» Poradna » Notebooky

Dell Inspiron vs. Lenovo IdeaPad vs. Lenovo ThinkPad

Zdravím, chtěl bych se zeptat se zde zmíněných řad notebooků, ke kterému jsou nejlevnější náhradní originální díly ( hlavně baterie )? A pak také na kvalitu zpracování? A kvalitu (/ zkušenosti se ) servisu? Zde přidávám už konkrétní modelyhttps://www.czc.cz/dell-inspiron-15-5570-mod... https://www.mall.cz/notebooky/lenovo-v330-15i... https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-e580-cern...

Odpovědi na otázku

Já jsem si před pár týdny koupil Dell Inspiron 7773. Známý zase Lenovo ThinkPad. Já bych řekl, že ThinkPad je lepší. Používá jej americká armáda i NASA. Měl by splňovat, jestli se nepletu 13 požadavků americké armády (nárazuvzdornost, prachuvzdornost atd...). Dell má vzhledem k výbavě docela nízkou pořizovací cenu. Totéž např. od HP by bylo dražší. Ale vykompenzuje si to na prodeji náhradních dílů. Takže já myslím, že nejdražší náhradní díly má Dell, pak by asi bylo Lenovo ThinkPad a pak to třetí Lenovo (zřejmě nejde o IdeaPad). Servis (zákaznckou podporu) má Dell naprosto fenomenální a bezkonkurenční. Jen žasnu, když tam zavolám. Je to opravdu radost tam volat :) Oproti tomu Lenovo má podporu o ničem. Nedávno jsem jí potřeboval a nemají ani telefonní linku. Jen chat, jehož okno se otevřelo za prohlížečem, což jsem nevěděl. Když jsem to po pár minutách zjistil, slečna už byla odhlášená. Tak jsem se s ní pak znovu spojil, ale stejně mi nepomohla. Prostě podpora Dellu o mnoho převyšuje "podporu" Lenovo. Dell i ThinkPad mají výborné zpracování a záleží na tvých preferencích. (TPM, oddělení F klávesy, zahnutý enter atd ...). Uvedené konkrétní modely neznám, ale v této cenové kategorie mi přijdou Dell i ThinkPad v pohodě.

Děkuji za komentář, snad se někdo ještě přidá.

Já bych akorát dodal, že Dell má podporu sice dobrou, ale pozáruční servis je prostě krvavě drahý. Místo výměny MB je lepší koupit nový NTB. Měl a mám 3 Delly Precisiony. Jeden umrel uplne, druhý jsem ještě v záruční době několikrát reklamoval - servisoval - proběhlo několik oprav, ale zhruba rok po konci záruky odešel MB. Sehnat náhradní nový MB se snad ani nedá nebo stojí skoro stejně jako celý stejný repasovaný NTB. Za rozumnou cenu se dají pořídit bud reflow desky nebo pouzitý díl o kterém se neví v jakém je stavu. Jsou firmy, co dělají reflow MB, jenže jelikož se jedná o NTB, což je už z podstaty své konstrukce problém sám o sobě, musí to být provedeno odborně. A to málokterá opravna dělá, takže důsledek je takový, že po nějaké době opět dojde k poruše. Prostě, základ jsou nové náhradní díly a to Dell neumí.Za mě tedy vyber notebook a pak koukni, zda jsou k dispozici nové náhradní díly a za rozumnou cenu.Po mé zkušenosti s NTB bych je používal jen na kancelářskou práci a internet, takže s integrovanou grafikou a bez Widlousů.O ThinkPadu se píše jako o držáku.

Já bych akorát dodal, že Dell má podporu sice dobrou, ale pozáruční servis je prostě krvavě drahý.Proto jsem taky psal, že nejdražší náhradní díly má Dell. Taky jsem psal, že má relativně nízkou pořizovací cenu. Potřebuje to tedy někdy logicky nahnat zpět, že? Takže je to přesně tak jak píšeš a tak jsem to taky myslel :)

U thinkpadu bacha - nezaměňovat pověstnou kvalitu a výdrž řady T s obyčejnou řadou E, která se tak snaží jen vypadat!

No říkal jsem si, že ta cena je nějak nízká. Ten známý, kterého jsem zmínil si koupil uhlopříčku snad kolem 13 cm a stálo to (ThinkPad) kolem 40k.

Hodně těžko radit, nechtěl bych ani jedno. Dell Inspiron - levná řada Dellu, nijak nevybočuje z průměru levných NTB, akorát je dražší kvůli logu Dell. Lenovo můžu za poslední roky porovnat - obecně šly dle mého hrozně dolů, Ideapad je šrot alá levné Acer/Asus, Thinkpad už těží jen z jména a pokud by už nějaký stál za hřích, brát řadu T nebo X (menší). Vyhnout se řadě Edge nebo E, od Ideapadů se to liší jen nápisem a velikostí, takže opět špatná volba. Doby, kdy Thinkpad znamenalo rollcage a notebook otevřený na 180 stupňů se dal chytit za roh displeje a mávat s ním, aniž by se mu cokoli stalo, už jsou dávno pryč. Cena baterie je podružná věc, většina těch krámů se potřeby druhé baterie bohužel ani nedožije (díky moc, RoHS!). Mně se osvědčil princip "koupit levný šrot a před koncem záruky vyreklamovat (vrácení peněz), nebo prodat a jít koupit další levný šrot". Dělám to tak u většiny lidí, u kterých nechci řešit problémy typu "půjde to spravit?". Sám mám stařičké Lenovo x201 jako otloukánka, stála asi jako basa piva, dostala SSD disk a 8GB RAM z domácích zásob a jako přenosný počítač mi naprosto stačí. Na domácí použití to samo není.

Inspiron je levná řada Dellu? Můj stál 37k.https://notebooky.heureka.cz/dell-inspiron-7773-64245/...

No...jak bych vam to tak vysvetlil. Samozrejme si muzete koupit Fabii za 800 tisic. Bude mit kozene sedacky, motor mozna i se ctyrmi valci, tri prdoele asistentu a nejspis i dvouletou konektivitu na Facebook pres satelit v cene. Ale nic to nemeni na tom, ze je to porad jen blba Fabie. Minimalne pokud v tom vyrobce nezacal delat bordel, ze by nektere Superby buhviproc zacal prodavat jako Fabie. A zhruba takhle je to s radami Inspiron, Ideapad, Pavillion, Amilo atd.

Pak by se spíše mělo psát o předraženém šmejdu, když ve skutečnosti nejde o cenu, ale jakou kvalitu člověk dostane...

Já jsem s ním zatím spokojen, ale musím uznat, že jej mám jen krátce.Nic ve zlém, ale já bych si v životě nekoupil Jablko

Omlouvám se, nepodíval jsem se na zařízení, ale jen prohlížeč. V tom případě nemá má poznámka smysl.

Androidi Chrome je detekovan jako Safari. Nevim proc. Jinak stare levne Lenovo P1 jablko bych si taky nekoupil, proste to pro me tu cenu nema.

Ještě bych dodal, že potřebuji notebook na 3 roky bakalářského studia IT, popřípadě dalších dvou let Ing studia. To by ten levný thinkpad mohl vydržet ne? :D to je jediné ,co si od něj slibuji, počítám s tím ,že budu kupovat určitě novou baterii, protože jí budu hodně využívat.

Nečetl jsem si to všechno, ale ja bych sel do Dell (nesouhlasim, že dell je levnější než HP v totožné konfiguraci je dell dražší) jak ale kdosi psal servis je opravdu NextBussines Day automaticky bez příplatků a záruka 3 roky... LENOVO-> kupovali jsme ty "armádní" (i když jsem takové Lenovo v životě neviděl, jen Dell, a fujitsu a tyto opravdu armádní NTBK s vysokou odolností co se používají na diagnostikách hlavně Škodovky stojí klidně i 220k) ... je to blbost, výdrž Thinkapdů šla za posledních 5 let dolů u nás na firmě se drží max. 2-3 roky.. Dell 5-7let. (v průměru, důležité je alespon jednou za rok základně profouknout ventylátory). Lenovo má problém s teplovodivou pastou na CPU a hlavně GPU, strašně jí tam je moc a je nekvalitní... To s díly je podle mě ještě větší hloupost... Porovnáváte baterie? porovnávejte originální... Tam je Lenovo mnohem dražší.. Nehledě na to, že pokud využíváte energy managery od výrobce NTBK baterie Vám vydrží královsky.. Jen je prostě nutné se držet pokynů výrobce a správně nastavit.. Jinak to s těmi ostatními díly... většinou je 2 roky záruka, po záruce moc dílů už od výrobce neseženete a to jakou má marži servis na danou značku, je čistě na servisu. (pozáručním). Co z toho vyplívá - nikomu nevnucuji, ale co mi jsem přeslo pár NTBK rukama a šli do konťáku tak bylo nejčastěji HP, Lenovo a ACER. Ani jeden Dell.. Vlastně jednou se při koupi 3 typů zároveň stalo, že jeden bzučel po připojení do napájení.. To ale během 24h vyřešilo NBD a technik s novou MB.

... a to jakou má marži servis na danou značku, je čistě na servisu.No když mu to výrobce draho prodá, tak to pak nemůže prodávat levně, že?

nevím, jestli jste si to četl celé, ale jak jsem psal... kdyz se jedna o pozarucni servis a jedná se o stroj který jiz nema po 2 letech zaruku, je to fuk jaka je marže ze strany vyrobce... Protoze vetsinou se nejedna o dily od vyrobce a hlavne nejsou nove, vetsinou jde o repasy (např. MB) myslet si, že po 2-3 letech bude ještě vyrobce stale produkovat postarsi soucastky je najivni... Navic pozarucni servis jede na cenu... Cili vetsinou je nekupuje od vyrobce ale kidne i z ebaye nebo aliexpressu... Jinak kdyz jsem u Lenov vzpominam na par let zpet kdyz jsem delal na reklamacich jednoho eshopu... Prisel klient novym tabletem lenovo, a ze chce vymenit displej (nezarucne, mechanicky si ho poskodil) Tablet stal nový kolem 5000,- a víte kolik stála výměna displeje v záručním servise lenovo (které dělají firmy Medion a Arvato -> nejedna se ale o thinkpady ale o vsechny ostatni produkty, ty se opravuji jinde ->alespon pred par lety) Autorizovaný servis si řekl o 7500,- Neuvěřitelné, ale pravdivé P.S. Arvato a Medion to sváželi na opravy do Polska (většinou Hemmersbach)... Jinak v mimozáručním neautorizovaném servise chtěli 2000,- trošku rozdíl nemyslíte?

Vypadá to, že víte o čem píšete :)

Taková je doba... A to ani nezmiňuji oblast tiskáren... kde firmy mají v pronájmu např. od HP stále tiskárny typu CM6030, které mají lalítáno klidně i přes 1000 000 stránek a jsou 10 let za zenytem. Co myslíte vyrábí HP pořád součástky na tento typ tiskáren? Podobné je to tak ale u každé značky a počítačů taky... Každý výrobce musí s dobou a proto si nedrží na skladě staré součástky, ale spíš ty nové a ty postarší je výhodnější brát od jiného dodavatele, co je má ještě na skladě a nebo repasy..

Lenovo má nějaké armádní stroje?Znám akorát značky jako Getac, Amrel / Rocky a případně z těch "běžnějších" Toughbook od Panasoniku.Výkonově je to obvykle nic moc, ale ono to na výkon není primárně stavěné. Taky je to těžké jak prase - samý kov a guma. Na druhou stranu, jiný notes nemůžete nechat otevřený v dešti venku s tím, že ono se tomu nic nestane

Popletl jsem to. Některé modely splňují armádní atestaci Mil-Spec.

Přesně tento Toughbook jsem měl v ruce. Je to slabší, jak píšeš, ale vypadá to fakt skvěle. Moc se mi líbil.https://www.eurotech.cz/panasonic-toughbook-cf-19...

jojo, do terénu je fajn

Tady je zajímavý Dell. Nevím, jestli jej používá nějaká armáda, ale klidně by mohla:http://www.dell.com/cz/domacnosti/p/latitude-...

Consumer Lenova (Ideapady, Edge řady) mají naprosto tragický servis - u 3 ze 4 reklamací je byl nějaký problém, radši Acer než Lenovo

Ani jedno

Lenovo ThinkPad.Jinak od Lenovo pod řadu Think nic jiného nebrat.Dell až od řady Latitude a i tak šel kvalitou dolů. Mohu odfotit jak vypadá dolní hrana pod klávesnicí po půl roce.Ten Inspiron má AMD nebrat.

respektuji názor, co mate na Lenovo, i kdyz to mozna vypada, nechci je hatit... O post svetove jedničky se připravili samy, nicméně bych rád poznamenal jedno AMD grafika už není takové zlo, co bylo před lety, je mnohem lépe vyladěna->pro nic za nic nezačalo AMD spolupracovat s intelem i o nasazení jejich Veg do Intelackych procesoru... (meli by přijit jeste letos, nebo zacatkem roku) Doby, kdy vychazeli NTBK s CPU A6 a A8 či A 10 od AMD plus zrave grafiky a spatne chlazene, jsou ta tam

Dle testu u řady E s AMD se to hřálo.

Ja bych bral bud ThinkPad nebo EliteBook od HP.Delly vypadaji fajn (a vzdycky vypadaly), NBD zaruka je teoreticky atraktivni, bohuzel uz dost lidi kolem mne tvrde narazilo na ruzne neblahe delli specialitky, muj zamestnavatel je napr. zcela vyradil z provozu atd.

nevim, co s temi specialitkami ironicky myslite, my s delly nemame problemy, uz se stalo, že jsme museli kvuli urcitym predinstalovanym aplikacim system ciste nainstalovat, ale pak vse jelo... Nicmene, kdyz jsme u specialitek, libi se mi, že velice často vydavaji pres svuj assistant update biosu (UEFI resp.) My treba na fajn vypadani nedáváme, jde nám hlavně o parametry, aby stroj vyhovoval co nejvice zakaznikovi....

Temi "specialitkami" mam na mysli predevsim Dellem spatne resene a nikdy nedoresene problemy s ovladaci / fungovanim veci jako zvukovka apod. Bohuzel i u (nej)lepsich modelu a u ruznych modelu / rad, zadna jednorazovka nebo nemoc konkretniho typu. To jsou zkusenosti z meho privatniho okoli. No a pak ty veci z korporatu, kdy slo zejmena o fatalni nespolehlivost = odchazely fakt moc.

Pardon, ale zrovna zvuk na mém Dellu oceňuji asi nejvíc! Nádhera! A ovladač je cajk.

U nás byl DELL také vyřazen po letech

nejsem obchoďák Dellu, určitě jste k tomu měli svůj důvod, ale my jsme s Dell em zatím velice spokojeni po HW stránce. Doby, kdy ještě IBM dělalo kvalitní Thinkpady, které drží dodnes, jsou pryč. Cena jde na úkor kvality a tak je to u každé značky (bohužel). Měl jsem 3 osobní NTBKy. Lenovo ideapad(já vím ideapad) y570, (vydrželo přesně 2 roky) poté DELL e6500 (asi 9 let, musel jsem se jej zbavit, kvůli procesoru) a nyní mám e6430 asi 2 roky (celokově, jelikož má cpu Ivy bridge je starý už skoro 6 let). Ty Delly kupuji už použité nebo repasy a spokojenost. Na firmě kupujeme samozřejmě nové kusy.

Od Lenova jedine ThinkPady, zbytek je zlo.

Ani to ne.Lenovo je uz jen odpad.

co jsem měl tu čest, tak Ideapad celkem nič moč...Ani Thinkpady už nejsou co bývaly a modely na úrovni dřívějších Téček jsou prasecky drahé.Koukni na HP Zbook - vyšší modely používá např. NASA na ISS, co jsem někde četl. Verze s U procesory mají pořád velmi dobrou konstrukci a jsou levnější než plnotučné verze s HQ procáky.