» Poradna » Počítačové sítě

DDNS na router D-Link DIR-652 pri dynamickej IP

Caute, rad si necham poradit pri probleme s ddns. Chcel by som sa cez DDNS dostat k svojmu PC / routru, comukolvek. a nejde mi to, preto sa chcem uistit v urcitych faktoch. Mam dynamicku adresu - verejna je 62.168.65.xxx ako mozete vidiet, na WAN to vyzera nasledovne:IP Address : 10.50.0.162Subnet Mask : 255.255.0.0Default Gateway : 10.50.0.1Primary DNS Server : 10.1.0.100Secondary DNS Server : 8.8.4.4Inak ta dynamicka IP je stabilna, nemyslim, ze by sa niekedy menila. Pouzivam router D-Link DIR-652. Som zaregistrovany na dlinkddns.com, kde som si vytvoril konto a jeden host - povedzme pokus.dlinkddns.com. Ako IP je nastavena 62.168.65.xxx Na routri vyzera byt vsetko korektne nastavene:Enable Dynamic DNS : YesServer Address : dlinkddns.comHost Name : pokus.dlinkddns.comUsername or Key : ***Password or Key : ***Verify Password or Key : ***Status : ConnectedAk napisem v prehliadaci pokus.dlinkddns.com dostanem sa na prihlasovaciu stranku routru Mikrotik - ten je zrejme pred mojim routrom. K tomu nemam pristup a je to zrejme router v baraku.Cez DDNS sa teda dostanem len k nemu a aj to len v ramci internej siete, t.z. ak sa na adresu pokus.dlinkddns.com prihlasim na inom internete, stranka sa nezobrazi.. Skusal som forwardovat porty 80,8080,5900,5800 pre VNC, tiez pre FTP, ale nepomohlo to. Firewall na routri som vypol / zapol - ziadna zmena, lokalny softverovy firewall taktiez.Taktiez mam na routri zasrktnute Enable Remote Management a Remote Admin Port: 8080 a neviem sa tam dostat. Toto mi nefunguje ani zvonku ani zvnutra.Ked som si dal Port Scanner, tak volne porty mi naslo iba: 53, 80 a 139 (v rozsahu 20-9999). Neviem ako tomu doverovat, kedze v e-mailovom programe pouzivam bezne Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Jestli máš na WAN IP Address : 10.50.0.162, tak nemáš veřejnou. Nebo je to IP adresa toho routeru? Pak to ale není výpis WAN rozhraní. Mam dynamicku adresu - verejna je 62.168.65.xxx - tohle je jenom tvoje IP ?, jsi o tom přesvědčen nebo je to IP, kterou má tvůj ISP někde na WAN NATu?

Nemam pevnu (externu) IP, zle som sa vyjadril v zmysle, ze mam verejnu (teda jedinecnu a moju). 10.50.0.162 je z IP WANu, kedze v D-Linku to je pod WANom. Malo by to byt takto: 10.50.0.1 je IP Mikrotiku a 10.50.0.162 je IP mojho D-Linku, kedze pod 10.50.0.162:8080 sa dostanem k prihlaseniu na D-Link. Toto ale nejde zvonku a akekolvek ddns zvonku ma dostane len k Mikrotiku. Otazka teda znie, ci sa viem dostat aj dalej, ak ano, tak ako (kde pripadne robim chybu)? Ak nie, potom by moznostou bolo, ze bud mi musi ISP urobit nejake povolenia na Mikrotiku, alebo samozrejme pevna IP. Je to tak?

Ano, musíš nakonfigurovat ten Mikrotik, ale jak jsem pochopil, ten není tvůj, ale ISP. Takže pokud chceš mít přístup zvenčí, musíš o to požádat tvého ISP, bude Ti muset (nejspíš za poplatek) přidělit veřejnou IP.Nepleť si hlavně pojmy veřejnou a statickou IP.

Dakujem. Ja som pisal, ze nemam externu (pevnu) IP adresu a z doby pred 15 rokmi sme za verejnu IP povazovali tu, ktora bola viditelna zvonku ako IP adresa ISP, ale moja chyba, lebo som ten prvy prispevok napisal zmatocne. Jednoducho nemam verejnu IP Takze s tym Mikrotikom by som ISP ani neobtazoval, radsej potom to vyriesit jednoznacne tou verejnou IP Dakujem.

Buď Tě nechápu nebo v tom máš zmatek. Externí neboli veřejná IP neznamená, že musí být pevná (statická), může být i dynamická.Pokud tedy budeš mít veřejnou dynamickou IP, můžeš využít DDNS.Pokud budeš mít veřejnou statickou IP DDNS vůbec nepotřebuješ.Pokud nemáš veřejnou a je jedno jestli dyn. nebo stat., je Ti DDNS k ničemu."Takze s tym Mikrotikom by som ISP ani neobtazoval, radsej potom to vyriesit jednoznacne tou verejnou IP" - a jak jinak to chceš vyřešit než přes ISP a kde by Ti jinde měl nastavit nějaký forwarding k veřejné IP než v tom Mikrotiku?

Prepac, moja chyba vo vyjadrovani ."Takze s tym Mikrotikom by som ISP ani neobtazoval, radsej potom to vyriesit jednoznacne tou verejnou IP"Myslel som to tak, ze poziadam ISP o verejnu IP. Myslim, ze je zbytocne ho poziadat o forwardovanie portov na Mikrotiku a pod. Nahodou budem potrebovat dalsi port, zbytocne zdrzovanie, nahodou ISP vymeni Mikrotik za iny router, predpokladam, ze by aj zabudli, ze nejake porty tam uz boli presmerovane ku mne, takze verejna IP od ISP bude to spravne riesenie.Mal som urcite pochybnosti co sa tyka nastaveni, atd., ale je mi uz jasne, ze sa bez externej IP nezaobidem, takze dakujem

No, zkusím to ještě jednou. To není o tom, že buď port forwarding nebo veřejná IP.Ty musíš mít veřejnou IP a zároveň budeš muset ty nebo provider na tom routeru, přes který budeš připojený nastavit port forwarding. Je Ti to jasný? Takže ne jedno nebo druhý, ale obě dvě podmínky musíš splnit zároveň! Veřejná IP a pak nastavit port forwarding na portech, na které se chceš dostat z venku.

Predpokladam, ze pridelenim verejnej IP adresy mi bude umoznena priepustnost na uroven mojho routru, alebo min. rozsah portov na Mikrotiku. Na co inak by mi bola verejna IP od ISP, ak by som mal stale rovnako blokovane aj zakladne porty na komunikaciu Ide o to, aby som ISP nemusel otravovat s tym, ze teraz znovu potrebujem otvorit 1 port, pretoze nieco skusam a pod. Mas pravdu, diky.

Podle toho výpisu rozhodně veřejnou IP adresu nemáš, takže není možné se zvenčí připojit k ničemu ve tvé síti.

Zle som sa vyjadril v prvom prispevku, blizsie podrobnosti som napisal o prispevok vyssie. Otazka znie, da sa nejakym sposobom dostat dnu, alebo nie je nijaky sposob? Nemyslim Teamviewer a pod. Diky

Bez veřejné IP to nejde.

Prečo to neriešiť cez teamviewer ak nejde o 10h/denne?

Teamviewer je super, ale vyzaduje zapnutie min. 1 PC, cez ext. IP by bolo mozne sa dostat do lokalnej siete, zobudit co potrebujem a znovu vypnut. Staci mat zapnuty router s VPN serverom + predsa su tam sirsie moznosti vyuzitia.

Na mikrotiku treba nastavit forwarding.

Ok, dakujem za info, potom stoji za uvahu skor pevna IP ako riesenie forwardovania Mikrotiku s ISP, co nevidim sice ako problem, ale z praktickeho hladiska to uz bude jednoduchsie s pevnou IP

Tedy kontaktuj providera a veřejnou statickou IP adresu si pronajmi (samozřejmě pokud tuto službu nabízí).

Jasne, dakujem za spravu

Hlavně pozor, aby sis nepletl pojmy pevna IP a veřejná IP, to je něco úplně jiného!

No pevna moze byt aj verejna , ale je mi to jasne, ze mojim riesenim je externa (verejna) IP, potom na zvazenie, ci skor dynamicka, alebo staticka (pevna), preferoval by som skor staticku. V kazdom pripade dakujem za info.

Ano, pevná samozřejmě může být i veřejná Ale ve tvém případě je důležitější, aby byla veřejná, než aby byla jen pevná.