» Poradna » Web a internet

Datový tok

Dobrý den,prosil bych o radu. Potřeboval bych zjistit,jaký datový tok mi prochází v konkrétním kabelu. Mám totiž podezření,že jsem koupil utp kabely,které nevyužívají maximální svou kapacitu (nebo jak to nazvat). Mám od Wi-Fi routeru připojené kabelem TV, datové uložiště a satelitní setopbox. Můžete prosím poradit jak to zjistím? Jsem v tomhle úplný lajk,tak prosím o podrobné vysvětlení. Dekuju

Odpovědi na otázku

Možná spíš napiš, co tě k takové myšlence vede.

Po konzultaci s poskytovatelem internetu a podrobném zjišťování funkčnosti routeru mi bylo doporučeno toto.

Tak se zeptej spíš jeho, co tím myslel a jak to udělat. Protože takhle napsáno to nedává moc smysl.

Mám si vzít notebook a zkusit každý kabel,co vede od routeru píchnout do PC a zjistit zda prochází (a teď nevím jak to napsat) maximální datový tok,jestli mi rozumíte? Zkratka v každém kabelu stejne napětí. Dá se to prý zjistit někde ve správci sítě. Ale jak a kde přesně to najdu?

Prvne napis co mas za router, nasledne se pripoj k routeru z PC kabelem a Ve vlastnostech sitove karty zkontroluj jakou rychlost linky pouziva (10, 100, 1000Mbps - taktez zobrazovano jako 1Gbps) a pripadne vyzkousej rychlost prenosu mezi PC a datovym ulozistem.

Rychlost je 1Gps. To vím. A kde najdu ty vlastnosti síťové karty? To nejde říct krok po kroku prosím Vás? Jednoduše.

Kdyz nezdelis zadne detaily (treba jaky mas OS, model routeru atd.) tak se moc radit neda.Taky si nezdelil jak se problem projevuje

To je klasická hláška ISP když si myslí něco o blbcích a nechce se tím zabývat.

Sledovat možná půjdou jednotlivé porty integrovaného switche v routeru, zapni na něm SNMP a použij nějaký SW pro management a sledování sítě (naposledy jsem nastavoval starý TheDude vyvinutý pro Microtik, když si dáš tu práci, umí hezké mapy i grafy).

Prosím vás,teď pomalu:) co je to SNMP a sw? Jsem v tomhle úplný lajk,tak prosím vás vysvětlit to jako dítěti.

sw v tomoto kontextu softwareSNMP - simple network management protocol

Jako vazne? Radit cloveku ktery ocividne nema skoro zadne zaklady sitariny SNMP?!

dnes už to stačí jenom naklikat, zvídavý uživatel to zvládne, jiný to vzdá

Pak poraďte líp. Člověk je tu od toho aby byl veřešený jeho "problém" a nepotřebuje slyšet co se mu nemá radit :). Stačí napsat dobrou radu a pokud ji neznáte tak se nezapojujte. Hezký den!

Doporucuji precist celou diskuzi, radu (s ohledem na znalosti tazatele) jsem dal vyse a poukazal na nesmyslnost resit jednoduchy problem zbytecne slozite. Mozna by jste se nemel zapojovat vy ;)

Souhlasím s Martinem. Poraďte jednoduše!! Krok po kroku s prominutím jak pro blbce,co mám dělat? Za prve připojit PC kabelem s routerem. Za druhé.... atd

A co je na me rade sloziteho? pripojit PC s routerem a zkontrolovat jakou indikuje rychlost linky? S troskou snahy to behem chvilky najdete. Navic jste se ani neobtezoval popsat co mate vlastne za problem, jaky pouzivate OS (kazdy OS to ma trosicku jinak), jaky mate router. Tak se nepodivujte ze dostanete obecnou odpoved.

Tohle fakt není nic pro blbce. Zavolej si nějakého odborníka. A mimochodem, to co ti poradil poskytovatel, je pitomost maximální.

Radit lze někomu, kdo má skutečný problém, aspoň základní znalosti a hlavně nějakou Poirotem oblíbenou buňku. Takový jedinec ví, jak má správně formulovat dotaz, včetně poskytnutí řádných informací.Tady problém ani nebude, odhaduji, že někdo "objevil" "měřiče" rychlosti připojení a teď má "problém". Jo, doporučil bych se podívat do nějaké podivné papírové věci, zovou to: "kniha", jak se typograficky správně staví text.

UTP kabely můžeš mít buď 100Mbps nebo 1Gbps. Rozeznáš je snadno okem. Pokud je zapojeno všech 8 drátků, tak kabel umí 1Gbps. Pokud by bylo zapojeno pouze 4, tak kabel zvládne jen 100Mbps. Takže nevím co tady celou dobu řešíš za blbosti. Mimochodem, z čeho plyne tvé podezření?

Já bych to řešil tak že bych si do toho drátu připojil mikrotik router s Gbit porty a pak bych se podíval jakou rychlostí tam běhají data na jednotlivých portech. Ale vzhledem k tomu že jsi lajk tak vysvětlení by bylo na obsáhlý článek. Tak ti radši poradím, aby sis tam pozval někoho kdo tomu rozumí a změří ti to.

Osobně bych nehledal problém v kabeláži, ale v routeru.Předpokládám, že problémem je přehrávání z NASu na TV a router bude jako u obvyklého laika nějaký zaručeně kvalitní který doporučil prodavač v elektru v akci za 500, takže nemá šanci takový provoz utáhnout.

Taky by bylo dobrý vědět, jakou rychlost (tarif) máš nasmlouvanou s poskytovatelem inetu. Ono totiž, že jsi na 1Gps síti neznamená, že to "Giga" tam je, to ani omylem. Můžeš mít např 200Mb a podle toho se pak při případném měření řídit. Další věc je ta, že podle toho, co tu čtu, tak se ti s největší pravděpodobností dostalo "něco" do pc a už může bejt problém nejen s rychlostí internetu, tahle varianta je v tomhle případě nejpravděpodobnější.

Ty jako naprosto neznalý výpočetní techniky a elektroniky bys to vůbec neměl řešit. Pokud je někde problém, má přijet technik od tvého poskytovatele Internetu a ten to má řešit, i třeba za úplatu. Nic ve zlém, ale pleteš napětí s rychlostí datového přenosu, a navíc to vypadá, že si IPS vymýšlí nějakou ptákovinu, jen aby problém odsunul od sebe. Tak se mnozí, bohužel, chovají.