» Poradna » Ostatní

Datum pořizení fotky

Dobrý den. Měl bych dotaz. Používám program Zoner photo Studio z duvodu mnoha tisic fotek a rozhodl jsem se je přejmenovat na název kdy byly pořízeny. Abych v tom po letech měl konečně pořádek. A tak jsem si našel program Zoner Photo Studio. Mám ale menší problém. Když dám přejmenova složku fotek na RokMěsícDen_HodinaMinutaSekunda, tak se mi zobrazí u mnoha fotek že to nejde jelikož by měli stejný název. Jenže když kliknu na fotku a dám F4 kde se zobrazí poznámkovy blok a v něm datum, tak ty 2 soubory mají rozdíl několika minut. A u ostatních je název jinej než když dám u nich F4 a podívám se kdy byly pořízeny. Mohu se zeptat jestli je nějakej program kterej opravdu napíše název souboru ( datum ) aby opravdu souhlasil? Mám třeva 20050402_214016 ale když dám F4 tak je tam datum správně ale čas je 214551. Doufal jsem že tento program tu fotku prohlídne lépe. A nechce se mi několik tisíc fotek ručně přepisovat. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji

Odpovědi na otázku

a) rozlišuj skutečné datum pořízení z EXIF (pokud ho fotka obsahuje) a datum souboru.b) co s tím má společného název složky ???c) existuje program exiftool.

Myslím, že se tam dá zadat i to, že když by byl název stejný, tak Zoner přidá pořadové číslo.A to datum a čas se bere s EXIfu.

Pořádek ve fotkách sice bude v názvech včetně údaje sekund, ale jen podle čísla např. 20050402_214016 vůbec nepoznáš, o jaké fotky jde. Myslím, že jsou lepší způsoby uspořádání.

Presne tak. Takto si premenovat fotky je totalna, ale totalna somarina. Budes mat tisice suborov s datumom a casom a budes prd vediet co v ktorom je. Ja si spravim na zaciatku roka priecinok s rokom, takze 2021 nazov priecinku a do vnutra si dam priecinok s nazvom toho co som fotil a za tym datum, kedy som to fotil. Takze 2021 ZOO - 8.1.2021.Dovolenka - 16-30.8.2021Bla bla bla - 15.9.2021 atď. Takto mozes vyhladavat podla rokov alebo podla toho co chces najst, navyse nebudes mat komflikt s rovnakym nazvom suboru ktore niektore fotaky zvyknu robit po prekroceni 9999 fotiek. Alebo si najdi iny system. Ale ti garantujem, ze ak si to premenujes tak ako si to tu popisal, tak to mozes potom rovno vymazat.

Dobry sposob, ale da sa to vylepsit tak ze si vhodne premenuje aj subory, da tam datum a co je na fotke alebo kde to fotil, nieco ako TAGy.Potom nieje problem napriklad v Total Commanderi najst hocico za 2 sekundy, aj ked z nazvu viem len nejaku cast.

na přejmenování podle EXIF dat mi nejlépe posloužil program Exif Rename:https://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Gr... malá utilitka, funguje výborně.Fotky pojmenovávám v tomto stylu:2017-17-01_10-15-41_Recko.jpgpak se to i správně řadí abecedně.

Premenovanie suborov podla EXIF datumu rozhodne nie je nezmysel, ale je dobre pridat aj popis, idealne aj umiestnit do samostatnych priecinkov.Datum v nazve prispevku ma rozne vyhody:- fotky su zoradene podla poradia, napr. ak su z jednej akcie a roznych fotoaparatov, ktore pouzivaju ine nazvy a maju ine poradie- jednoduche rozdelenie roznych akcii, ak ma skupina fotiek rovnaky datum, daju sa lahko oddelit, ak maju nazvy 0103, 0104...0277, 0278, je to nemozne- lahke najdenie/vyfiltrovanie vsetkych fotiek z urciteho dna alebo mesiaca, aj ked su v roznych priecinkoch, nie kazdy program dokaze hladat podla EXIF datumuAby sa ale fotky usporiadali spravne, je potrebne zvolit format YYYY-MM-DD_hh-mm-ss, napr. 2021-01-10_20-05-49, teda nie den-mesiac-rok.Ani spominany format "20050402_214016" nie je dobry, lebo ak by bol na inej fotke cas 200504 a vyhladavali by sa fotky z roku 2005, april/duben, tak by to naslo aj fotky s inym datumom a tymto casom.Co sa tyka programov, premenovat podla EXIF datumu, prip. aj s popisom dokaze napr. XnView a FreeCommander, ten ma aj profily.

Pokud používáš Zoner, je přejmenování podle data kvůli organizaci zbytečné. Zoner má "Katalog" a fotky ze všech složek do katalogu přidaných automaticky třídí na rok>měsíc>den právě podle informací v EXIFu.

osobně považuju za užitečné to i přejmenovat, protože pak ti řazení fotek funguje i v Průzkumníkovi a korektně se to bude řadit i komukoliv dalšímu, komu fotky poskytneš.