Deska bez biosu

Zdravím, našel jsem na netu inzerát z nabídkou dvou desek (ABIT, MSI). Podle popisu mají být funkční, nicméně na obrázku jsem si všiml, že oběma chybí šváb s biosem. Řekl bych, že v tomto stavu asi nenaběhnou, nebo ano? Jedná se o starší modely, takže bych tam druhý bios neočekával.

Odpovědi na otázku

Jestli se jedná o moderní desky a ty fotografie nejsou úplně podrobné, tak může být bios jen takový malý švábeček 3x3 mm s pár vývody a ten se občas hledá otížně i s deskou v ruce. Třeba moje MSI 870A-G54 to tak má...nejlepší bude najít si fota na stránkách výrobce a porovnat. Jestli je vidět prázdná patice, tak je to jasné.

Aha teď jsem si všiml že píšeš o starších deskách...no bez biosu ani ránu a náhradní asi budeš těžko shánět. Nicméně, je na nich vidět ta prázdná patice ? pořád ten bios může být jako čip rovnou na desce..

Je to tak, na deskách patice jsou, ale prázdné.

A víš naprosto jistě, že v té patici má být (E)EPROM nebo FLASH s BIOSem? Desky bývají dělané univerzálně pro více typů desek, bývají na nich neosazené místa a někdy i volné patice.

Jak jsem psal výše, nejjistější by bylo zjistit typ desky, pokud není uveden v inzerátu, bude nejspíš vidět nápis přímo na desce a porovnat s obrázkem u výrobce.
Teoreticky je i možnost čipy sehnat a nechat do nich naflashovat bios, ale pokud nemáš známého co to umí, tak bych tuhle cestu asi vynechal protože to bude stát nějaký čas a asi i víc peněz než ty desky mají hodnotu.
A nebo rovnou přihraj odkaz na ty fota u inzerátu.

Nic ve zlém, jen sleduju moderní výrazy...každému integráku říkat čip (čip je to stříbrné křemíkové uvnitř jakékoli polodičové součástky, i třeba diody...), naprogramování E(EPROM) / Flash říkat flashování...v hantýrce se říkalo vypálení. Na práci s těmito paměťmi jsou programátory, takové malé šikovné krabičky, EPROM - Erasable PROGRAMABLE Read-Only Memory...

Vlastně ne jen křemíkové, LED diody nemají křemíkový čip, ale taky je to čip. Jinak souhlas s kolegou, nebylo by špatné uvést typ desky, fotku, odkaz...možná že ta patice je prostě jen volná patice, připravená pro jiný podtyp desky.

Ano, starsi MB mely BIOSy v patici a daly se vyloupnout. Pokud jsi mel 2 stejne, bylo jednoduche ozivit i druhy MB. Staci spustit flash program a tesne pred palenim svaby prohodit a pak palnout BIOS. Neni to na aukru? Tam casto nebyvaji realne foto a prodejci nekdy zamerne lzou. Na reklamace pak nereaguji. Staci si pak jen projit jejich hodnoceni a je jasno.