zapnout, tak chyba v HDD či grafice nebude... To by aspoň něco udělal. Uvítám jakýkoli nápad.

Odpovědi na otázku

Pokud tomu nerozumis nestourej do toho a sezen nekoho kdo ano, respektive servis.

No ne že bych tomu nerozuměl, akorát neznám techniky diagnostiky HW toť vše

Pokud tomu nerozumite nestourejte se do toho. Ja PC cca rozumim a dokazu nektere problemy najit, ale taky se nesnazim opravit TV, pracku, lednicku ... . Nevim proc se u PC vsichni snazi do toho lezt a zkazit i to co se jeste neskazilo.

zdrejme zdroj

Nemusi, muze to byt deska. Nebo taky nic.

Metoda pokus-omyl je správná + trochu dedukce.Zaměř se na motherboard a zdroj.

Je to asi jediná možnost no.

Rozebrat a vyzkoušet každý díl zvlášť v jiném PC. Podle toho, co popisuješ, tak bych začal zdrojem a deskou.Pro začátek se podívej, zda to není třeba jen vadné tlačítko "ON". Vypoj ho a zkus to zapnout přímo spojením 2 pinů na desce šroubovákem. Které to jsou, máš napsané v manuálu.

Díky. Tlačítko ON jsem zkoušel jako první. V tom to není. Zní to jako krásně nabité odpoledne

Vetsina tvych zaveru je bohuzel mylna. Ale to nevadi. I s tim se da pracovat, pokud budes postupovat systematicky a logicky. (viz. ceska vlada a urednici). Nejcastejsi zavadou byva zdroj, ktery napaji cely komp (zivotnost byva kolem 5let). Dioda sviti, to znamena, ze pomocny zdroj produkuje nejake napeti. To nejake napeti (2-3Volty) mozna jeste staci pro LEDku, ale ne pro start MB. Musi byt 5V. Dalsim krokem je odpojeni vseho, krome napajeni (cokoliv muze zkratovat). Muzes vyjmout i RAM a grafiku. PC musi po zapnuti pipat (speaker recommended). Nekdy je vhodne znova usadit CPU a prepastovat chladic. Idealni je vyzkouset komponenty v jinem PC.

Ok, díky a upřímnost :D .. u té RAMky vycházím z předešlých zkušenosti, kdy po připojení USB rozbočovače do staršího PC to vypálilo slot a po předělání RAM do jiného slotu jel PC zase v pohodě.

Co to bylo za kram, ze pripojeni neceho do USB dokazalo spalit neco uplne nesouvisejiciho ?

Hodně starý krám. Ovšem nemyslím si, že by to až tak nesouviselo. Neříkej, že pokud do jednoho USB slotu zapojím USB rozbočovač řekněme o 4 USB a zapojím 4 flash pamětí, že si to z RAM nic nevezme...

???USB neni primo propojena s RAM. U Starych PC je USB projeno do jizniho mustku a RAM do severniho mustku. Pokud je USB proudove nechranene, tak to odpali jizni mustek. Jak se to mohlo dostat k RAM nechapu.

ja mám rozbočovač, z neho: rozbočovač, USB1, USB2 (flashky) a USB kamera. Na 2. rozbočovač LED svietidlo. A problém žiadny