» Poradna » Ostatní

Definitivní odstranění dat z mrtvého USB Flash disku

Odešel mi v záruční době USB Flash disk 1.GB s tím, že po zapojení do jakéhokoli počítače či USB hubu si ani neškytne. Bohužel na tom disku mám data svých klientů, která považuji za nutné chránit. Prodávající firma nic nenamítá proti výměně kus za kus, ale nemá servis, který by za mé přítomnosti vyňal a zničil ten čip, na kterém jsou data uložena, nýbrž vadné kusy odesílá výrobci do zahraničí.Chtěl bych se proto zeptat, zda je nějaká cesta, jak svépomocí ta data učinit nečitelnými. Slyšel jsem názory, že pomůže dát Flash disk do mikrovlnky, případně ho silně ho zmagnetovat magnetem z HDD.Protože jsem v oblasti HW lama, která dodneška nepochopila, proč elektrika kope, chtěl bych se zeptat ten můj problém jde vyřešit, či mám tu reklamaci vzdát.Dík, P.

Odpovědi na otázku

... jenom svůj dotaz přesunuji do popolední siesty, snad budou HW technici po obědě v lepším rozmaru...

co njaky hodne moc silny mag. pole?

Simire díky, ale nevím jak můžu v domácích podmínkách vygenerovat silné magnetické pole. Maximálně to můžu dát mezi dva magnety od HDD, nevím ale, zda to postačí. Musím si být naprosto jist, že se k těm datům nikdo nedostane.

No, řekl bych že flashdisky nepracují ma principu magnetického záznamu...Já bych na to šel přes statickou elektřinu nebo tak něco...

to je jasny, ze nepracujou na principu mag zaznamu, ale rekl bych ze by se tim mag polem poskodil. premejslel sem to vodpalil elektrinou, ale aby to pak nebylo moc vocouzeny ..

Hoste a Simire díky za tipy s elektřinou, ale tady zase nevím, jak to udělat, aby mi to při reklamaci nevrátili, že je to odpálené.

Někde se tu jinde řešily "poruchy" USB paměti v tom smyslu, že paměť není vadná ale jen odformátovaná (někdo z ní odstranil partition záznam atd). a že se dá nějakým firmware obnovit. Kdyby to nešlo tak je vadný čip a tudíž nebezpečí ztráty dat nehrozí. A když je vadný čip, tak je vadný a výrobce to zrovna tak vymění nebo nevymění jako ten, do kterého pěkně vybiješ kondenzátor 10n/160V. Víc by nemělo být potřeba:)

Adamsi díky, ale já nijak nemohu zjistit, zda je ten čip vadný. Taky to může být jen poškozená elektronika. Jak píšu na jiném místě, k tomu čipu se nemůžu fyzicky dostat.

Nevím jestli si rozumíme, ale já to chápu elektronika=čip, to co jsem viděl mělo prostě USB konektor, čip a eventuelně indikační LED. Do čipu vedou z konektoru USB 4 vývody: +5V, GND, Data in a Data out. Nemyslím že tam je čip a okolo stopadesát jiných součástek. Kamarád nedávno nad takovým diskem (512MB myslím) zaplakal, hlásil se jako disk "0 bajtů z 0 bajtů volných" nebo tak nějakDíval jsem se googlem na slova "závada USB paměti" atd a zjistil jsem že se to týká mraku lidí a že se to dá často řešit stažením firemního softwaru a novým naformátováním. Data jsou ovšem v hajzlu.  Osobně mě takové médium teda moc neuchvacuje, radši se tahám s CD/DVD

No a to je právě ten problém ......... jakmile to prodejce posílá zpět výrobci na "posouzení oprávněnosti" nebo jen pro pořeby zkoumání důvodu poruchovosti, vždy se ti může po tvém "zásahu" (elektrika, vybrání čipu apod. stát, že reklamace uznaná nebude a ty si budeš musert flešku uhradit znovu. Na druhou stranu se ale s pravděpodobností blížící se 100% nikdo nebude zabývat zkoumáním a identifikací dat na poškozené flešce ale,.......... i tohle se může stát.Takže pokud nemůžeš tu flešku vyreklamovat způsobem "dostanu nový disk/starý upravím kladívkem"  a ta data jsou natolik citlivá, tak se smiř se ztrátou a disk kup kvalitnější ( i když rozbít se může všechno)

StanB, díky ale v reklamaci problém není, prodejce její oprávněnost nezpochybňuje. Těch 99,9 % pravděpodobnosti, která je naprosto logická, mi však nepostačuje. Navíc za situace, kdy jsem při reklamaci problém s nutností ta data zničit rozvířil, by to někoho mohlo začít zajímat.

No však ..... pokud reklamaci nezpochybňuje, tak ať ti umožní po výměně ten původní flash disk před jeho očima "rozšmelcovat" paličkou a odevzdat joko "drobení v pytlíčku, ale na to zřejmě nepřistoupí viz - odesílá vadné kusy výrobci. A jakékoliv jiné řešení, které není viditelně destruktivní ti stejně nezaručí, že ta data z toho někdo nevykouše.

Trochu silene, ale melo by zabrat. Pouzil bych nabity vyrovnavaci kondenzator ze zarivky a pripojil k flashce, melo by ji to prorazit.

ale jaj, radsej ziadny kondenzator zo ziarivky, aby to nebolo cierne ...takto:rozobrat obycajny piezo zapalovac, nejako prilozit (pridrotovat) k cipu a par krat cvaknut.takto sa da kadeco vyreklamovat (to piezo dava velmi vysoke napatie, ale takmer ziadny prud)

Jimiku díky, ale přímo k tomu čipu se nedostanu. On ten Flash disk je v takovém nerozebiratelném provedení (kůže a chrom) jako přívěsek na klíče.

Neavdí, tak to připoj na kontakty USB rozhraní, nebo na kontakty USB které slouží pro přenos dat přiveď z nějakého trafa aspoň na 15 sekund 12V, lépe 24V ale je třeba odhadnout správnou dobu aby to nezačalo čadit.

aha, tak potom na vnutorne piny USB konektora (- su 4, takze 2. a 3.) 1. a 4. je napajanie, mozes pocvakat pre istotu krizom krazom.

Vsetko zavisi od toho, na kolko si cenis tie informacie. Ak su take cenne, nic Ti nebrani v tom nereklamovat. Ono tazko asi najdes sposob ako znicit data nejakym reklamovatelnym sposobom a byt si isty, ze sa k datam nikto nedostane. Skus sa dostat k softu, ktory sluzi pre formatovanie, ak nie, len sa zmierit s unikom informacii, alebo novy kluc. Pokial sa rozhodnes reklamovat, pisomna zmluva o nedotknutelnosti Tvojich dat je samozrejmostou. Je to mozno slaba naplast, ale si chraneny voci "nedbalemu" uniku dat.

Přátelé, už nestíhám jednotlivě reagovat, tak všem díky za rady. V každém případě jsou pro mě ta data cennější než právo na reklamaci, přičemž asi nikdy nebudu mít jistotu, že se mi podařilo je nenávratně zničit. Reklamaci vzdám, ale aspoň se pokusím v praxi vyzkoušet všechna navrhovaná řešení, zejména mě láká ta léčba elektrickým šokem.Pokud tedy dnes v nočních hodinách zachvátí okolí Karlova náměstí ničivý požár, aspoň budete vědět, co je jeho příčinou.

Možná píšu asi velmi pozdě, ale minulý týden se mi podruhé za pět měsíců nepodařilo připojit USB flash klíčenku. Poprvé se asi po hodině připojování a odpojování sama rozběhla, ale nyní už nikoli. Neví proč. Na internetu jsem našel firmu, která by ti snad mohla pomoci (pokud jsi svoji klíčenku nezničil). Link : www.tdp-ontrack.cz uvádějí tam velmi vysoké procento úspěšnosti při ztrátě dat. Pro mne však za vysokou cenu (viz jejich ceník).