» Poradna » Windows (a jiné OS)

Default boot device missing or boot failed

zdravím,nevím jestli to souvisí s mým problémem ale zmíním to i tak.Asi 45minut zpátky jsem updatoval BIOS přes lenovo vantage (lenovo yoga slim 7 ryzen 4700u amd radeon graphics) všechno vypadalo v pořádku a bios update byl "successfully completed" (do ted jsem ho neodpojil z nabíječky jen tak pro info) po pár minutách sledování youtube, notebook reportnul error "default boot device missing or boot failed.insert recovery media and hit any key then select 'boot manager' to choose a new boot debice or to boot recovery media"po kliknutí náhodné klávesy mě to poslalo do boot managera. vůbec nevím co s tím, nejsem žádný expert na počítače. prosím o pomoc

Odpovědi na otázku

zavada HDD alebo startovaccich suborov windows, chod si to dat opravit do servisu. Este moze byt, ze po update biosu bootuje iny ako systemovy disk (mas 2 disky v tom notebooku?)

ne, myslím že tam mám jen 1ssd (1tb) a notebook je pořád v záruce.

to je dobre, ak pravidelne robis zalohy, tak to sformatuj a nainstaluj novy win. Ak nerobis zalohy, tak nabootuj nejaky linunx live a sprav zalohy, potom sformatuj a nainstaluj win. Ak sa to nebude dat, reklamacia.

s ničím takovým zkušenosti nemám asi to dám reklamovat. na youtube jsem našel tenhle tutorial https://www.youtube.com/watch je bezpečné zkusit to co tam ukazuje? Nechci to ještě víc pokazit.

Reklamovat neni co. Ale servis to muze (za penize) dat dohromady.

To chápu ikdyž si pořád myslím že to není úplně moje chyba a lenovo by to mělo ve vantage lépe zdůraznit/nabídnout opravu. mohlo by pomoct to video co jsem poslal? mění tam něco v biosu https://www.youtube.com/watch

Jo, tohle muzete zkusit.Jak muze nekdo delat 15min video a ukazat tam neco, co jde vysvetlit ve trech vetach. :o))))

nechci to zakřiknout ale... jen jsem notebook vypnul a zapnul a všechno jede zatím v pohodě. vůbec nic jsem v biosu neměnil nechápu to. Snad to ted pojede. nějaké rady co bych moh udělat aby se to nestalo/kdyby se to stalo zálohovat nebo tak něco?staré dobré "vypnout a zapnout" :DDD

Jestli je to tvůj pracovní notebook, tak bych si udělal zálohu dat na nějaký externí disk. Podle toho co píšeš, se disk odpojil během práce, což mi připadá podezřelé. A soubor, kterým sis BIOS updatoval, si taky můžeš nahrát jinam (měl by mít příponu CAP nebo ROM). Selhání HW moc ovlivnit nemůžeš, nejvíc cenná budou vždy tvoje data.

Ano. Cele to totiz vypada, ze to ani nemusi mit souvislost s tim updatem BIOSu a muze jit o HW zavadu. Pricemz HW zavada disku ... muze byt velmi neprijemna, pokud nejsou vsechna dulezita data bezpecne zalohovana jinde.

ano přesně to se stalo, nebylo to hned po tom updatu ale až po několika minutách během brázdění webu z ničeho nic. díky za radu

Stahnout a nainstalovat treba HD Tune a pustit Health Check. Pak se uvidi.

Ty si taký odborník, že až do pí..., všetko servis. Čítaj s porozumením, updatoval bios z prostedia Windows, určite nereštartoval. Má tam 100 pro default hodnoty.

Update biosu je vždycky riskantní... Dělat ho "jen tak" je nesmysl pokud ti vše chodilo.

ted už to vím ale nikdy jsem se o to nezajímal tak mi přišlo logické to updatovat :( přece by oficiální software lenova nedoporučoval nic závadného

Ono to neni zavadne. Jen je to zbytecne riziko, obzvlast kdyz to provadi nekdo, kdo tomu nerozumi.Bloatware od vyrobce muze doporucovat ruzne nesmysly.

tam tomu nic rozumiet nemusi, Vantage ti vypise ze mas restartovat a pocas toho aktualizuje bios. Mne sa to tu minule stalo na nejakom dell notebooku..

Jasne, nemusi. A pak se stane to, co resi tazatel..Proste pokud je laptop v rukou laika, bloatware s podobnymi hloupymi navrhy tam nema co pohledavat.

nie, toto je nezavisle na obsluhe, obsluha do toho nezasahuje.

Jasne, ale kdyz se neco zvrtne, tak uz je ta odborna obsluha potreba.Takze pri nulovem prinosu a nenulovych rizicich je snad jasne, ze skodlivy SW od vyrobce tam byt proste nema. (Taky je na miste upozornit na zavazna bezpecnostni rizika, se kterymi je tento typ bloatwaru dlouhodobe spojen.)

ale Vantage "musis" mat nainstalovany, to je obsluzny soft na vsetko v thinkpadoch. Bez neho nevies nastavit ani nabijanie/vybijanie baterie (to je asi to najdolezitejsie, co to vie).

Mne Lenovo Vantage už 6 mesiacov hlási potrebu update BIOSu. Ignorujem to, pretože sa držím zásady: Keď niečo funguje - nehrab sa v tom!BTW: neuviedol si, čo to máš za Lenovo - ale pokiaľ ta to hodilo do boot managera - tam by si mal vybrať bootovacie médium - teda disk, kde máš svoj OS.

uvedl jsem to v té otázce "lenovo yoga slim 7" jediné co v boot manageru vidím je nahoře "boot manager" a pod tím "boot option menu" a "↑ and↓ to change option ENTER to select an option" nic jiného tam není

Po zapnutí se přepni do setupu BIOS/EFI (jakou klávesuu najdeš v manuálu) a podívej se, jestli se detekuje disk(SSD). Pak resetuj nastavení setupu na výchozí (Reset to default / Load default vaules nebo podobně) a nastav disk/SSH jako výhozí boot device.Pokud ani pak NTB nenastartuje, zkus přepnout EFI/Legacy mode a pak už to bude na pokus o čistou instalaci (jestli instalátor nade disk), nebo servis.

Pri jednom update BIOSu mi OS nenabehol, tak som len dal opraviť zavádzač a zabralo to. Potom vydali rýchlo opravu toho BIOSu, pretože to tam domrvili, aj také sa stane.

Možná blbost, ale: Nezůstala náhodou při restartu v USB portu flashka?