» Poradna » Programy

Davinci Resolve 18 po vložení fotek padá

Dobrý den,chtěl bych poprosit o radu s vkládáním fotografií do editovaného videa. Dokud pracuji s videozáznamy z telefonu, program funguje vesměs bez problémů. Jakmile ale do projektu vložím fotky, program se zasekne a po chvíli se vypne. Napadá mě, že by mohl být problém s rozlišením fotografií. Ale velikost souborů s videi je větší a program s nimi funguje. Vím, že notebook, na kterém program mám, není pro zvládání takového objemu dat ideální. Nevím tedy, zda se spíš pokusit snížit nějak kvalitu fotografií, nebo zda budu kvůli úpravě videa pořídit lepší notebook a případně s jakými parametry. Nebo zda někoho napadá jiné řešení, které by mohlo pomoci. Parametry aktuálního notebooku:IntelCore i5-7200U CPURAM 8GBNVIDIA GeForce 930 MX (grafická karta)Velikost fotek je 9248x6944 px, cca 16MB

Odpovědi na otázku

Takové rozlišení fotek to zřejmě nezvládá, a je ZCELA zbytečné. Zmenši je na rozlišení videa, tedy 1920 x 1080 nebo 4k (mohou být i trochu větší).

Moc díky za reakci. Zkusím tedy zmenšit rozlišení fotek. Nebyl jsem si jistý, jak moc je možné ji snížit, aby byla kvalita pro video stále dostatečná. V těchto věcech zatím nemám moc praxe. Mohl bych se ještě zeptat na radu, v jakém programu je tato úprava možná. Těch fotek je skutečně hodně a nedokážu si představit dělat to po jedné.

irfanview

Irfan to navíc umí dávkově.

ved preto som ho napisal.. po 1 si to moze menit aj v Malovani.

Tak Infran jsem zkusil stáhnout. Ale program vypadá jinak, než co ukazují různé fotonávody. Nepřišel jsem na to, jak se to dělá. Nebyl jsem si ani jistý, jaké rozlišení tam nastavit, když bych to dělal po jednom. Když má fotka jiný rozměr, než 16:9, jako třeba to rozlišení HD, tak tam musím ten poměr nastavit nějak jinak. A vlastně nevím jak. Nebo jestli když tam dám HD, tak jestli se to nějak ořízne samo? Vůbec nevím, jak toto funguje.

subor - hromadna konverzia - nastavis si kam to ma zapisovat zmensene fotky, pridas si fotky ktore chces zmensit, nastavis ako ich chces zmensit a stlacis "spustit"a ako ich zmensit? ja by som ich dal do rozlisenia videa. Ale to je jedno, ty si to snad este nevyskusal ani s 2-3 zmensenymi fotkami v lubovolnej app, ze nie?

Zkoušel jsem ten infran jednu fotku, ale nevěděl jsem, jaké rozměry tam dát. Tím, že fotka měla jiný rozměr, tak nevím, jak se to přepočítává. Ale předpokládám, že poměr těch rozměrů by měl zůstat stejný. Nakonec jsem zmenšil fotky na nějaké stránce online, kde to šlo nastavit procentuelně. Zmenšil jsem to tedy o 40 % a fotky teď mají rozlišení 3699x2778. Což je přibližně jako rozlišení 4k. Pořád mi to ale v Davinci nefunguje. Takže nevím, jak až moc to mám zmenšit, aby ta kvalita zůstala pro video v pohodě a přitom o fungovalo.

osobne si nemyslim, ze ti to pada koli rozliseniu fotiek ako tu pisu ostatni, ale samozrejme to treba vyskusat. Daj tam ine fotky, hociake co maju rozlisenie ako to video. Potom treba nainstalovat ten DR na iny pocitac a vyskusat ci to pada, ak to pada, tak je to chyba tej verzie - to by ale malo vela ludi a bola by na to oprava.

Pokud DV padá i při tomto rozlišení fotek bude zřejmě problém někde jinde. Ale dosud jsi se nezmínil o tom, jaký telefon máš ani v jakém rozlišení se snažíš vytvořit video. Ty fotky mají poměr stran téměř 4:3, takže se budou krom zmenšení i ořezávat. Videoeditor fotky v každém případě zmenší na rozlišení videa, takže čím víc se tomu rozlišení přiblížíš tím lépe. Taky jsi nikde nenapsal (tedy pokud jsem něco nepřehlédl) v lterém okamžiku program padá - hned při vkládání fotek na timeline, při úpravách přechodů nebo jiných efektů nebo až při renderování? Fotoaparáty telefonů mají obvykle možnost nastavit formát fotek, od 4:3 přes 3:2 až po 16:9, co máš ty nastaveno?

Video má 16:9.Pokud ta fotka/y není taky 16:9, musíš si ujasnit, jak to chceš. Buď ji předem ořízneš taky na 16:9 (nebo ji ořízne videoeditor při vkládání) nebo ji při vložení doplní černé pruhy po stranách (fotky mají obvykle formát 3:2 či 4:3). Ještě je možné ji neproporciálně transformovat na 16:9, ale to změní geometrii (kruh přestane být kruh, zhruba řečeno).Ten ořez by se asi měl dělat individuálně ručně (aby měl nějakou logiku), ale lze to udělat i "šmahem" dávkově.Nic ve zlém, ale když máš problém s úpravou fotek, asi je to vkládání na tebe moc těžké Ale netřeba zoufat, lze se to naučit.Rozlišení můžeš volit tak, aby ve svislém směru odpovídalo rozlišení videa (tedy 1080, resp. 2160), ve vodorovném se samo nastaví dle formátu (při zatržené volbě "zachovat poměr/proporce").Jinak, při tvorbě videa na způsob "oživlé fotky" lze použít i fotky s větším rozlišením, než video a využít to při "nájezdech" či "panorámování". Prostě záleží na tom, co vlastně chceš docílit.

OK, to mi je jasné, bylo to jen jako upozornění pro tazatele.

Dá se předpokládat, že program může mít problém s rozlišením fotek. I v případě, že video zpracováváš ve 4K tak ho krmíš fotkami s rozlišením téměř 3x větším než je rozlišení videa. Nevím, jaký k tomu máš důvod, editor stejně nakonec ty fotky musí přepočítat na rozlišení videa, velikost v MB není pro zpracování relevatní parametr.

Tuto kvalitu má nastavenou fotoaparát v telefonu. A fotky pak vypadají vážně lépe. Ale nenapadlo mě, že ve výsledku bude rozlišení tak velké a budou s tím takové starosti navíc.

9248x6944 v mobilu ??? To je "trochu" zbytečné ... takové čipy se dělají, ale do výsledné fotky se pixely obvykle sdružují. Pro video je to určitě nesmyslné a ani pro focení bych to nepoužíval (nastavil bych třeba sdružení po 4, tedy 4624 x 3472).I to je pro video víc, než dost. Na zmenšení třeba:https://apps.microsoft.com/store/detail/image-resize...