» Poradna » Počítačové sítě

DHCP v routeru X v každém AP

Ahoj, doporučili byste provozovat DHCP spíše "na začátku" LAN sítě ve VDSL modemu, nebo v každém jednotlivém access pointu? Pevné adresy by měly pouze ty AP, žádné jiné zařízení by se do sítě po kabelu nepřipojovalo.

Odpovědi na otázku

Jednoznačně jeden centrální DHCP pro celý segment, ve vícero by byl binec a obtížně řešitelné problémy.

V malých sítích není důvod provozovat záložní DHCP-server nebo více DHCP-serverů. Když klekne hlavní router, stejně nefunguje nic.V principu ale může být v jedné síti i několik DHCP-serverů. Je ale nutné zajistit: - aby každý DHCP-server měl vlastní address pool, který se nepřekrývá s address pooly ostatních DHCP serverů- aby každý DHCP-server přiděloval správnou výchozí bránu. To bývá problém u wifi-routerů, které se používají jako AP, protože ty umí jako výchozí bránu často přiřadit jenom samy sebe, což je špatně.Používá se to ale spíše v rozsáhlých sítích, při výpadku jednoho DHCP-serveru zaskočí jiné. Nevýhoda je, že potom například rezervaci IP-adresy pro MAC-adresu musíš dělat na více místech.

Pokud jsi tuto myslel na odpoved Ondrovi, tak ano, souhlasimPokud jsi to myslel obecne, tak ve vetsich sitich se to takhle neresi, mas jednu konfiguraci, ktera se synchronizuje pres servery a servery samozrejme vzajemne vi, jaky adresy jsou leasnuty

Odpověď byla i na tebe. Odpovídals "Jednoznačně jeden" a ono to až tak jednoznačné není. Pokud by měl router, switch a AP a klekl mu router, pořád by mu přiděloval adresy DHCP na tom AP a alespoň by mu jela částěčně komunikace na lokální síti (TV s NASem a podobně.)SoHo zařízení, o kterých je tady na poradně obvykle řeč, na nějakou synchronizaci nejsou zařízené, to byla poznámka spíše na tazatele, že když si jich udělá více, bude mít více strarostí.

Myslim ze to je vcelku jednoznacne, jeden centralni bude opravdu postacujici, mit dalsi, treba na AP by se separatnim rozsahem nedava smysl.

NAS má vždy pevnou IP adresu (pokud je rozumně nastavený), když se i TV dá pevná IP adresa, tak vždy budou spolu komunikovat.

Obecne centralne a na zacatku. o tom je zbytecne diskutovat.A VDSL modemrouter pouzivat jen jako tyoy VDSL modem, vse podstatne (PF, NAT, DHCP, QoS,.. cokoli je potreba) resit na nejakem slusnejsim routeru az za nim.