» Poradna » Notebooky

Dell latitude 5411 lepší větrák

Zdravím,koupil jsem notebook Dell latitude 5411, přepastoval, vyčistil od prachu, ale větrák nestíhá chladit.Nevím jestli je problém v procesoru (nadměrné přehřívání) nebo ve větráku (nestíhá odvádět teplo).Jedná se o procesor: Intel Core i7-10850HNotebook je sice rok starý, ale koupil jsem ho bohužel bez záručního listu.Nejdříve jsem si při používání všiml, že je dost horký, postupem času, když se do noteoboku dostane trocha prachu tak se přehřívání rapidně zhorší a začne chrčet zvuk a začne blbnout touchpad. Po schládnutí je zvuk i touchpad zase ok.Stáhl jsem si nějaký benchmark program a spustil na studeném notebooku vytížení na 100% a jde vidět, že procesor nejdřív frčí na 3.6GHz a postupně jak se notebook zahřívá se frekvence sníží až na 2.6 GHz. A tohle se děje ikdyž je notebook vyčištěný od prachu. Takže vlastně už od výroby nestíhá chladit a nemůžu využít jeho plný výkon.Na internetu jsem pak dohledal článek, že si někde tenhle notebook koupil taky a taky se mu přehříval, bohužel už nenapsal zda to nějak vyřešil.Nemáte někdo zkušenosti jak problém minimalizovat? Mám chladící podložku, která sice pomůže, ale někdy jsem na cestách a tam sebou podložku netahám.Nevíte jestli se dá koupit třeba nějaký výkonější větrák, spodní kryt který má víc větracích otvorů nebo něco jiného?Díky za rady

Odpovědi na otázku

Notebook Dell, pokud není kradený, tak jej můžeš reklamovat v Dell servisu, pokud je ještě v záruce z továrny.To, že se notebook neuchladí na dlouhodobý běh pod zátěží, je naprosto standardní chování notebooků, jejich chlazení je většinou koncipováno to, aby jel většinu času v malé zátěži, a zvládal výkonnostní špičky a neupekl se.

Tazatel se v ntbku už hrabal viz. "koupil jsem notebook Dell latitude 5411, přepastoval, vyčistil od prachu, ale větrák nestíhá chladit."takže reklamaci asi neuznají.

on tam ma 3 roky NBD, takze za skusku nic neda. Ked niekto predava rocny notebook s relativne vykonnym procesorom, tak to je posledne co chces kupit.

Problem bud sposobil tym, ze sa v NTB hrabal, alebo nedostatocne vycistil radiator pasivu. Ale reklamacia mu moze prejst, ked preslo to co urobil kolega pracovnemu Dell XPS a pritom to pri nahlasovani nijako netajil, proste kapl bozskou.

nijak neporušil záruční podmínky, takže žádný problém.Spravuji "flotilu" cirka 50ks Dellů a tu a tam řeším různé problémy. Nemají problém s prohazováním pamětí, SSD, baterek, vyčištění větráku včetně jeho nového usazení.

Zajímavé, tohle je můj šestý notebook a ty předchozí fungovaly v pohodě ikdyz jsem tam hral hry.

To je důsledek tlaku AMD v posledních pár letech - Intel tlačí CPU na naprosté fyzické limity, ty pak hřejou jak přímotop a nedá se to rozumně uchladit.

toto je kancelarsky notebook na word, excel, emaily a internet, nie na hry.

To je možná ten problém, že je to kancl noťas, ale má tam CPU, co se dává i do herního a ten herní má 100% lepší chlazení, navíc intel 10gen je naprostá tragédie co se teplot týče.... tam prostě ať dáš cokoliv, bude to málo, bys musel přidat heatpipe a celkově předělat chladič, to se opravdu nevyplatí.

Nejde srovnávat různé notebooky a různé generace. V každé jsou notebooky OK, anebo nějak s konstrukčním nedostatkem.

zkus nainstalovat nejnovejsi windows,maji velmi dobry power managment

Používám Linux

To je tak hodne vladneho rozhonutia, namiesto systemeho riesenia podame valium na utlmenie.

Ten notes se ti přehřívá při používání jakých aplikací? Co na tom běží za distribuci?Latitude není herní stroj, je to spíš business řada, tak je dost podstatné, k čemu ho používáš.

Ono stačí když si pustím nějaké 4k video na YouTube a po 10 minutách už je to zahřáté tak že začne chchrčet zvuk.

Jinak to používám na vývoj a distribuce mx Linux.

imho s tim nic neudelas… myslim, ze tuten (nebo hodne podobnej model) mam v praci a NB fouka a huci porad, ostatni kolegove to maji stejneuplne stejne se choval i predchozi NB, co byl z roku 2016/2017…vykon tech NB neni spatnej, ale prijde mi, ze jsou vhodny spis pro lehkou kancelarskou praci a ne pro vyvoj, kdy bezne spoustim lokalne nekolik serveru a tak podobne a v zavislosti na charakteru konkretni cinnosti vytizim CPU toho NB na 100 % bez problemu na desitky minut…

notebook je v záruce, neměl si se v tom sám hrabat když tomu nerozumíš.To že nemáš záruční list nevadí (nic takového už se stejně nedává) - zavoláš na Dell a objednáš reklamaci na service tag který máš dole. Drtuhý den přijede technik a závadu opraví. Samozřejmě když je NTB kradený a majitel to nahlásí Dellu tak nepřijede na opravu technik, ale rovnou policie. Ale tak snad bys nekupoval kradené věci ne ??

aha, takže jsem koupil kradený notebook, nerozumím vyčištění prachu a přepastování... díky za radu

Vztekat se můžeš jak chceš. Ale buď je ten notebook kradený nebo Ty jsi ťulpas, co se hrabe v notebooku, který je zjevně v záruce a není problém ji uplatnit.

Ono je to zřejmě stejně jedno, jelikož tohle je standardní chování notebooků viz příspěvek výše. Takže není co reklamovat

Tak pokud projdeš recenze, tak u tohoto notebooku je teplota kolem 95-98°C naprosto běžná, a mizerně dimenzované chlazení je uváděno jako poměrně velký nedostatek.Ostatně on se ho předchozí majitel určitě nezbavoval pro nic za nic.

Jo to bohužel sedí

Potvrzuju prehrivani u latitude 5510 s core i5 9300H. Staci chvili zatizit cpu a to dosahne limitni teploty, snizuje vykon a jenom drzet prsty na klavesnici (v okoli kde je cpu) je hodne neprijemne.

Taky potrebuju stroj na vyvoj se slusnym vykonem, integrovanou grafikou (hry nehraju), rozumne prenosny.

Imho se vylucuje a nelze mit vsechny 3 body
- vykonny, dobre resene chlazeni
- dobre prenosny (ne tezka "herni" obluda s 300w tvarnici misto adapteru a "kurvitkem"v podobe dedikovane grafiky)
- rozumna cena (tak do 40 000)

Developeri jsou preci jen maly trh. Kdyz uz se dela vykon, tak pro hrace (a tomu odpovida typ stroje). Rozumne masiny existuji, ale nesplnuji bod 3 ??

Tak celkem nebývají problémy s notebooky s úspornějšími procesory s označením U, jak Intely, tak ještě lépe s AMD Ryzeny. Např. Elitebooky od HP. Sice se také hřejí, ale ne tak moc. A výkon je dnes slušný, ne o tolik nižší, než u H. Ale že výrobci strkají do těch žiletek i H procesory, tak to nechápu, tam ten výkon navíc prostě nemají šanci ukázat.

Proto velke korporaty zacaly ve velkem vyvojarum dvat nove Macbooky Pro. Ale pro spoustu lidi staci i pasivne chazeny air. V mnoha vyvojovych tascich predci vsechny x86

Ano, ty procesory jsou povedené. I ta první generace M1 - hrál jsem si chvíli s mac mini a výkon byl skvělý. Z různých důvodů ale musím mít Windows.

Netěží ti někdo vzdáleně bitcoiny?

Připadá mi že ho zatěžuje nějaký zbytečný program.. u Dellu přeci nepošlou do prodeje něco takového.Přeinstalovat dokonale disk, pokud není nový je základ.

Že Dell nepošle něco takového? Ehm, poslal i horší.

Ak Ti vo vstavanej diagnostike, (pri zapnutí klikať F2, vybrať diagnostics, spúšťať pri pripojenom adaptéri) vyhlási chybu, ktorá sa týka prehrievania,môže byť vadná heatpipe, už som sa stým stretol. Ak prejdú testy, HW je pre Dell v poriadku a nič s tým neurobíš...