Deska Sabertooth Z77 + i5-3570k - po rozšíření paměti nezobrazí 16GB, pořád 8GB

Dobrý den,řeším takovou zvláštnost, spíš mě to vrtá v hlavě z principu ....- původní konfigurace - deska Sabertooth Z77 + i5-3570k + 2x4GB 1333 DDR3 - funguje- přikoupil jsme naprosto identický paměti - po rozšíření (2x2GB) -> v desce tedy 4x 4GB, ale na POST obrazovce vidět pouze 8GB. Ať paměti měním, jak měním ... v UEFI BIOSu je také vidět položka 8GB, ale pak v MENU je vidět, že jsou obsazené všechny 4x DIMM - každou paměť vidím. Když nechám nabootovat do Woken (x64), vidím samozřejmě jenom 8GB (používány 2 ze 4 bank), ale CPU-Z ukazuje 16GB Memory- pokud nechám pouze 2x2GB (klidně nové paměti) v jakých kolib bankách - funguje bez problémů na 8GB- dnes jsme na zkoušku přikoupil jiný 2x2GB 1600 DDR3 - úplně stejné chování - po obsazení všech 4 bank pouze 8GB, když tam nechám pouze 2x2GB, vidí normálně 4GBCo s tím? Zkoušel jsem BIOS update na poslední verzi, CMOS restart, MemOK! tlačítko, různé kombinace pamětí, různé nastavování v BIOSu - Auto/Manual... vždy maximálně 8GB.Štve mě to spíše z principu, poradí někdo ?BTW: mám tedy doma navíc 12GB DDR3, z čehož 8GB jsou v záruce .Díky moc.

Odpovědi na otázku

tie 2 nove samostatne idu? V starych doskach casto nejdu nove ramy..

ano, samostatně ty páry jedou bez problémů - jak původní 2x4GB, tak ty nové stejné 2x4GB, tak i ty nejnovější 2x2GB. Jak jsem psal, největší záhada, že BIOS vidí jenom 2x bank, ale i v CPU-Z je vidět, že jsou plné všechny 4 banky... nechápu,

skus 1 novu a 1 staru = spolu 2 do 2. a 4. slotu

to jsem také zkoušel - funguje, ale vždy pouze 8GB .. vyzkoušel jsem opravdu všechny kombinace ...

toz tak budes musiet skusit ine moduly, nie tie nove. Mali sme klienta co mal 4GB RAM a chcel 8, zhanali sme mu asi pol roka stare ramy, 4ta zafungovala

jj, proto jsem přikoupil úplně jiné (dokonce 1600) 2x2GB ... ale i tak místo 12GB se pořád zobrazí pouze 8GB (ať použiji původní 2x4GB nebo nové 2x4GB). Opravdu nechápu, hlavně, že 16GB je pak vidět v CPU-Z

V manualu je ta podpora pro 4 dimm radne derava, pak maji na strankach par updatu, ktere mozna kompatibilitu zlepsisli (nezkoumal jsem podrobne). Takze je mozne, ze je deska ponekud vybiravejsi. https://www.asus.com/us/Motherboards/SABERTOOT... https://www.asus.com/us/Motherboards/SABERTOOT... Krom toho je v nastaveni BIOSu moznost nektere sloty vypnout, ale ve vychozim nastaveni by mely jet vsechny 4. Pro jistotu si muzete zkontrolovat.

díky, díky ... ano, v default nastavení BIOSu jsou oba páry bank Enablovaný - jdou disablovat ...

Môžem len hodiť info, že na gigabyte Z77-D3H, i5-3470S chodí 4x4 GB GB RAM bez problémov od začiatku aj so starým neaktualizovaným BIOSom.

A já se taky přidám.Měl sis koupit pořádnou desku, a to Gigabyte GA-H77-DS3H - CPU i5-3470: zde obr.: https://ctrlv.cz/zU3P