Datové uložiště

ahoj,hledám nějáké jednoduché datové uložiště aspoň 20TB místamoje požadavky jsou skromné jde mi jen o to někam dávat data a aby umělo přehrávat videa v mkv na TV přes HDMI

Odpovědi na otázku

Tak to chceš asi HTPC.

Htpc?! Je ro k2019

Však právě proto....

zajímavý moc děkuju a já vůl si objednal nas qnap 251b kterej ted vracim, kdyby mi někdo poradil tohle tak to mám bez nervů

v čem je problém s NAS?NAS je dobré řešení.Akorát tebou zmíněný qnap 251b asi nemá šanci splnit tvou podmínku "aspoň 20TB" když má místo jen na dva disky:Podpora HDD 2x 3,5" SATA 6Gb/shttps://www.svethardware.cz/recenze-qnap-ts-251b-boha... A to nemluvím o tom, že by třeba někdo chtěl použít RAID aby zamezil ztrátě dat když odejde jeden z HDD.

No naštěstí existují i HDD s 10,12,14,16 TB místa. S těmi by toho šlo dosáhnout, ale rozhodně tam nelze počítat s raidem1. Navíc netuším zda ten NAS takto velké disky dokáže používat. A už bych vůbec nechtěl ty disky kupovat, protože se mi zdají až dost drahé.

jj, bych koukal na NASy se 4 a více diskovými pozicemi. Synology nebo QNAP.

Kámen úrazu bude, že to má zároveň fungovat jako multimediální centrum.

jenže pokud tohle chce mít v HTPC, tak to znamená nacpat do skoro do nějaké serverové bedny, nebo aspoň něco jako Fractal Define (ne Mini, myslím plnou verzi) v kombinaci s nějakou rozumnou deskou a integrovanou grafikou... A nahodit něco jako LibreELEC x86/64... Jestli mu NAS od QNAPu přišla složitá, tak otázka, jak si poradí s OS u tohohle.

a jaký htpc by si mi pro moje učely doporučil? nemusím tam mít nutně 20 tb, kdybych do toho dal 12 TB disk tak by to také stačilo

Datove pole bude stat majlant, takze bych to datove uloziste dal mimo obyvak a tv, tolik disku bude hucet. Takze datove pryc a za tv rpi a pojud chces prehravat 4k tak nej vyjde Odroid C2. Jako mmc

4TB disky SAS jsou doslova zadarmo. RAID Z2 z 8x 4 TB + HBA LSI2308 a do Fractalu Node 804. Pořizovací náklady téhle srandy budou nižší než dvou 12TB HDD v RAID0.

v RAID0 ??? proč proboha?

To je to, co mu zde bylo navrženo jako nejlevnější řešení, aby dosáhl pořízením dvoudiskového NASu kapacity 20 TB. Já samozřejmě moc dobře vím, jaká je to kravina... proto také navrhuji bazarové SAS disky a freeNAS.

Pozadavek 20TB je sam o sobe nesmyslny. Kdo uchovava filmy aby mel 20TB. Nejspise kradene a ty jde stahnout vzdy. A na foto zbytecne. Ja mam 4TB disk a filmu jak cert a 90% jsem jeste nevidel a ani neuvidim. Neni čas

Před deseti lety mi přišlo 4x 2 TB v RAID5 taky dostatečné, ale dnes je to úplně mimo a ani nemohu tak často zálohovat systém.

No to ano. My v praci taky mame 2 servery jen na zalohu a diskove pole o 12 discich. Ale to je na firemni ucely. Myslim ze opravdu pozadavel 20TB a jeste s mms pred tv je uplne mimo misu. Budto nejaky nas do tech mistnosti/na pudu/schovat a tv bud dlna ci krabicka ci ten odroid s kodi. Toto je nejsmysluplnejsi. Ono 4 disky tocici se u tv zacnou hodne srat.

Proc mimo misu? Disky zase tak drahe nejsou, takze radsi rozsirim pole nez abych mazal... a popravde ne vzdy vsechno znovu na internetu najdes... a bohuzel zatim neexistujie zadna oficialni sluzba kde by byla k nalezeni vetsina obsahu...Navic pokud to bude chtit ve 4K tak 20TB opravdu neni moc

Qnap mu prijde slozity a ty navrhnes FreeNAS, co k tomu rict

Proc proboha na domaci ukladani multimedialnich souboru RAID, natoz ZFS?

Tak to ta data může ukládat bez RAIdu rovnou na flashky. Pokud nějaká data uložím, tak snad předpokládám nějakou základní paritu a ochranu proti selhání média.

lze resit jinak, (napr. Unraid Snapraid).... opravdu dulezita data samozrejme mit zalohovana

Dobrá. Navrhni blbuvzdorné řešení cena/kapacita vhodné pro tazatele. Blbuvzdorným myslím:1) koupím zařízení2) vložím disky, kliknu automatické nastavení (které spustí nějakou ochranu, vytvoří pole)3) koukám a přehrávám v televizi4) svítí červená kontrolka oznamující závadu disku? Nevadí, přehodím disk za nový za kus, něco si to pochroupá a data zůstanou nedotčena

Jiz jsem psal nize... vzhledem k tomu ze mu hotovy NAS prijde komplikovany, tak pro nej jedinym blbuvzdornym resenim je nektera z VOD sluzeb.RAID resi dostupnost dat ktera nebude v domacim pouziti kriticka... a taky navozuje falesny pocit bezpeci... kolikrat uz jsem od lidi co meli disky v R1 slysel “to je v pohode, mam to preci zalohovany na druhym disku v nasu”

presne.. budu to porad vysvetlovat a lidi to budou furt omylat. Jak mate zalohovany data ? "mame tam raid1 (5) takze to je poreseny...Typicka a nejcastejsi odpoved. Co se stane kdyz se neco omylem smaze ?Co se stane kdyz zacne radit ransomware ?Co se stane kdyz po letech odejde jeden disk,vy ho vymenite za novej a pri rebuildu odejde i ten druhej ? (dost castej pripad mimochodem)atp. atp.

RAID1 není RAID, ale falešný pocit bezpečí. RAID je RAID5/6, RAIDZ a na ně navazující technologie.

Opet.... jako vyhodu mi prinese R5/6/Z v domacim pouziti? Co jsou na ne navazujici technologie?

Určitě lepší než mít dvoudiskový NAS a buď je mít samostatně (jeden disk jeden - oddíl) nebo v RAID0/JBOD pro získání kapacity.

dvoudiskovej NAS, disky zvlast a ten druhej mit jako zalozni pro denni zalohy (Synology - hyperbackup) je nejlevnejsi spolehlivy reseni zaloh. Pokud jsou penize tak Vetsi NAS s RAID5 + zaloha Hyperbackup nebo jina.. ale na doma obvykle na tohle penize ani vule to resit nejsou..

Ale zase spotreba disku mu ten drobny rozdil cen dost vynahradi... 56W vs 14W je 1500 korun ktere zaplati kazdy rok navic.

Obávám se, že mnohem víc. Ty disky mají pět ploten, klidovou spotřebu okolo 12 W a SAS HBA a počítač taky něco žere.

Samozřejmě je to krkolomné takhle řešit. Ale technicky v tom problém nevidím. Do kdejaké PC case se 4 disky vejdou. Určitě bych doporučil řešit přehrávání videa samostatným přístrojem.

no problém v tomhle konkrétním nasu byl že je neskutečně složitý, nepřehralo mi to soubory mkv, nešlo připojit k tv a chrčelo to v něm jak prase, takže mi na alze řekli at ho vrátím

To se snad mělo řešit ještě před nákupem ...

to jsem samozřejmě řešil oni mi řekli že vše půjde a když jsem jim poslal to video jak to chrčí tak hned že to mám vrátit nebo reklamovat, takže s tím něco je

Rozdělil bych to na dvě části:1) datové úložiště - NAS (libovolný splňující požadavky na cenu, kapacitu, barvu, tvar,...)2) HTPC/multimediální krabičku (Android TV Box, Apple TV, ...) která přehraje z NASu videa v TV.

pravda, navíc to dává možnost zastrčit ne vždy dvakrát vzhledný NAS někam pryč, třeba do místnosti vedle a natáhnout jen kabel. A "multimediální jednotku" lze do budoucna obměnit, aniž by bylo potřeba hrabat do úložiště.

Ano to je vcelku zasadni a hlavni vlastnosti NASu ze ho lze uklidit kamkoliv kde me nebude rusit... navic prehrat data na nem uložena muzu kamkoliv

já aktuálně používám Evolve Blade II FULL HD s pevným diskem 2TB (víc tam nejde) kupoval jsem ho téměř před 10 lety. Slouží pouze na přehrávání filmů. Problém je, že už mi nějáká videa nedokáže přehrát. Taky se mi pochopitelně nechce stále kupovat nové disky, takže bych tam chtěl mít nějáký větší. Tak snad pro mě existuje nějáký přístroj, který dokáže splnit takhle jednoduchou věc.

Na 4k odroid c2 s raspbianem a kodi, nebo nas a na nem dlna a tv by dlna zvladl ve 4k.ja mam úložiště na pude, a za tv rpi s kodi, ale uz se peave kukam na ten odroid, umi 4k,ma 1Gbit sitovku... Protoze 4k filmy se rozsiruji. A kodi je lepsi, nez to pres dlna v tv prehravat

však jo, NAS na 4HDD, kam můžeš disky dokupovat a snadno je tam měnit. Ale je přece blbost mít tenhle krám vedle televize, protože to samozřejmě nikdy nebude zcela tiché - ani to HTPC ne.Takže se to řeší tak, že máš normální NAS třeba od Synology nebo QNAP, k němu připojíš přes ethernet kabel malou krabičku velikosti set-top-boxu a tu připojíš do TV přes HDMI. Zbavíš se nutnosti mít všechny ty HDD hned vedle TV, nemusíš mít NAS s multimediálními kravinami, co jsou tak či onak omezené, zatímco multimediální "krabička" toho umí spoustu a obvykle není problém ji aktualizovat na nové video formáty.

mam zakaznika kterej si z 3 nabidnutych NASu Synology vybiral evidentne podle vzhledu, protoze trval na tom ze to chce mit v obyvaku aby to bylo videt...Asi cerna DS218tka vypada nejlip vedle tmavyho nabytku Lidi jsou ruzny no.

Ona ma hdmi? Nas jedine nekde do kouta,, nikdy k tv

ne on to mel jen jako uloziste k pocitacum, ale chtel aby to bylo videt.

Lidi jsou proste ruzni, nekdo i vystavi vcelku osklivej router s lesem anten nekam k TV a podobne... osobne nechapu proc to davat prave k TV na viditelne misto, kde to bude rusit vzhledove i hlukem (nas), kdyz lze jednoduse vsechno schovat.No a machrovat vystavenim dvoudiskoveho “topinkovace”

no většině věcí tu stejně nerozumím, ale pokud to chápu správně je mi doporučeno, abych si koupil více složitých přístrojů na to abych si mohl pustit film, což ale jde proti jednomu z mých požadavků a to je jednoduchosta po mé špatné zkušenosti s qnapem nechci mít aktuálně s žádným nasem nic společného

Chces-li jednoduche reseni, na zarizeni jako QNAP ti prijdou slozita, koukej na TV vysilani nebo si predplat nekterou z VOD sluzeb (HBO Go, Netflix atd.)

proč složitější? Naopak, místo toho, aby ses snažil nacpat všechno do jednoho, což obvykle znamená, že to spoustu věcí neumí pořádně a v nastavení se ti motá spousta věcí, co vůbec nepotřebuješ, tak máš dvě zařízení.Možná si vzpomeneš na televize kombinované s VHS videem a později s DVD přehrávačem - obvykle to byly pěkné krámy a samostatná TV a přehrávač byla z mnoha ohledů a pro majoritu uživatelů lepší řešení.1) NAS úložiště - prostě úložiště, co po síti umožní čemukoliv, co to umí, pracovat s obsahem - to znamená, že nemusíš nic složitě nastavovat ani používat nějaké osekané funkce. Těch tvých 20TB řešitelné je a ta bedna se dá strčit někam stranou, aby ti nemusela dřepět vedle televize.2) "multimediální jednotka" něco jako "set top box" s pohodlným dálkovým ovladačem, co si prostě sáhne na NAS nebo na internet a funguje jako přehrávač. Je malý, často designově hezký a není hlučný (o úložišti s disky se totéž rozhodně říct nedá). Obvykle tam jde nějak aktualizovat na nové formáty, protože je to přehrávač a výrobce má snahu aby to fungovalo.Ta zařízení "vše v jednom" málokdy fungují optimálně. Ono řekněme švýcarský nožík s pilkou, nožem a kleštičkami je sice super, ale pokud potřebuješ nůž do kuchyně, pilu na dříví a kleště do dílny, tak si taky koupíš samostatné nástroje.Tvoje zkušenost s jedním výrobkem neříká o kategorii NAS ani o dané značce vůbec nic - to je jako kdybys po koupi jednoho mizerného chytrého telefonu, který by byl navíc vadný, usoudil, že smartphone už žádný nechceš.

takhle když to napíšeš, tak je to sice hezký, ale ta moje zkušenost byla vážně šílenákaždopádně jsem hovořil se známým co se v tom vyzná a ten mi vlastně potvrdil, že ten NAS bude pro mě jediná možná volbajen vynechám ten multák co doporučuješ s novou smart tv snad nebude třebauvažuju o objednání tohodle složení: TV Samsung QE55Q60R a synology ds218play

jo, tak prostě podstatné je použít NAS na to co umí a na co je určen = vzdálený sklad dat a jejich poskytování po síti - a pak jiné zařízení, co ta data přehraje. Akorát k tomu NAS - proč pořád vybíráš 2 diskové varianty? Jestli chceš tolik místa, tak koukej na 4 diskové varianty. Nemusíš nutně osadit všechny disky hned, ale máš nějakou rezervu do budoucna.

no já myslím, že použít 2 disky jeden po 10 TB mi bude bohatě stačit třeba i na dalších 10 let:D a za tu dobu zase bude existovat nějáký nový přístroj, takže co se týká místa toho se neobávám, hlavně mám vítr z toho aby mi to fungovalo tak jak chci, každopádně dík

Mno, zvláště u těch běžných konzumních HDD platí, že ty vysoké kapacity jsou méně spolehlivé. Takže jestli nemáš v úmyslu u NASu využít nějaké způsoby zamezení ztráty dat - využívá se např. metoda (nebudu tě zatěžovat podrobnostmi), kde tam máš dvojnásobek kapacity řekněme ve 4 HDD a když jeden HDD chcípne, tak koupíš nový, NAS to nějak "schroupá" a zas to funguje jak dřív a o data nepřijdeš.Když budeš mít 2x 10TB disk v 2 diskovém NAS a jeden disk chcípne, tak jsi prostě přišel o 10TB dat a můžeš se jít klouzat...Jinak není důvod aby to nefungovalo - Synology je spolehlivý výrobce, na "posílání" dat z NAS po síti jsou standardy a výrobci smart zařízení se jimi řídí taky - už proto, že jim to garantuje široký okruh potenciálních zákazníků.

Tyhle 10TB WD Red v USB boxíku za 180 USD v akci (pro vybrané obchodní účty ještě levněji) se zdál jako super kauf. Dokud se neprokázala asi 10% poruchovost. A to jsou prosím pěkně úsporné disky plněné héliem vyvíjené ze serverových Hitachi Ultrastar.

jj,v jednom z firemních vícediskových NASů jsme měli disky Seagate Constellation, což jsou snad podnikové edice a stejně prostě po nějaké době jeden a asi za půl roku další odešel.Jasně, ten provoz byl asi o něčem jiném než doma, ale jde hlavně o to, že díky RAIDu jsme o žádná data nepřišli a jakmile se dokoupil disk za ten chcíplý, bylo zas vše OK.Pokud někdo domů chce 20TB úložiště, tak jsem předpokládal, že o data nechce přijít... Pokud nejsou prachy, tak bych stejně vzal 4 diskový NAS, osadil ho jen dvěma disky v RAIDu a spokojil se s využitelnou kapacitou velikosti jednoho disku s tím, že je málo pravděpodobné, že oba HDD zdechnou naráz a o data přijdu. Ale že spíš zdechne disk jen jeden, což mi dá čas na koupi náhradního a "obnovy" do původního stavu.O ten NAS se u nás stará někdo jiný, ale pochopil jsem, že jak Synology, tak QNAP tohle má uživatelsky přívětivě řešené - tj. že výměna zdechlého disku za nový není složitá a následně si NAS víceméně vše potřebné udělá sám a uživatele s nějakými složitostmi neobtěžuje.

no já koukám na tyhle zatím jen jeden z nich oba si ted dovolit nemůžuWestern Digital 12TB Ultrastar DC HC520 SATA HDD Seagate IronWolf Pro 12TBje u nich že jsou pro datová centra tak to snad vydrží

Oba jsou nižší enterprise segment s URE 10e15 a povoleným provozem 24/7. Nehledě na to, že stejně můžeš mít smůlu na defektní sérii. Ochranu dat ti zaručí pouze a jenom RAID.

"kde tam máš dvojnásobek kapacity řekněme ve 4 HDD"oops, to jsem asi napsal blbě. Chtěl jsem říct, že tam např. osadíš 4 x 10TB disk, ale k dispozici máš jen 20 TB.

tak to musím risknout no ted tam koupim nějákej na 10 nebo 12 tb a jako druhej tady mám starší disk na 3tb tak ho tam dám mi neříkej že mají tak nízkou životnostna svým pc mám 3 disky používaný přes 10 let a ještě se žádnýmu nic nestalo

tohle není jen o životnosti nebo o něčem, co by šlo nějak předvídat (i když u disku je SMART diagnostika, která minimálně na leccos upozorní). Jak vysvětlíš, že někomu třeba flash disk chcípne ještě v záruce a jiný ho má 5 let bez problému? To je jako s jakýmkoliv zbožím. U jakéhokoliv výrobku můžeš dostat občas zcela vadný, nebo s menší chybičkou, která životnost zkrátí... Záruka ti zajistí, že dostaneš nový kus, ale data ti nikdo nenahradí...

takže je to i tím čím větší kapacita tím je vetší ohrožení že se pojebe?takže mám dát spíše 8 TB? níže ale už nemůžu

Čím více ploten, tím větší riziko poruchy.

Vyssi kapacita na stejne velke plotne - vyssi hustota zaznamu, "pracnejsi" vyhledavani - vyssi teploty.Vyberte disky i zarizeni podle svych potreb. Jaka data budete ukladat, jak rychly potrebujete prenos, jak bezpecne je chcete uchovat atp. Pokud se jedna ve vetsine o filmy a prehravat se bude na 1-2 zarizenich, postaci disky dat jako JBOD. TV bude jedno, zda prehrava z disku A,B nebo X. Smichat muzete libovolne HDD a dulezitejsi osobni data muzete zalohovat kopii na vsechny vlozene disky. Pripadne muzete kazdemu uzivateli nebo zarizeni pridelit vlastni HDD. NAS vybirejte opet podle toho jestli planujete nejake prekodovani videa nebo narocnejsi sluzby/virtualizace bezici primo na NASu.

co se tady vymýšlí takové šílenosti jako 5plotnové disky atd ?Úplně nejjednodušší, levné a spolehlivé je napojit do TV přes HDMI třeba tenhle externí box https://www.tsbohemia.cz/axagon-adsa-st-usb-3-0-du... a do něj strčit 2 tloušťkou tenké disky 4TB Seagate ST4000DM004https://pevne-disky.heureka.cz/seagate-barracuda-5400-4t... jezdí to jak hodinky osobní zkušenost ( TV musí umět ale ty 4TB přečíst jinak je třeba mezi box a TV vložit krabičku MMC ) - kus za 2,5 tisíce a box je za suchý z nosuto máme 8 terabajt do 6000,- s prstem v nose - větší frajer si může koupit druhý box aby nemusel vyměnovat ty 4TB interní disky zaklapnutím a připojit do druhého HDMI v TV - nebo je používat jako zálohu prvního kompletu místo nějakýho Raidu Ale 4 roky minimálně než vynaleznou kapacitnější úložiště za levno to pojede podle mě v suchým triku - takže investice 3 disky na 12 TB s boxem něco přes 8000,- ....jakejpak NAS

je to ale přes USB 3.0 takže by to muselo jít přes nějakou krabičku MMC

sorry, ale tyhle doky jsou spíš pro servisování a ne pro delší provoz, protože disk nijak nechrání - ani mechanicky, ani před prachem. Navíc tazatel chtěl 20 TB, což tímto způsobem dělat je prostě blbost. Další věc je, proč nechávat hlučící disky vedle TV? Od toho se cpou do NASu a ten se zastrčí někam stranou.

možná jsou pro servisování ale já ně jedu už několik let bez jediného problému, ten AXAGON mám teď jako druhý - navíc ten box mohu přenášet kamkoli a zapojit do USB k notebooku, PC, TV,kamkoli - jediný disk mi neodešel i když je z boxu vyndávám a zaklapávám během dvou vteřin ....používám zásadně ty s otáčkami 5400, max dvouplotnové ....každý podle své chuti

jo a tyhle disky v chodu neslyším, to bych musel mít uši jak pes .....

No vidis, s NAS prenasis vse po siti, fyzicky prenaset nemusis nic. Navic se k tem datum dostanu odkudkoliv kde mam internetovou konektivitu.

dík zajimavá volba, ale muj problém je, že tam nevidím zapojení přes HDMI, takže koupě nové TV bych se stejně nevyhnul a multák kvůli tomu kupovat nechci to bych se tam nevešel, kdybych měl vedle telky tolik věcítakže mi zřejmě zůstava stále volba smart tv + nas

ne jediná volba je NAS + media centrum k TV (Raspberry s Kodi nebo jiná krabička s Androidem atp.) - oddělit úožiště od přehrávače médií je nejpraktičtšjší a nejlepší rešení jak časem stejně sám zjistíš (a žádná podělaná Smart TV to nenahradí - po roce ti už nepoběží aktualizace a jak si přehraješ nový kodeky, ruzný verze titulků a další vymoženosti ??? )

A jak do tohoto zazraku budu prubezne dostavat data? co kdyz si to bude chtit prehrat jinde nebo prekopirovat? Mit naprimo pripojene uloziste k tv je nesmysl.Resenim je NAS a medialni centrum (AndroidTV/AppleTV), ale narazi to na technickou (ne)zdatnost tazatele.

no a odkaz bys mi dát nemohl na konkretní multimediální centrum? já to nemohu nalézt hlavně aby mi to přehrálo ty mkv