» Poradna » Počítačové sítě

Diagnostika domácí sítě

Zdravím všechny, chtěl bych Vás poprosit o rady, jak by se prosím dala diagnostikovat domácí síť na výpadky, jak postupovat, abych zjistil, kde by mohl být problém. Důvod je následující: Mám optiku 100/100 od M-Softu. Optický kabel je napojen do jejich routeru, který převádí signál na metaliku. Z tohoto routeru jde jeden kabel přímo do TV a druhý jde do switche. Ze switche jdou pak jednotlivé větve různě po bytě a také do wifi routeru Ubiquity. A nyní k problému - potýkám se se sekáním IPTV na televizi (připojeno přes kabel) a také občas sekání internetových rádií na dvou zařízeních (jedno přes Wifi a druhé síťovým kabelem ze switche). Z IPTV jsem již vyzkoušel Telly a na základě sekání jsem jim vypověděl smlouvu. Nyní zkoušíme Skylink a k sekání občas dochází také. Zkoušel jsem nechat pingovat seznam.cz a výpadky téměř žádné, odezva do 15ms, testy rychlosti v době výpadků nebyly pod 80/80. Když jsem konzultoval problém s poskytovatelem IPTV, házeli vinu na M-Soft. Stejně tak naopak, jak typické... Nevím, jestli existují nějaké monitorovací nástroje, které by diagnostikovaly síť, nebo nějaký jiný způsob jak zjistit, kde může být zakopaný pes? Děkuji za rady

Odpovědi na otázku

Proč jsou v síti dva routry?

tv - odpoj switch, ak sa TV napravi musis testovat dalej, ak sa nenapravi, tak to je problem u poskytovatelaLAN - tam mozes vymenit len switch a kable, pripadne aj to ubiquiti wifi. Zariadenie na wifi ak pinguje bez problemov router, ale vypadava internet, tak znova je problem u poskytovatela.

Tak jsem od routeru odpojil zbytek sítě (teď jen přijímá optiku a jde pouze kabelem do TV) a zdá se, že zatím v pohodě... (od včerejška se ani jednou nesekla, ale nechci to zatím zakřiknout). No kdyby to tedy bylo čistě teoreticky tím, tak na co se pak zaměřit? Asi tedy hlavně na kabely (resp. konetory na koncích) a na switch? Pro lepší představu posílám schéma zapojení https://ibb.co/BND4yqL ... TV je přímo z routeru M-SOFTu proto, protože je optika vyvedena právě pod TV v obýváku, je tam tedy i router. Naopak swith je umístěn v rozvaděči bytu (cca 20m od routeru) a odtud opět rozvod do celého bytu.

ved tam nic nemas pripojene, nema ti tam co robit traffic. Odstran ten switch a nemiesto neho daj rovno ubiAP. Sleduj co robi, v tej scheme nemas controller, tak asi ho mas v PC.. Internetove radio neviem co je, aj to odpoj :)

k sekání docházelo i ve chvílích, kdy se síť ničím jiným nezatěžovala... controller nevím přesně co je.. to ubiAP zkusím tedy připojit napřímo ;)

to tvoje ubiquiti sa ovlada cez controller. Tento bol najlacnejsi, ale uz dlhodobo nieje dostupny https://datacomp.sk/ubiquiti-unifi-controller... namiesto toho sa da stiahnut aplikacia do windowsu, ktora ho zastupi, len to je spravene superJebnuto, jebnutejsie sa to uz ani neda

Když máš to Ubiquiti jedno, tak žádný controller nepotřebuješ, pro nastavení stačí použít mobilní appku. A jinak co se ti nelíbí na appce do win? Já ji mám na serveru jako jednu virtuálku a nemám s ní problém.

jo takhle, už rozumím.. jasně nastavuji ho přes windows appku

V routeru poskytovatele buď nastavit prioritizaci provozu IPTV a rádia, nebo ho přepnout do bridge režimu a řešit to na vlastním routeru. Nebude to sice ideální, ale rozhodně to pomůže.

Výpadky dokáže udělat i to, když omylem uděláš ve svojí vlastní síti smyčku. Struktura sítě má být strom. Jakmile kdekoli ve svojí sítí uděláš smyčku, tak se to může dělat problémy.

Zkus co nejvíc kabelů vypojit že switche i z routeru a testuj v síti jenom jedno zařízení naráz. Pokud jednotlivá zařízení budou fungovat v pohodě, tak máš možná jen bordel ve své vlastní kabeláži.

Smyčka neudělá výpadky, smyčka totálně odstaví síť (pokud nemáš switch co umí spanning tree protocol)

Ahoj všem, moc děkuji za reakce. Na doporučení od uživatele roob jsem od routeru odpojil zbytek sítě (teď jen přijímá optiku a jde pouze kabelem do TV) a zdá se, že zatím v pohodě... (od včerejška se ani jednou nesekla, ale nechci to zatím zakřiknout). No kdyby to tedy bylo čistě teoreticky tím, tak na co se pak zaměřit? Asi tedy hlavně na kabely (resp. konetory na koncích) a na switch? Pro lepší představu posílám schéma zapojení https://ibb.co/BND4yqL ... TV je přímo z routeru M-SOFTu proto, protože je optika vyvedena právě pod TV v obýváku, je tam tedy i router. Naopak swith je umístěn v rozvaděči bytu (cca 20m od routeru) a odtud opět rozvod do celého bytu.

Postupně připojovat jedno zařízení po druhém a zkoušet (tj asi nejdřív zapojit prázdný switch a potom postupně přidávat)

No a taky ten "druhý router" přepnout do režimu AP. Nevím proč by měl wifi AP routovat, když už v síti jeden router je.

Zkuste ještě příkaz PATHPING adresa

Co je to za switch? Jinak jsem se setkal s podobným chváním, když začal odcházet switch.

omlouvám se. už to vidím TL-SG108. nejsou špatné, ale je to jen spotřební zboží.