Deska k procesoru ryzen 5 3600

DObrý den, mohl by mi někdo doporučit nějakou kvalitní základní desku k tomuto procesoru ? Uvažuji o těchtohttps://www.czc.cz/msi-b450-a-pro-max-amd-b4... https://www.czc.cz/msi-b450-gaming-plus-max-... https://www.czc.cz/msi-b450-tomahawk-max-amd...

Odpovědi na otázku

to si kup radsi ryzen 5 2600 k desce s B450, ja osobne bych bral r5 3600 jen s x570 a i ten r5 2600 bych bral radsi s x470

proč ?

bo je hloupej, tomahawk max je super deska, vpohode na ni jede i 3900X

Až ti shoří napájecí kaskáda, tak se budeš divit.Tomahawk max taky nemá kdovíjakou napájecí kaskádu, stačí googlit, ne jenom opakovat po ostatních, jaká to je super ZD.🙂

Pod 3600 je dostatečná.3800X a výše už bych do ní asi necpal.

Tak 3800X by měla být ještě OK, ale reagoval jsem na tu 3900X, tu už bych se asi nepokoušel do této ZD dávat.🙂

tomahawk max ma prave ze jednu z nejlepsich napajecich kaskad z 450kovejch desek

A to jsi zjistil kde?Dej link, kde jsi se to dozvěděl?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bL... Tohle by měl být původní link.Je pravda, že z B450 je to ta lepší deska.To ovšem nemění nic na tom, co jsem psal výše.Pro 3800X a výše bych už šel do X470.Jedna věc je to, že to ta deska nějak utáhne, druhá věc je to, že se při tom budou VRM smažit (respektive deska bude škrtit výkon procesoru).

z toho linku co uz sem nekdo stihl dat, uz ten link davam lidem nekolik mesicu protoze spoustu lidi vyhazuje za naprosto zbytecne a predrazene desky nebo vybiraj kramy se spatnou napajeci kaskadou atd

uvažuj o ASRock B450M PRO4... ušetříš a zbylý prachy dej do lepšího SSD

Souhlas mám ji taky, ta stačí klidně do 3800X OC.

S jednou AsRock 450 deskou sem se hodně natrápil, nechtěla pobrat správně R5 3600 - ukazovalo to hasunumero hodnoty (teploty byly fix, takt nesmysl, půlka údajů úplně mimo. Jejich podpora mi řekla, že to je v pořádku.. (bios a vše bylo aktuální). Takže deska šla do kouta a doteď mi tam leží.. Asus B450 (nevím teď z hlavy která přesně) jela na drc.. takže mě od AsRocku pro AMD nic nesmí přes práh domu..

Bral bych MSI B450 tomahawk max

Na te doske bezim uz pul roku a bez problemu, na rozdil od ASUS, kde v alze ani po aktualizaci BIOSu nedokazali spustit 3600. :Phttps://i.postimg.cc/RVN1NDc1/capture-02142020...

Taky bych doporucoval tomahawk.

Jsem dost překvapen. Tyto desky mi totiž geekové z czc doporučili a řekli, že mají velmi kvalitní napájení. Je smutné, že v dnešní době nejde ničemu věřit a každý z vás z chce akorát jen dostat prachy. Budu uvažovat o tom asrocku, ale o nich jsem zase četl, že to jsou poruchové desky. Pokud byste mi z vašich zkušeností mohli poslat pár kvalitních základních desek, byl bych moc vděční. Z přístupu czc jsem docela zklamán.

Asi bude lepší to tu pro vás uvést na pravou míru:1) CZC doporučili dobré desky v poměru cena/výkon. Pro R5 3600 naprosto OK. Ostatně ty desky mají naprosto stejnou napájecí kaskádu, důvod proč se spíše doporučuje MAX je spíše historický, kdy totiž ty levnější desky ještě nebyly. Je ale pravda, že Tomahawk má větší chladiče, takže je na tom trochu lépe, ale součástky napájecí kaskády jsou stejné. Je to krásně vidět zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bL... 2) Doporučené desky mají lepší napájecí kaskádu, než tady zmíněný ASrock, dále mají ještě jednu obří výhodu. Mají už nahraný bios, který podporuje Ryzen 3600 a rozšířený chip pro bios, kde se vejde více informací a není tedy nutné laborovat s tím, co běží na které verzi boiosu a co už oškubali, aby tam mohli dát podporu novějších CPU. Desky MAX na konci jsou tedy jistota!!! Lze samozřejmě ale použít i tu Asrock, nebo jiné, ale může tam být ten problém s biosem, kdy to R5 3600 nebude znát.3) Pokud chcete opravdu kvalitní desky se všemi vychytávkami a nejnovější technologií, tak je jediná možnost. Nějaká X570 (vyhnout se levným MSI - jsou na prd). Ty mají ještě daleko více posílené napájení, aby v nich mohla běžet i lepší CPU z řady 3000 (třeba 3800X, 3900X) úplně bez problémů. Oproti nim jsou napájecí kaskády na B450 chudý příbuzný. Pro CPU jako je R5 3600 je to ale už poměrně luxus a je tedy na zvážení, zda to člověk opravdu potřebuje. Řádně si za to totiž připlatíte. Na druhou stranu získáte větší konektivitu a deska již podporuje moderní PCIe 4.0 linky, na které lze dát opravdu rychlé M2 NVMe disky. Ve výsledku je to tedy rozhodnutí spíše o tom, zda budete někdy upgradovat nebo ne. Pokud víte, že v PC bude pořád jen R5 3600, tak klidně můžete jít do B450 desky s MAX na konci. Jedno rychlé NVMe SSD s linkami (pouze verze 3.0 - do teď standard) tam zapojit půjde a pojede plnou Ukázat celý příspěvek

Oprava:....důvod proč se spíše doporučuje TOMAHAWK je spíše ....

MSI desky mají extrémně dlouhý POST. Trvá déle, než naběhne systém téměř o 20s oproti ASROCK B450 PRO4, který bohatě dostačuje i pro osmijádra do 3800X (i když má trošku ochuzenou kaskádu) Tomahawk má výhodu v možnosti přehrání BIOSu fleshem nezapojené základní desky. Na druhou stranu Asrock nemá možnost "load line callibration" takže nelze taktovat úplně na kost. Ale v porovnání teploty mosfetů je na druhém místě za B450 tomahawk. Asrock hodně zlepšil kvalitu, nebál bych se ho.

tazatel se ptal na Ryzen 3600, pro ten je Asrock idealni - za tu cenu dobra deska a uz jsem jich par koupil (nebo i jedna z desek ktery psal).A ta zbytecna OT diskuze kolem ktera v podstate zajima jen ty diskutujici..

Zapínáš PC 10x denně, že je 20s podstatných ?

To asi ne, ale spousta lidí si kvůli rychlému postu pořizuje SSD. A pak si koupí MSI kterým to úplně zabijí.

... tak na rychlejší spuštění a hlavně zůstane "rozdělaná práce" je přeci tzv. hibernace a nebo okamžité! uspání /uloženo v RAM/ a start je okamžitý /žádný POST neprobíhá/ ...

Nevím jak moc je to problém, ale vím, že na to jsou v nových biosech opravy, které to mají urychlit. A není to problém jen MSI a B450, ale tuhle se tu řešil někdo s ASUS X570 deskou, kde si na dlouhý post taky stěžoval. Nakonec nahrál jeden z posledních biosů, kde byla oprava pro zrychlení a psal, že se to zlepšilo, byť úplně dokonalé to prý nebylo.Je otázka, zda je to problém desek, nebo toho, že to nikdo neřešil/nemusel řešit a nyní se na to přišlo díky tomu, že bios je hodně veliký, protože se strašně dlouho drží kompatibilita. Takže je prostě možné, že dříve ten problém nebyl znatelný a nyní, kdy je toho hodně už to nutí programátory řešit potíže, které dříve nemusel. Ale to jen spekuluji.

"...geekové z czc..." Hezké označení podavačů Mallu. Nedávno se mi takový snažil vnutit k CPU jakousi prodlouženou "záruku". Co kdyby se procesor porouchal, že?

Vůbec ty houoaky tady neposlouchej.... Vem co chceš je to úplně jedno...ono si všichni myslí že s tím budeš laborovat a taktovat......no bohužel jim nedochází že člověk který se ptá na desku je amatér a pojede defakto stylem zapojíme a uvidíme

ja se za amatera po tech letech uz nepovazuju a taky kdyz koupim desku tak ne abych na ni neco laboroval, taktoval nebo se na ni dival jak ma pekny brutalni pruhy a chladice chipsetu. Proste to slozim a par let pouzivam, pak prodam a vymenim za lepsi. Tyhle teorie vecnejch diskuteru jak tam nekdo kdo nevi ktera bije bude za rok davat Ryzen 3900x me fakt pobavej

nerad kdyz vis prd, desky s horsi napajeci kastadou se prehrivaj a pak podtaktovavaj procesor, jestli v budoucnu koupi lepsi procak tak muze dost litovat jdyz veme spatnou desku, tomahawk max je proste topova desksa a je proverena

Když vezme teď desku za polovinu, tak může vzít příště s nový procesorem i novou desku za polovinu, a bude mít nové všechno za stejnou cenu. Ono to nemusí vydržet 10 let, a většinou to ani nikdo nepotřebuje.

Co meles s kaskádou a taktování...ok nebude mu to dělat maximální boost ale bude o nějakych 50Mhz níže....navíc problémy s takty v BIOSu jsou na víně staršího BIOSu AGeSa 1.0.0.1A...A pokud je to tak že borec to netaktuje a deska má v CPU listů podporu ryzen 3900X tak to prostě pojede..... Navíc MSI mají všeobecné jedny z nejlepších desek a rozdílu jsou hlavně v rozhraní a ne v napájecí kaskade..

Jistě.Stejně jako předtím měly některé AMD AM3 desky v support list podporu FX 9590 ...A pod tím malou poznámku, že se jim s ním taky možná deska usmaží ....Ale koho by nějaké napájení zajímalo ...Kdo by taky kupoval desku, která má v support listu podporu dvou nejslabších procesorů v dané generaci, tak se tam prostě napíšou všechny, vypadá to lépe kromě nedostatečného napájení tam žádné jiné technologické překážky nejsou. Výrobce předpokládá, že uživatel, který si skládá PC sám, snad není takový dement, aby pod procesor se 105W TDP (155W reálně) v ceně 500 USD nacpal desku za 40 USD, která je už z logiky věci naprosto nevhodná a nedokáže využít možnosti toho procesoru.

Neradno používat termity, které neznáš. Slovo: "amatér" znamená něco jiného, než se vůbec domníváš.

Zdravim nebrat kupil som ryzen 5 3400g a na chipsete B450 nefungoval lebo ho nepodporuje az po flashi biosu ktory mi niekto nevedel spravit iba dat stary procesor isiel som do X570 a bez problemov

proto je treba tomahawk max vybavejen updatem biosu bez procesoru prez flashku

Co to je za argument? Vsude v obchodech ti aktualizují BIOS...a měli by ti prodat desku s aktuálním BIOSem...

Já mám ASUS PRIME X570-P a jsem maximálně spokojený. Deska je stabilní, zvuk je super. Mám v plánu časem upgradovat procesor z 3600 na 3900.

Ke stejnému procesoru mám MSI Tomahawk MAX a všechno zatím funguje jak má.

tahle je asi nejlepší za dobrý peníz, lepší než B čipset:https://www.czc.cz/asus-prime-x370-a-amd-x37...