Debian

Prosim o radu nevim jak spustit pogram pod debianem mam system kde /linspire/ a nevim vubec kam se pise nainstalovani toho programu predem dikes za rady

Odpovědi na otázku

Ad spusteni:nejlepe z prikazove radky prikazem './nazevSouboru'soubor musi mit nastaveny prava pro spusteni, ktere vetsina souboru pouhym kopirovanim nema.Ad instalace:Tady je to dost ruzny.. jestli to instalujete (potencialni) komponentu Debianu je nejjednodussi pouzit balicky .deb. Prikazem 'apt-get -i nazevBalicku' se balicek sam nainstaluje.Pokud se jedna o jiny program (treba z netu) je potreba postupovat dle instalacnich pokynu vyrobce sw. V pripade vlastniho kompilovani sw je zpravidla zapotrebi mit v systemu balicky make, gpp, gcc

spustitelne programy jsou defaultne instalovany do adresaru /bin, /usr/bin, /usr/X11R6/bin a pripadne /sbin, /usr/sbin, /usr/local/binna www.debian.org je mozno prohlidnout obsah instalovaneho balicku a precist jake jsou v nem soubory.