» Poradna » Počítačové sítě

Destination IP vs Source IP

Zdravím,prosím mohl by mi někdo vysvětlit pojmy destination IP a Source IP na routeru? Snažím se nastavit blokování P2P na routeru u nás doma. Díky

Odpovědi na otázku

Tento protokol využívá spousta užitečných aplikací, blokovat ho je blbost !

Děkuji ale na toto jsem se neptal

Source IP = Zdrojová IP - od kud jdou dataDestination IP = Cílová IP - kam jsou směrována data

Neumím si představit asi ten provoz jak to tam proudí.. Můj cíl je blokovat porty 6881-6889. Do destination IP tedy dám gateway? U mě to je 10.0.0.138 a source nechám prázdný? Protože zdrojových adres může u mě v síti být více ( můj PC, synův apod. )

Nikoli. Gateway není cíl, je to pouze průchozí bod, který předává pakety dále do internetu.Zablokuj Source IP 10.0.0.0/8 na těch požadovaných portech, Dest.IP 0.0.0.0 nebo nech prázdnou.Co se snažíš zablokovat? BitTorrent? Ten ale dokáže fungovat i na jiných portech.

A případně můžeš i v opačném směru zablokovat Dest. IP 10.0.0.0/8 na daných portech a Source IP nech prázdnou.

Super, děkuji za info.. Ano snažím se zablokovat přesně toto. Je nějaká možnost jak to blokovat na běžném routeru?

Ano zablokovat naprosto vše, a povolit jen odchozí komunikaci na porty 80 HTTP, 443 HTTPS, 143 IMAP, 993 IMAPS, 110 POP3, 995 POP3S, 25 SMTP, 465 SMTPS. Timto torrenty celkem dost omezíš, ale zablokovat to stejně nepůjde úplně. Pokud druhá strana bude mít pro torrenty nastavený, některý tento port, tak stejně bude možné přes torrent komunikovat. Ale myslím že to dostatečně omezíš a bude to fungovat. Trochu horší je, že s takovým internetem budeš moci na web, a poštu a konec. Třeba online hry si nezahraješ, torrent si nestáhneš, na ftp se nedostaneš atd. Tohle pak celkem useless internet.Na nějakou lepší detekci P2P a blokování to chce něco chytřejšího. Přitom odhalit P2P je celkem snadné, takový PC navazuje spousty spojení (cca stovky), a pokud k tomu ještě zatěžuje linku, tak je to jistý adept. Pak stačí najít ty hodnoty min počtu spojení a min rychlosti, kdy takového člověka označíš za P2P uživatele a začneš ho nějak omezovat.

LOL! A co když bude P2P provoz veden přes dalších 65535 dostupných portů?

Slusne p2p programy vedia fungovat aj cez ping, alebo cez port 53, najcastejsie ovsem cez port 80 a 443. Vyskusaj ich zablokovat. Uvidis co sa stane.

Blokovat 80 a 443 je trošku kravina. To se jasné

Ak chces blokovat p2p potrebujes zariadenie, ktore sa dokaze pozerat dovnutra kazdeho paketu. Normalne sa to vola ako funkcia "inspekcia paketov".

Tak. SPI = Stateful Packet InspectionZakazovani portu je nesmysl. Kazdy slusnejsi p2p program to obejde, u nekterych vsak jen v pripade, neni-li jeho uzivatel nouma.V domaci praxi se tohle ostatne resi jinak nez pres firewall. Netechnicky. ;o)

Na běžném routeru v podstatě nemáš šanci. Chtělo by to použít něco jako Zywall od Zyxelu, ten to zvládne.

nebo třeba nějakej mikrotik...

Ale i pak, když se v Torrent klientovi nastaví vynucené šifrování paketů, je výsledek blokování nejistý.