Deska nepodporuje boot z pcie

čays, mam problem s mojí deskou GigaByte F2A88X-D3HP, že ta deska neumí bootovat z pcie slotu, dostal jsme darem superychlý ssd corsair mp500 120gb a je mi líto si místo něj koupit sata ssdečko, normal bych si koupil čtyřlinkovou převodku z pcie na m.2 ale jak nastavit aby se z toho dalo bootovat. Nrkde sem slysel že je potřeba nějak predelat bios. dik za rady))

Odpovědi na otázku

Nijak, potřebuješ jinou desku, která podporuje boot z PCIe.Nedávno jsem na toto narazil a byly dvě desky, které byly skoro stejné, ale v názvu měli jedno písmenko jinak a jedna deska uměla bootovat z PCIe a druhá nikoliv.čím se to přesně lišilo už nevím, ale bylo to myslím nějaké to písmenko na konci názvu za pomlčkou. Myslím že to bylo nějak takto (ale jistý si nejsem):GigaByte F2A88X-D3HP *Neumí boot z PCIeGigaByte F2A88X-D3H *Umí boot z PCIe(ten název jsem si teď vymyslel tak nevím zda jsem se trefil do existující desky a nebo ne, každopádně je to vymyšlené a ikdyž bych se trefil tak je možné že ta deska stejně neumí boot z PCIe)Pokud tedy tvoje deska neumí boot z PCIe tak je to tím že tam chybí nějaký propoj a nebo chip, díky tomu byla o 50Kč levnější a ty sis jí koupil a teď toho lituješ.

pokud nějak rozumíš anglicky:http://www.win-raid.com/t871f16-Guide-How-to-get-... Osobně jedu na ještě starším verku - Z77 a jako systémák Samsung SM951 v redukci v pcie 4x slotu. U takto dost nové desky nechápu nepodporu od výrobce, hlavně že tam je USB 3.1...

Tak si nainstalujte bootloader třeba na USB flash (nebo klidně CD :D ), a OS mějte na SSD. Sice se pak bez toho flashdisku v desce neobejdete, zato si můžete nechat stávající hardware, a celý OS bude tak svižný, jak má.

Tohle je celkem dobrý nápad. Já bych k tomu dodal že existují i flashky, které lze zapojit do interního headeru na desce. Viz např toto: http://www.ohgizmo.com/2007/05/29/pqi-vista-read... to má výhodu v tom že nemusíte mít viditelně zastrčenou flashku někde na počítači, ale může to být schované uvnitř. Na zavaděč bohatě stačí i ta 512MB velikost :)