Dell Latitude E4300 - P9300 a Windows 8

Zdravím přátelé. Nemáte někdo tento notebook a na něm nainstalovány Windows 8 ( 8.1 )? Podpora na jejich stránkách pro ně sice není, ale na YT jsem viděl clip, kde na něm W8.1 normálně fungují, takže bych se rád zeptal zda-li má někdo s tímto zkušenost. Děkuji za případnou odpověď.

Odpovědi na otázku

Hardwarově to zvládne určitě, protože Win 8 jsou ještě méně náročné než Win 7 a Vista. Ohledně ovladačů si nejsem jistý. Na stránkách Dellu asi nebudou, ale kdyby ses podíval přímo na stránky výrobce té komponenty, tak bys možná měl štěstí.Spoustu ovladačů už taky bude integrovaných v jádru Win 8. Minimálně chipset a při troše štěstí i síťovka.Jakou přesně máš konfiguraci?

Konfigurace ja takováto :Procesor Intel Core 2 Duo P9300 2×2,26GHz4GB DDR3 RAM!500GB HDD SATA!Grafika karta Intel GMA4500MHD!LED LCD 13,3"DVD-RW vypalovačka1x USB s PowerShare1x USB/eSATA1x VGA1x RJ-451x Sluchátka/reproduktory1x Mikrofon1x dokovací konektor (E-Port, E-Port Plus)1x Čtečka paměťových karet SD/MMC1x Express Card 34 mmA chipset by tam měl být Mobile Intel® GS45 Express Chipset. Bohužel to teď nezjistím přesně, nemám ho po ruce, ale podle stránek výrobce by to tak být mělo.

Ovladače chipsetu by měly být v jádře. Powershare není věcí OS, to se nastavuje v SETUPu.Ovladače pro dokovací stanici se mi ne Dellu vždycky nainstalovaly samy. Pro mikrofon snad půjde použít obecný driver, pro kameru snad taky. U Firewire si nejsem jistý, obecný driver snad půjde.Síťovku zjisti.Jediný problém by mohl být s ovladačem grafiky.

Super, díky za info, pohledám. No a když to nepůjde, nebo to bude nějak lagovat, tak tam nechám ty původní W7, na ty drivery jsou. Ono, mám dojem že na tom stejně pojede Linux, ale co kdyby, díky

Drivery čipsetu a grafiky vezmi ze stránky Intelu, čtečka karet, zvukovka atd. půjde v režimu kompatibility z ovladačů pro Vista. Nedávno jsem instaloval Windows 8.1 with Update na Dell D610 s Pentium M 2,13 GHz.

Díky za tip, určitě se o to pokusím a dám vědět jak to dopadlo, snad to pomůže někomu i v budoucnu. Mimochodem, znáš ten lapptop? Nějaký osobní názor na tento stroj? Já vím že to není žádná funglovka, ale přijde mi jako dobře udělaný, HW silný a spolehlivý stroj.

Poctivá mašinka od Dellu. Sice by sis s novými modely polepšil, ale tento ti taky dobře poslouží.

Mám to brát tak, že DELL ještě i dneska dělá stroje, které nejsou v duchu "plasťák s výdrží záruční doby a pak sbohem" za racionální peníze?

Nejnižší řady notebooků jsou šunt u všech výrobků - tohle ale byla střední třída.

"Mám to brát tak, že DELL ještě i dneska dělá stroje, které nejsou v duchu "plasťák s výdrží záruční doby a pak sbohem" za racionální peníze?"Bohužel, Dell zůstal jediný, kdo dělá kvalitní notebooky. Ale musíš se dívat na modely Latitude E5xxx a výše. Latitude 3xxx jsou příšerné.Inspirony a Vostra jsou opravdu nic moc. Inspirony se dělají i z vyšších sérií, ale to je taky nic moc.No a pak tu máme řadu XPS, která je na tom mechanicky slušně, ale v Dellu to dodrbali tím, Že tam nacpali multimediální "features". Dle mého je lepší Latitude E7440. Jenom musí člověk oželet silnější grafiku.Na stejném šasi jako nový XPS 15 staví i Precision M3800. Jediný rozdíl je v tom, že Precison nemá GeForce, ale Quadro. Jinak mi přijde dementní, že 15.6" nemá numerickou klávesnici.Takto dementně to měl celou dobu ThinkPad. A teď, když je konečně napadlo tam tu numeriku dát, tak jsou ThinkPady tak zprasené, že se tomu ani nedá říkat pracovní notebook. Je to někde na půli cesty mezi multimediálním notebookem a pracovním notebookem.A pak má ještě Dell nejvyšší řadu - Precision M4800 a M6800, což jsou naprosto skvělé stroje. O něco bytelnější než Latitude, ale také dost velké a těžké.M4800 má 15.6" displej, ale celkové rozměry se spíše podobají 17.3" notebooku.

Jo, jasně, absence numerické klávesnice už dnes působí trošku komicky, ale já jsem zvyklý Hlavně tedy nemáím na notebook žádné extremní požadavky, měl by to být prostě "přenosný kancl", běžně používaný bez obav že se mi to v "ruksaku" pokroutí a že už "neotevřu víko" Žádné multimediální alotria s tím nemíním vyvádět

Mám pocit, že má jádro notebooku z jednoho kusu hořčíku obaleného plastem (jako D610), Dell 620 nebo 630 (teď nevím) a některé notebooky od IBM měly celé z hořčíku. Takže je relativně lehký (na dobu vzniku) a odolný. Jen má horší pozorovací úhly. Na druhou stranu už má SATA a není omezený adresováním na maximální velikost disku 137 GiB. Navíc má ICH9, takže nebude problém u SSD s trimem.Pokud by ti nestačil procesor, tak za pár šupů koupíš na eBay vyšší model - prohledej si specifikace a manuály nejvybavenější verze - ale nepřekroč při výběru TDP.Taky mám pocit, že nenabíjí akumulátory na maximální napětí, takže baterka má sice trošku nižší kapacitu, než uvádí, ale zase vydrží více cyklů (pokud má články Sanyo, Panasonic, Samsung, LG... tak klidně může vydržet i 10 let).

Ano, ty IBM z hořšíkových slitin znám, to byly hodně vděčné a odolné ( a pochopitelně drahé ) stroje, ale taky je pravda, že běhají do dneška i přes nepoměrně hrubší zacházení, než ty tradiční plasťáky. Vím že klusi co dělají sítě s tím běhají po stavbách, po půdách, kam to položí tam to najdou, známky opotřebovanosti tam sice jsou, ale - pořád to hrčí SSD do toho namontovat jde ( tedy do toho DELLu, to už jsem zjistil a dokonce, do jakési speci "redukce" která se zasune místo mechaniky lze nacpat i druhý HDD, ale to jen tak na okraj. Díky za info.

A nemá ten Dell třeba mSATA slot? Pak bys mohl dát SSD tam.