» Poradna » Počítačové sítě

DHCP a přidělování IP adres

Dobrý den,
provozuji doma bezdrátovou síť typu Ad-hoc. Na stolním PC mám internet který dále sdílím do netebooku apod. přes wifi. Potřeboval bych zařídit aby DHCP v PC přiděloval jednotlivým notebookům atd. stále stejné IP adresy třeba podle jejich MAC adres. Samozřejmě nejjednodušší řešení je ruční nastavení IP adresy v ntb, ale připojuji se s ním občas i do jiných sítí, takže musím toto nastavení stále přepínat. (doma ruční konfigurace, jinde automaticky) Nevíte někdo jak to udělat aby DHCP přiděloval jednotlivým zařízením stále stejné IP adresy?
děkuji

Odpovědi na otázku

obavam se, ze tohle windows neumi

v nastaveni DHCP servera je mozne zadat, na aku dobu ma konkretna MAC adresa 'lease' na IPcku, skus tuto hodnotu zvysit na maximum.

Vykasli se na ad-hoc a kup si nejakeje WiFi router, tam to lze nastavit bez problemu. Navic nebudes muset sdilet pripojeni pres PC.

x:
Možnosti přidělení IP adresy

IP adresa může být stanici přidělena několika způsoby:

Ruční nastavení
V tomto případě správce sítě nevyužívá DHCP serveru a konfiguraci jednotlivých stanic zapisuje jednotlivě přímo do konfigurace jednotlivých stanic.

Statická alokace
DHCP server obsahuje seznam MAC adres a k nim příslušným IP adres. Pokud je žádající stanice v seznamu, dostane vždy přidělenu stejnou pevně definovanou IP adresu.

Dynamická alokace
Správce sítě na DHCP serveru vymezí rozsah adres, které budou přidělovány stanicím, které nejsou registrovány. Časové omezení pronájmu IP adresy dovoluje DHCP serveru již nepoužívané adresy přidělovat jiným stanicím. Registrace dříve pronajatých IP adres umožňuje DHCP serveru při příštím pronájmu přidělit stejnou IP adresu.

Zajímá mě konkrétně ta "Statická alokace", ale vůbec netušim kde to nastavit

kohutisko: Bohužel netuším kde to nastavení DHCP najdu.

mel jse na mysli pridelovani podle mac, ne ze windows neumi pridelovat adresy :)

Myslim, ze pocnuc OS WinXP je v sietovych nastaveniach aj moznost alternativnej konfiguracie.
Prednost ma vseobecna konfiguracia pred alternativnou.
Vo vseobecnej si nastav na automaticke pridelenie DHCP serverom a v alternativnej si nastav pevne adresy domacej siete.
Takto sa pripojis jak v podnikovej sieti tak i v domacej. V domacej bude pripojenie trochu dlhsie trvat nakolko najprv sa bude hladat DHCP server.

no vida, uz je to taky let co jsem videl windows naposledy :)

Začínám věřit tomu,že to XP skutečně neumí... Nevíte o nějakém programu, kterým by se to dalo nějak "očůrat"?

wifi-ap nebo router s wifi, nektere ap umi byt dhcp serverem a vetsina z nich umi na dhcp smerovat, takze pokud dhcp bezi na routeru staci na ap nastavit na ktere adrese se dhcp server nachazi

Windows to opravdu neumí, nikdy na to nebyl a ani nebude.
Jak radí výše, nejpohodlnější je nastavit alternativní konfiguraci u tcpip.
Jinak na stolním pc/tam kde je net/ rozběhnout nějaký dhcp server pro win (např. DHCP Turbo by Weird Solutions, MagikDHCP,Tiny DHCP Server,nebo http://sourceforge.net/projects/dhcp-dns-server... /, hodně štěstí s hledáním a konfigurací )
Nebo použít nějakou proxynu, třeba docela pohodová je od Zlíňáků Lan 602, tuším pro 3-4pc je zadara.

netprofiles

Zalezi na moznosti DHCP servera. Jednou z volieb je rezervacia IP adries podla MAC