Datové úložiště do malé firmy

Zdravím, mám dotaz ohledně datového úložiště do kanceláře. Potřebuji disk, který bude zapojen do interní sítě a bude z něho číst až 10 počítačů současně. Aby to bylo lépe pochopitelné uvedu současný stav. V kanceláři pracuje 5 lidí (každý na svém počítači), data jsou ukládány na síťový disk (máme tu nějaký NAS box od WD s jedním diskem), data jsou v podobě většinou textových dokumentů či tabulek a fotografií. Všichni pracovníci dokumenty otvírají přímo ze síťového disku (nekopírují do svých PC). Problém je v tom, že data se načítají velmi pomalu (i třeba rozkliknutí složky někdy trvá více než 15 vteřin).Zvažujeme tedy nákup nového disku kde se budou data načítat rychleji.Otázka zní co koupit případně máte nějaké tipy? Cenově max do 6 000 Kč.Díky

Odpovědi na otázku

Hlavně proboha kupte něco s RAID 1 a zálohujte. Každopádně za 6000Kč toho moc spolehlivého a rychlého nekoupíte (pokud nechcete pokračovat s rizikem jaké máte teď)

Ano RAID 1 jsem uvažoval. Můžete prosím poslat odkaz na nějaké zařízení, které by mohlo být vyhovující? Ať máme představu o ceně.

Síť máte 100Mb/s nebo 1GB?Pokud 100, tak nejdřív bych řešil tohle.

Síť je 1GB

I to může být málo. Zkoušeljsi nějaké měřené, kde je "úzké hrdlo"? Klidně to může být síť. Sdílet 1G deseti uživatelům je hádej kolik? Zkus ten NAS připojit dvěma nebo i čtyřma linkama (až 4G) a uvidíš hned, jestli se to zlepší. Dalším krokem by mohlo být skutečně RAID 5 pole a nejlepším řešením je nejaký SAN server. Levné jsou například Tiger Technology.

Sice nerozumím tomu, když v kanceláři pracuje 5 lidí a data bude současně načítat 10 počítačů, že je problém s penězi. Za dané situace (limit bych doporučil koupit externí box a dát do něho SSD disk s tím, že bude nutné ho denně zálohovat na klasický disk, např. připojený pomocí USB.

10 počítačů je tam proto, abychom neřešili stejný problém až přibudou další pracovníci. SSD mě napadlo taky s tím, že by byl zapojený v RAID 1 s klasickým diskem na zálohu, ale nevím jestli to jde (cena asi navýšit půjde, protože situace je skoro až neúnosná).

Na rovinu? Zcela se tu míjí dva světy - požadavek na výkon a požadavek na peníze. Za 6000,- se sotva koupí NAS na hranici použitelnosti a ještě bez disků. Navíc tyto NAS servery se mizerně zálohují. Takže jsou dvě možnosti - buď chci něco, co má hlavu a patu a mám na to peníze, nebo se na to vykašlu, protože to v jiném případě jsou zbytečně vyhozené peníze. Já osobně pro řešení 5-10 uživatelů dávám entry server, klidně i HPE Microserver, NAS je k němu na zálohování.

HP Microserver muze delat NAS sam o sobe, backup bych resil mimo lokalitu.